۱. یو لات وهل شوی فوټبال له ځمکې څخه په افقي زاویه کې د θ = 30 o په سرعت سره د 14 متر/سیکنډ سرعت سره وځي. د توپ له ځمکې سره د ټکر څخه مخکې وروستی سرعت محاسبه کړئ.
پیژندل شوی:
زاویه ( θ ) = 30 o
لومړنی سرعت (v o ) = 14 m/s
د جاذبې قوې چټکتیا (g) = 10 m/s 2
غوښتل شوی: د توپ له ځمکې سره د لګېدو دمخه وروستی سرعت
حل:
د ابتدايي سرعت افقي جز:
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
د ابتدايي سرعت عمودي جز:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
په عمودي لوري کې وروستی سرعت
پورته لوري ته مثبت او ښکته لوري ته منفي وټاکئ.
پیژندل شوی:
لومړنی سرعت (v o ) = 7 m/s (مثبت پورته)
د جاذبې قوې چټکتیا (g) = – 10 m/s 2 (منفي ښکته لور ته)
لوړوالی (h) = 0 (شی بیرته لومړني حالت ته)
غوښتل شوی: وروستی سرعت (v t )
حل:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
v t = √49 = 7 متر/ثانیه
په افقي لوري کې وروستی سرعت
په افقي لوري کې لومړنی سرعت ۷ √ ۳ متر/ثانیه دی. سرعت ثابت دی نو وروستی سرعت د لومړني سرعت سره ورته دی.
د شی له ځمکې سره د ټکر څخه مخکې وروستی سرعت
![]()
۲. یو جسم د ۳۰ درجو په زاویه کې د یوې ودانۍ څخه چې ۵ متره لوړ دی، افقي لوري ته وړاندې کیږي. د هغې لومړنی سرعت ۱۰ متره/ثانیه دی. د شی له ځمکې سره د ټکر څخه مخکې وروستی سرعت محاسبه کړئ! د جاذبې سرعت ۱۰ متره/ثانیه دی ۲.
پیژندل شوی:
زاویه ( θ ) = 30 o
لومړنی لوړوالی (h o ) = ۱۰ متره
لومړنی سرعت (v o ) = 10 m/s
د جاذبې قوې چټکتیا (g) = 10 m/s 2
غوښتل شوی: وروستی سرعت
حل:
د ابتدايي سرعت افقي جز:
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
د ابتدايي سرعت عمودي جز:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
په عمودي لوري کې وروستی سرعت
پیژندل شوی:
لومړنی سرعت (v o ) = 5 m/s (مثبت پورته)
د جاذبې قوې چټکتیا (g) = – 10 m/s 2 (منفي ښکته لور ته)
لوړوالی (h) = -5 متر ( منفي ځکه چې ځمکه د لومړني لوړوالي څخه ښکته ده)
غوښتل شوی: وروستی سرعت (v t )
حل:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2 (-10) (-5) = 25 + 100 = 125
v t = √۱۲۵ متر/ ثانیه
په افقي لوري کې وروستی سرعت
په افقي لوري کې وروستی سرعت 5 √3 m/s دی.
وروستۍ سرعت
![]()
۳. یو کوچنی توپ په افقي ډول د لومړني سرعت v o = 8 m/s سره د یوې ودانۍ څخه چې ۱۲ متره لوړ دی، وړاندې کیږي . د توپ له ځمکې سره د ټکر څخه مخکې وروستی سرعت محاسبه کړئ ! د جاذبې سرعت ۱۰ m/s دی ۲
پیژندل شوی:
لوړوالی (h) = ۱۲ متره
لومړنی سرعت (v o ) = 8 m/s
د جاذبې قوې چټکتیا (g) = 10 m/s 2
غوښتل شوی: وروستی سرعت (v t )
حل:
د ابتدايي سرعت افقي جز:
v ox = v o = 8 m/s
د ابتدايي سرعت عمودي جز:
v oy = 0 m/s
په عمودي لوري کې وروستی سرعت
د معادلې په کارولو سره محاسبه کیږي د آزاد سقوط حرکت.
پیژندل شوی:
د جاذبې قوې چټکتیا (g) = 10 m/s 2
لوړوالی (h) = 12 متره
غوښتل شوی: وروستی سرعت (v t )
حل:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
v t = √240 متر/ثانیه
په افقي لوري کې وروستی سرعت
په افقي لوري کې لومړنی سرعت ۸ متر/ثانیه دی. سرعت ثابت دی نو لومړنی سرعت د وروستي سرعت سره مساوي دی. نو په افقي لوري کې وروستی سرعت ۸ متر/ثانیه دی.
وروستۍ سرعت
![]()
[wpdm_package id='534′]
[wpdm_package id='536′]
- د لومړني سرعت افقي او عمودي برخو ته حل کړئ
- د افقي بې ځایه کیدو اندازه معلومه کړئ
- اعظمي لوړوالی مشخص کړئ
- د وخت وقفه معلومه کړئ
- د شی موقعیت مشخص کړئ
- وروستۍ سرعت معلوم کړئ