پروجيڪٽائل حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال - مسئلا ۽ حل

1. هڪ لات مار فٽبال زمين کان θ = 30 o جي زاويه تي ڇڏي ٿو جنهن جي شروعاتي رفتار 10 ميٽر/سيڪنڊ آهي. بال جو ماس = 0.1 ڪلوگرام. ڪشش ثقل جي ڪري تيزي 10 ميٽر/سيڪنڊ آهي 2. طئي ڪريو (a) سڀ کان وڌيڪ نقطي تي ڪشش ثقل جي امڪاني توانائي (b) سڀ کان وڌيڪ نقطي يا وڌ ۾ وڌ اوچائي

ڄاتل سڃاتل:

وزن (ميٽر) = 0.1 ڪلوگرام

شروعاتي رفتار (v o ) = 10 m/s

زاويه = 30 درجا

ڪشش ثقل جي ڪري تيزي (g) = 10 m/s 2

حل:

(الف) ڪشش ثقل جي امڪاني توانائي

پروجيڪٽائل حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال - مسئلا ۽ حل 1

شروعاتي رفتار جي افقي جزو (v ox ) ۽ عمودي جزو (v oy ) جو حساب ڪريو.

پروجيڪٽائل حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال - مسئلا ۽ حل 2پروجيڪٽائل حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال - مسئلا ۽ حل 2vox = ويo cos θ = (10) (ڪائنس 30o) = (10)(0.5√3) = 5√3 ميٽر/سيڪنڊ

v oy = v o sin θ = (10) (sin 30 o ) = (10) ( 0.5) = 5 m/s

شروعاتي ميڪانياتي توانائي

شروعاتي مشيني توانائي (ME o ) = حرڪي توانائي (KE)

ME o = KE = ½ mv o 2 = ½ (0.1) (10) 2 = ½ (0.1) (100) = ½ (10) = 5 جولس

آخري مشيني توانائي

سڀ کان وڌيڪ نقطي تي حرڪي توانائي:

KE = ½ mv آڪس 2 = ½ (0.1) (5√3) 2 = ½ (0.1) ((25) (3)) = ½ (0.1) (75) = 3.75 جولس

مشيني توانائي جي تحفظ جو اصول

شروعاتي مشيني توانائي (ME o ) = آخري مشيني توانائي (ME t )

ڪي اي = پي اي + ڪي اي

5 = اي پي + 3.75

پي اي = 5 – 3.75 = 1.25 جول

سڀ کان وڌيڪ نقطي تي ڪشش ثقل جي امڪاني توانائي 1.25 جولس آهي.

(ب) سڀ کان وڌيڪ نقطو يا وڌ ۾ وڌ اوچائي

پي اي = ايم جي ايڇ

1.25 = (0.1)(10) ايڇ

1.25 = ايڇ

وڌ ۾ وڌ اوچائي 1.25 ميٽر آهي.

[آءِ آر پي]

2. هڪ 0.1 ڪلوگرام جي بال کي 10 ميٽر اوچي عمارت کان شروعاتي رفتار v o = 10 m/s سان افقي طور تي پيش ڪيو ويندو آهي. ڪشش ثقل جي ڪري تيزي 10 m/s آهي 2. جڏهن بال زمين سان ٽڪرائجي ٿو ته ان جي حرڪي توانائي جو اندازو لڳايو.

ڄاتل سڃاتل:

وزن (ميٽر) = 0.1 ڪلوگرام

شروعاتي رفتار (v o ) = 10 m/s

ڪشش ثقل جي ڪري تيزي (g) = 10 m/s 2

اوچائي ۾ تبديلي (h) = 10 – 2 = 8 ميٽر

گهربل: زمين کان 2 ميٽر مٿي تي حرڪي توانائي

حل:

ثقلي توانائي (PE) = mgh = (0.1)(10)(10) = 10 جولس

شروعاتي حرڪي توانائي (KE) = ½ mv o 2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 جولس

آخري حرڪي توانائي = شروعاتي ڪشش ثقل امڪاني توانائي + شروعاتي حرڪي توانائي = 10 + 5 = 15 جول

[wpdm_package id='1173′]

  1. طاقت جي ذريعي ڪيل ڪم مسئلا ۽ حل
  2. ڪم-حرڪتي توانائي جا مسئلا ۽ حل
  3. ڪم-مڪينيڪل توانائي جا اصول مسئلا ۽ حل
  4. ڪشش ثقل جي امڪاني توانائي جا مسئلا ۽ حل
  5. لچڪدار بهار جي مسئلن ۽ حلن جي امڪاني توانائي
  6. بجلي جا مسئلا ۽ حل
  7. آزاد زوال جي حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  8. آزاد زوال جي حرڪت ۾ مٿي ۽ هيٺ حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  9. وکر واري مٿاڇري تي حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  10. هڪ مائل جهاز تي حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال
  11. پروجيڪٽائل حرڪت لاءِ مشيني توانائي جي تحفظ جو استعمال

تبصرو ڪيو