Krótkowzroczność i dalekowzroczność – problemy i rozwiązania
1. Dziecko z krótkowzrocznością może czytać książkę z bliskiej odległości 1 metra. Aby czytać z normalnej odległości 25 cm, należy określić moc soczewki, której dziecko musi używać.
rozwiązanie:
Dziecko cierpi na dalekowzroczność , w której punkt widzenia bliskiego znajduje się w odległości 1 metra, czyli 100 cm. Punkt widzenia bliskiego zdrowego oka wynosi 25 cm. Oko można znormalizować za pomocą soczewki wypukłej.
Znany:
Punkt bliski = odległość obrazu (s') = -100 cm
Cień musi znajdować się przed soczewką wypukłą, aby można go było zobaczyć. Ponieważ cień znajduje się przed soczewką wypukłą, obraz jest pozorny i negatywowy.
Normalna odległość czytania = odległość od obiektu (s) = 25 cm
Poszukiwany : Power of Lens
rozwiązanie:
Ogniskowa soczewki wypukłej (f):
1/f = 1/s + 1/s' = 1/25 – 1/100 = 4/100 – 1/100 = 3/100
f = 100/3 cm
f = (100/3 : 100) m
f = (100/3 x 1/100) m
f = 1/3 m
Zdolność skupiająca soczewki wypukłej (P):
P = 1 /f = 1 : 1/3 = 1 x 3/1 = 3 dioptrie.
Zdolność skupiająca soczewki wynosi 3 dioptrie.
[irp]
2.

Na podstawie powyższego rysunku określ wadę wzroku , która jest podstawą do normalizacji oka.

Rozwiązanie
Wady wzroku: dalekowzroczność

Wiązka światła może zostać precyzyjnie skupiona na siatkówce, gdy przed okiem umieści się soczewkę wklęsłą. Soczewki rozpraszające pomagają rozproszyć wiązkę światła, dzięki czemu może ona zostać precyzyjnie skupiona na siatkówce.
[irp]
3. Człowiek potrafi czytać z odległości 50 cm. Aby móc czytać z odległości 30 cm, określ moc soczewek okularów.
rozwiązanie:
Osoba cierpi na krótkowzroczność . Soczewkami korygującymi krótkowzroczność są soczewki wypukłe, soczewki skupiające lub soczewki dodatnie.
Aby obserwowany obiekt znajdował się 30 cm przed okiem, soczewka powinna utworzyć obraz w odległości 50 cm przed okiem. Obraz znajduje się przed soczewką, dzięki czemu jest prosty i pozorny.
Znany:
Odległość obiektu (s) = 30 cm
Odległość obrazu (s') = -50 cm ( ujemna, bo wirtualna )
Poszukiwana: Moc soczewki (P)
rozwiązanie:
Długość ogniskowa :
1/f = 1/s + 1/s'
1/f = 1/30 + 1/-50
1/f = 5/150 – 3/150
1/f = 2/150
f = 150/2 = 75 cm = 0.75 metra = 75/100 metrów s
Ogniskowa oznaczona znakiem dodatnim oznacza, że użyta soczewka jest soczewką wypukłą.
Moc soczewki:
P = 1/ż
P = 1 : 75/100 = 1 x 100/75
P = 100/75
P = 4/3 dioptrii