Bevegelse med konstant hastighet – problemer og løsninger

Løste problemer i lineær bevegelse – konstant hastighet

1. En bil kjører med konstant hastighet på 10 m/s. Bestem avstanden etter 10 sekunder og 60 sekunder.

Oppløsning

Konstant hastighet på 10 meter/sekund betyr at bilen beveger seg 10 meter hvert sekund.

Etter 2 sekunder har bilen kjørt 20 meter,

Etter 5 sekunder har bilen kjørt 50 meter,

Etter 10 sekunder har bilen kjørt 100 meter.

Etter 60 sekunder har bilen kjørt 600 meter.

[IRP]

2. En bil kjører langs en rett vei med konstant hastighet på 72 km/t. Bestem bilens avstand etter 2 minutter og 5 minutter.

Oppløsning

72 km/t = (72)(1000 meter) / 3600 sekunder = 72 000 / 3600 sekunder = 20 meter/sekund.

Den konstante hastigheten på 20 meter/sekund betyr at bilen kjører 20 meter hvert sekund.

Etter 120 sekunder eller 2 minutter har bilen kjørt 20 meter x 120 = 2400 meter.

Etter 300 sekunder eller 5 minutter kjører bilen 20 meter x 300 = 6000 meter.

[IRP]

3. En kropp beveger seg langs en rett vei i 100 meter på 50 sekunder. Bestem kroppens hastighet.

Oppløsning

100 meter / 50 sekunder = 10 meter / 5 sekunder = 2 meter/sekund.

4. Bestem hastigheten i henhold til diagrammet nedenfor….

Konstant hastighet – problemer og løsninger 1Oppløsning

Hastighet = Avstand / forløpt tid

Hastighet = 2 meter / 1 sekund = 4 meter / 2 sekunder = 6 meter / 3 sekunder = 8 meter / 4 sekunder = 2 meter/sekund.

5. Bilene A og B nærmer seg hverandre på parallelle spor. Når avstanden mellom de to bilene er 100 meter, kjører bil A med en konstant hastighet på 10 m/s, og bil B kjører med en konstant hastighet på 40 m/s. Bestem (a) avstanden bil A har før den passerer bil B, og (b) tidsintervallet før bil B passerer bil A.

Oppløsning

Konstant hastighet – problemer og løsninger 2Bil A beveger seg med en konstant hastighet på 10 meter/sekund, noe som betyr at bil A beveger seg så langt som 10 meter hvert sekund. Etter 2 sekunder beveger bil A seg så langt som 20 meter.

Bil B beveger seg med en konstant hastighet på 40 meter/sekund, noe som betyr at bil B beveger seg så langt som 40 meter hvert sekund. Etter 2 sekunder beveger bil B seg så langt som 80 meter.

20 meter + 80 meter = 100 meter.

(a) Avstanden til bil A før den passerer bil B er 20 meter. Avstanden til bil B før den passerer bil A er 80 meter.

(b) Tidsavstanden mellom bil B og forbikjøring av bil A er 2 sekunder. Tidsavstanden mellom bil A og forbikjøring av bil B er 2 sekunder.

5. Hvis speedometeret på en bil viser 108 km/t, bestem hvor langt bilen har tilbakelagt på ett minutt.

løsning:

Speedometeret er et instrument for å måle hastighet. En bils hastighet er 108 km/t.
108 km/t = (108) (1000 meter) / 3600 sekunder = 30 meter/sekund.

1 minutt = 60 sekunder

Bilens hastighet på 30 meter/sekund betyr at bilen beveger seg så langt som 30 meter på 1 sekund.

Etter 1 sekund beveger bilen seg så langt som 1 x 30 meter = 30 meter.

Etter 2 sekunder beveger bilen seg så langt som 2 x 30 meter = 60 meter.

Etter 60 sekunder beveger bilen seg så langt som 60 x 30 meter = 1800 meter.

6. Tom kaster en ball rett til Andrew . Tom og Andrew er så langt fra hverandre som 10.08 meter . Ballen kastes horisontalt og beveger seg med 20 m/ s (ignorer tyngdekraften). Andrew slår ballen 4.00 x 10⁻¹ sekunder etter at ballen ble kastet. Hvis slagmannen beveger seg med en konstant hastighet på 5.00 m/s, blir ballen truffet av slagmannen etter at slagmannen har beveget seg så langt som…

Kjent:

Avstanden mellom Tom og Andrew = 10.08 meter

Ballens hastighet (v) = 20 m/s

Tidsintervallet (t) = 4 x 10⁻³ sekunder = 0.004 sekunder


Slaghastighet (v) = 5 m / s


Wanted: Ballen blir truffet av hitteren etter at ballen har beveget seg så langt som ...

løsning:

Ballens avstand:

s1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 meter

Slaggeravstand:

s² = vt = 5 t

Ballens avstand + slagmannens avstand = avstanden mellom Tom og Andrew.

0.08 + 5 t = 10.08

5 t = 10.08 – 0.08

5 t = 10

t = 10 / 5

t = 2 sekunder


Slaggeravstand:

s² = vt = 5 t = (5) (2) = 10 meter

7. En jeger jager en hjort med bilen sin. Bilen kjører i 72 km/t, og hjorten løper i en hastighet på 64.8 km/t. Da avstanden mellom bilen og hjorten er 2012 meter, avfyrte jegeren hagla si. Kuler kom ut av geværet med 200 m/s. Bestem tidsintervallet for hvor lenge hjorten ble skutt.

A. 0.5 sekunder

B. 1 sekunder

C. 1.25 sekunder

D. 1.5 sekunder

Kjent:

Bilens hastighet (v b ) = 72 km/t = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s

Hjortens hastighet (v r ) = 64.8 km/t = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s

Når kulen avfyres, er avstanden mellom bilen og hjorten (s) = 202 meter

Skuddhastighet (vp ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s

Våpen som holdes av jegere som befinner seg i en bil som beveger seg med en hastighet på 20 m/s, slik at bilens hastighet også legges til kulens hastighet.

Ønskes: Bestem tidsintervallet for hvor lenge hjorten blir skutt

løsning:

Tenk på biler og hjort som beveger seg med konstant hastighet.

Ligning: v = s / t eller s = vt

v = hastighet, s = distanse, t = tidsintervall

Avstand = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t

Avstand = Y p = v p t = 220 t

Avstand tilbakelagt av hjort = avstand tilbakelagt av kule

202 + 18 tonn = 220 tonn

202 = 220 tonn – 18 tonn

202 = 202 tonn

t = 202 / 202

t = 1 sekund

Riktig svar er B.

[IRP]

[wpdm_package id='507′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Avstand og forskyvning
  2. Gjennomsnittsfart og gjennomsnittshastighet
  3. Konstant hastighet
  4. Konstant akselerasjon
  5. Fritt fall-bevegelse
  6. Nedovergående bevegelse i fritt fall
  7. Opp- og nedbevegelse i fritt fall

Legg igjen en kommentar