وکر جي مٿاڇري تي حرڪت لاءِ ميڪيڪل توانائي جي تحفظ جو استعمال - مسئلا ۽ حل

1. هڪ 1 ڪلوگرام جو بلاڪ هموار وکر واري مٿاڇري تي هيٺ لهي ٿو. گهٽ ۾ گهٽ مٿاڇري تي بلاڪ جي حرڪتي توانائي ۽ رفتار جو اندازو لڳايو. ڪشش ثقل جي ڪري تيزي 10 ميٽر/سيڪنڊ آهي 2.

وکر جي مٿاڇري تي حرڪت لاءِ ميڪيڪل توانائي جي تحفظ جو استعمال 1ڄاتل سڃاتل:

وزن (م) = 1 ڪلوگرام

اوچائي ۾ تبديلي (h) = 5 ميٽر

ڪشش ثقل جي ڪري تيزي (g) = 10 m/s 2

گهربل: حرڪي توانائي (KE) ۽ بلاڪ جي رفتار .

حل:

(الف) حرڪي توانائي

شروعاتي مشيني توانائي = ثقلي امڪاني توانائي

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 جولس

آخري مشيني توانائي = حرڪي توانائي

ايم اي ٽي = ڪي اي = ½ ايم وي ٽي 2

مشيني توانائي جي تحفظ جو اصول ٻڌائي ٿو ته شروعاتي مشيني توانائي = آخري مشيني توانائي:

ايم اي او = ايم اي ٽي

پي اي = ڪي اي

50 = ڪي اي

حرڪتي توانائي (KE) = 50 جولس.

(ب) بلاڪ جي رفتار

مشيني توانائي جي تحفظ جو اصول:

شروعاتي مشيني توانائي (ME o ) = آخري مشيني توانائي (ME t )

ثقلي امڪاني توانائي (PE) = حرڪي توانائي (KE)

50 = ½ mv 2

2(50) / م = بمقابلہ 2

100 / 1 = بمقابلہ 2

100 = 2 نمبر

وي = √100

وي = 10 ميٽر/سيڪنڊ

[آءِ آر پي]

2. هڪ 2 ڪلوگرام وزني شيءِ بغير رگڙ جي هيٺ لهي ٿي. زمين کان 2 ميٽر مٿي تي شيءِ جي حرڪي توانائي ۽ رفتار ڪيتري آهي. ڪشش ثقل جي ڪري تيزي 10 ميٽر/سيڪنڊ آهي 2

وکر جي مٿاڇري تي حرڪت لاءِ ميڪيڪل توانائي جي تحفظ جو استعمال 2ڄاتل سڃاتل:

وزن (ميٽر) = 2 ڪلوگرام

اوچائي ۾ تبديلي (h) = 10 – 2 = 8 ميٽر

ڪشش ثقل جي ڪري تيزي (g) = 10 m/s 2

گهربل : زمين کان 2 ميٽر مٿي تي حرڪي توانائي (KE) ۽ رفتار (v).

حل:

(الف) زمين کان 2 ميٽر مٿي حرڪتي توانائي

شروعاتي مشيني توانائي = ثقلي امڪاني توانائي

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 جولس

آخري مشيني توانائي = حرڪي توانائي

ايم اي ٽي = ڪي اي = ½ ايم وي ٽي 2

مشيني توانائي جي تحفظ جو اصول ٻڌائي ٿو ته شروعاتي مشيني توانائي = آخري مشيني توانائي:

ايم اي او = ايم اي ٽي

پي اي = ڪي اي

160 = ڪي اي

زمين کان 2 ميٽر مٿي تي حرڪي توانائي (KE) 160 جولس آهي.

(ب) گهٽ ۾ گهٽ مٿاڇري تي شيءِ جي رفتار

مشيني توانائي جي تحفظ جو اصول:

شروعاتي مشيني توانائي (ME o ) = آخري مشيني توانائي (EM t )

ثقلي امڪاني توانائي (PE) = حرڪي توانائي (KE)

160 = ½ mv 2

160 = ½ (2) بمقابلہ 2

160 = 2 نمبر

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 ميٽر/سيڪنڊ

[wpdm_package id='1167′]

  1. طاقت جي ذريعي ڪيل ڪم مسئلا ۽ حل
  2. ڪم-حرڪتي توانائي جا مسئلا ۽ حل
  3. ڪم-مڪينيڪل توانائي جا اصول مسئلا ۽ حل
  4. ڪشش ثقل جي امڪاني توانائي جا مسئلا ۽ حل
  5. لچڪدار بهار جي مسئلن ۽ حلن جي امڪاني توانائي
  6. بجلي جا مسئلا ۽ حل
  7. آزاد زوال جي حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  8. آزاد زوال جي حرڪت ۾ مٿي ۽ هيٺ حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  9. وکر واري مٿاڇري تي حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  10. مائل جهاز تي حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  11. پروجيڪٽائل حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال

تبصرو ڪيو