Fritt fallende gjenstander – problemer og løsninger

Løste problemer i lineær bevegelse – Fritt fallende objekter

1. En gjenstand som slippes fra toppen av en klippe. Den treffer bakken nedenfor etter 3 sekunder. Bestem hastigheten rett før den treffer bakken. Tyngdeakselerasjonen er 10 m/s² . Ignorer vannmotstanden.

Kjent:

Starthastighet (v o ) = 0 (objekt mistet)

Tidsintervall (t) = 3 sekunder

Tyngdeakselerasjonen (g) = 10 m/ s²

Ønsket: Slutthastighet (v t )

løsning:

Tyngdeakselerasjonen på jordoverflaten har en størrelsesorden på 9.8 m/s² . For å gjøre beregningene enklere bruker vi 10 m/ s².

10 m/s² eller 10 m/s / 1 sekund, betyr at hastigheten øker lineært i tid med 10 m/s i løpet av hvert sekund.

Etter 1 sekund er objektets hastighet = 10 m/s

Etter 2 sekunder er objektets hastighet = 20 m/s

Etter 3 sekunder er objektets hastighet = 30 m/s.

Vi kan også bruke kinematiske ligninger for bevegelse med konstant akselerasjon , som vist nedenfor.

v t = v o + ved

s = v o t + ½ ved 2

vt² = v² + 2 som​

Fritt fall har ingen starthastighet (v o = 0), så ligningen ovenfor kan endres som vist nedenfor:

Ligning for fritt fallende bevegelse :

vt = gt ………… 1

h = ½ gt² …………… 2

vt 2 = 2 gh ………….. 3

vt = gt

vt = ( 10)(3)

vt = 30 m/ s

Slutthastigheten er 30 m/s

[IRP]

2. Et legeme faller fritt fra ro, fra en høyde på 25 m. Finn (a) Hastigheten den treffer bakken med. (b) Tiden det tar å nå bakken.

Tyngdekraftens akselerasjon på jordoverflaten er 10 m/ s².

Kjent:

Høyde (h) = 5 meter

Tyngdeakselerasjonen (g) = 10 m/ s²

Ønskes:

(a) Slutthastighet (v t )

(b) Tidsintervall (t)

løsning:

Ligningen for fritt fall:

vt = gt

h = ½ gt²

vt² = 2gh​

(a) Slutthastighet (v t )

v t 2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100

vt = 10 m/ s

(b) Tidsintervall (t)

h = ½ gt²

5 = ½ (10) t²

5 = 5 t²

t2 = 5/5 = 1

t = 1 sekund

[IRP]

3. En ball som slippes fra en høyde. Finn (a) Akselerasjon (b) Avstand etter 3 sekunder (c) Tid i luften hvis slutthastigheten er 20 m/s. Tyngdeakselerasjon = 10 m/ s²

Kjent :

Tyngdeakselerasjonen (g) = 10 m/ s²

Ønskes:

(a) Akselerasjon (a)

(b) Avstand eller høyde (t) hvis forløpt tid (t) = 3 sekunder

(c) Tidsintervall (t) hvis v t = 20 m/s

løsning:

Ligningen for fritt fall:

vt = gt

h = ½ gt²

vt² = 2gh​

(a) Akselerasjon (a)

Akselerasjon = tyngdeakselerasjon = 10 m/s² . Det betyr en hastighetsøkning på 10 m/s per sekund.

(b) Avstand eller høyde (h) etter t = 3 sekunder

h = ½ gt² = ½ (10)(3) ² = (5)(9) = 45 meter

(c) Forløpt tid (t) hvis v t = 20 m/s

vt = gt

20 = (10) t

t = 20 / 10 = 2 sekunder

[IRP]

[wpdm_package id='511′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Avstand og forskyvning
  2. Gjennomsnittsfart og gjennomsnittshastighet
  3. Konstant hastighet
  4. Konstant akselerasjon
  5. Fritt fall-bevegelse
  6. Nedovergående bevegelse i fritt fall
  7. Opp- og nedbevegelse i fritt fall

Legg igjen en kommentar