තාප ගැටළු සඳහා උදාහරණය

5 තාප ගැටළු සඳහා උදාහරණ

1. කිලෝග්‍රෑම් 2 ක ස්කන්ධයක් සහිත ටින් එකක නිශ්චිත තාපය 130 J.kg -1 C -1 වේ. ටින් එකක උෂ්ණත්වය 50 ° C සිට 100 ° C දක්වා ඉහළ නැංවීම සඳහා අවශෝෂණය කරන තාප ප්‍රමාණය ....

සාකච්ඡා

දන්නා කරුණ නම්:

ස්කන්ධය (මීටර්) = 2 kg

ටින් වල නිශ්චිත තාපය (c) = 130 J.kg -1 C -1

උෂ්ණත්ව වෙනස (ΔT ) = 100 oC – 50 oC = 50 oC

ප්‍රශ්නය: ටින් මගින් අවශෝෂණය කරන තාපය (Q)

පිළිතුර :

තාප සූත්‍රය:

Q = mc Δ ටී

විස්තරය: Q = තාපය, m = ස්කන්ධය, c = නිශ්චිත තාපය, Δ T = උෂ්ණත්වයේ වෙනස

ටින් මගින් අවශෝෂණය කරන තාපය:

Q = (කිලෝග්‍රෑම් 2)(130 J.kg -1 C -1 )(50 o C)

Q = (100)(130)

Q = 13000 ජූල්

Q = 1,3 x 10 4 ජූල්

2. 390 J kg -1 o C -1 නිශ්චිත තාපයක් සහිත තඹ 40 o C උෂ්ණත්ව වෙනසක් අත්විඳියි. උෂ්ණත්ව වෙනස අතරතුර තඹ මගින් අවශෝෂණය කරන තාපය කැලරි 200 ක් නම්, තඹ ස්කන්ධය...

සාකච්ඡා

දන්නා කරුණ නම්:

තඹ (c) හි නිශ්චිත තාපය = 390 J kg -1 o C -1

උෂ්ණත්ව වෙනස (ΔT ) = 40 o C

තාපය (Q) = ජූල් 40

ප්‍රශ්නය: තඹ ස්කන්ධය (m)

පිළිතුර :

Q = mc Δ ටී

40 = (මීටර්)( 390 )(40 o සී)

40 = (මීටර්)(390 )(40)

40 = (මීටර්)( 390 )(4)

40 = (මීටර්)( 1560 )

එම් = 40 / 1560

මීටර් = 0,026 කිලෝග්‍රෑම්

තඹ ස්කන්ධය ග්‍රෑම් 26 කි.

3. ග්‍රෑම් 20 ක ස්කන්ධයක් සහිත ජලය, 1 cal g -1 o C -1 නිශ්චිත තාපයක් සහිතව, මුලින් 30 o C උෂ්ණත්වයක් ඇත. ජලයෙන් අවශෝෂණය වන තාප ප්‍රමාණය කැලරි 300 ක් නම් ජල උෂ්ණත්වයේ වෙනස තීරණය කරන්න!

සාකච්ඡා

දන්නා කරුණ නම්:

ස්කන්ධය (m) = 20 gr

ආරම්භක උෂ්ණත්වය (T 1 ) = 30 o C

ජලයේ නිශ්චිත තාපය (c) = 1 කැලරි gr -1 o C -1

තාපය (Q) = 300 කැලරි

අසන ලද්දේ: ජල උෂ්ණත්වයේ වෙනස්වීම්

පිළිතුර :

Q = mc Δ ටී

Q = mc (T 2 – T 1 )

කැලරි 300 = (ග්‍රෑම් 20)( කැලරි 1 gr -1 o C -1 )(T 2 – 30 o C)

300 = (20)(1)(ටී 2 – 30)

300 = 20 (ටී 2 – 30)

300 = 20 ටී 2 – 600

300 + 600 = 20 ටී 2

900 = 20 ටී 2

ටී 2 = 900 / 20

ටී 2 = 45 o සී

උෂ්ණත්ව වෙනස්වීම්:

Δ T = 45 o C – 30 o C

ΔT = 15 o සී

4. 500 J/kg K නිශ්චිත තාපයක් ඇති ද්‍රව කිලෝග්‍රෑම් 4 ක උෂ්ණත්වය 40 සිට අඩු කිරීමට අවශ්‍ය තාප ප්‍රමාණය oC 20 බවට පත්වේ oC යනු…
අ. 20 කි.ජූ.
ආ. 30 කි.ජූ.
සී. 40 කි.ජූ.
ඩී. 50 කි.ජූ.
ඊ. 60 කි.ජූ.
සාකච්ඡාව :
ඩිකෙටාහුයි :
ස්කන්ධය (මීටර්) = 4 kg
නිශ්චිත තාපය (c) = 500 J/kg K = 500 J/kg Co
උෂ්ණත්ව වෙනස (ඩෙල්ටා ටී) = 40 oසී - 20 oසී = 20 සීo
ඇසුවා :
තාපය (Q)
ජවාබ් :
තාප සූත්‍රය :
Q = (m)(c)(ඩෙල්ටා T)
Q = (4)(500)(20) = 40.000 ජූල් = 40 kJ
kJ = කිලෝ ජූල්
නිවැරදි පිළිතුර C වේ.

5. කිලෝග්‍රෑම් 2 ක ස්කන්ධයක් සහිත ඝන වස්තුවක් 30 ° C උෂ්ණත්වයකින් රත් කරනු ලැබේ.oC 100 බවට පත්වේoC, 7 × 10 තාපයක් අවශ්‍ය වේ5 ජූල්. වස්තුවේ නිශ්චිත තාපය…
අ. 400 J/kg K
බී. 500 J/kg K
සී. 700 J/kg K
ඩී. 1000 J/kg K
ඊ. 5000 J/kg K
සාකච්ඡාව :
ඩිකෙටාහුයි :
ස්කන්ධය (මීටර්) = 2 kg
තාපය (Q) = 7 × 105 ජේ = 700.000 ජේ
උෂ්ණත්ව වෙනස (ඩෙල්ටා ටී) = 100 oසී - 30 oසී = 70 සීo
ඇසුවා :
නිශ්චිත තාපය (c) ?
ජවාබ් :
ඇ = Q / මීටර් ටී
c = 700.000 J / (කිලෝග්‍රෑම් 2)(70 සීo) = 700.000 J / 140 kg Co
c = 5000 J/kg සීo
c = 5000 J/kg K
නිවැරදි පිළිතුර E වේ.

 

අදහස අත්හැර