Opp- og nedbevegelse i fritt fall – problemer og løsninger

Løste problemer i lineær bevegelse – Opp- og nedbevegelse i fritt fall

1. En person kaster en ball oppover i luften med en starthastighet på 20 m/s. Beregn hvor høyt den går. Ignorer vannmotstanden. Tyngdeakselerasjon (g) = 10 m/ s².

Oppløsning

Vi bruker en av disse kinematiske ligningene for bevegelse ved konstant akselerasjon , som vist nedenfor.

v t = v o + ved

s = v o t + ½ ved 2

vt² = v² + 2 som​

Kjent:

Vi velger den oppadgående retningen som positiv og den nedadgående retningen som negativ.

Starthastighet (v o ) = 20 m/s (positiv oppover)

Tyngdeakselerasjonen (g) = – 10 m/s² ( negativ nedover).

Slutthastighet (v t ) = 0 (hastigheten er null et øyeblikk på det høyeste punktet)

Ønskes: Maksimal høyde (h)

løsning:

vt² = v² + 2gh​​

0 = (20² ) + 2(-10) timer

0 = 400 – 20 timer

400 = 20 timer

h = 400 / 20 = 40 / 2 = 20 meter

[IRP]

2. En person kaster en stein oppover med 20 m/s mens vedkommende står på kanten av en klippe, slik at steinen kan falle til foten av klippen 100 meter nedenfor.

(a) Hvor lang tid tar det for ballen å nå bunnen av stupet. (b) Slutthastighet rett før steinen treffer bakken. Tyngdeakselerasjon (g) = 10 m/s² . Ignorer vannmotstand.

Kjent:

Vi velger den oppadgående retningen som positiv og den nedadgående retningen som negativ.

Høy (h) = -100 meter (negativ fordi sluttposisjonen er under startposisjonen)

Starthastighet (v o ) = 20 m/s (positiv oppover )

Tyngdeakselerasjonen (g) = -10 m/s² ( negativ nedover)

Ønskes:

(a) Tid i luften eller tidsintervall (t)

(b) Slutthastighet (v t )

løsning:

(a) Tidsintervall (t)

Kjent:

Høy (h) = -100 meter (negativ fordi sluttposisjonen er under startposisjonen)

Starthastighet (v o ) = 20 m/s (positiv oppover), tyngdeakselerasjon (g) = -10 m/s 2 (negativ nedover).

h = v o t + ½ gt²

-100 = (20) t + ½ (-10) t²

-100 = 20 t – 5 t²

-5 t² + 20 t + 100 = 0

Vi bruker den kvadratiske formelen:

Opp- og nedbevegelse i fritt fall, problemer og løsninger 1

(b) Slutthastighet

vt² = v² + 2gh​​

vt² = (20² ) + 2 (-10)(-100 )

vt² = 400 + 2000

vt² = 2400​

vt = 49 m/ s

[IRP]

[wpdm_package id='515′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Avstand og forskyvning
  2. Gjennomsnittsfart og gjennomsnittshastighet
  3. Konstant hastighet
  4. Konstant akselerasjon
  5. Fritt fall-bevegelse
  6. Nedovergående bevegelse i fritt fall
  7. Opp- og nedbevegelse i fritt fall

Legg igjen en kommentar