Dinamik putaran – masalah dan penyelesaian

1. Daya F dikenakan pada tali yang dililit di sekeliling takal silinder. Tork ialah 2 N m dan momen inersia ialah 1 kg m 2 , apakah pecutan sudut silinder itu.

Dinamik putaran – masalah dan penyelesaian 1Diketahui:

Tork ( τ ) = 2 Nm

Momen inersia (I) = 1 kg m²

Dikehendaki: Pecutan sudut silinder

Penyelesaian:

Στ = Iα

Στ = tork bersih, I = momen inersia, α = pecutan sudut

Pecutan sudut silinder:

α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2

[irp]

2. Daya F dikenakan pada tali yang dililit di sekeliling takal silinder. Magnitud daya ialah 10 N, jejari silinder ialah 0.2 m dan momen inersia ialah 1 kg m² . Berapakah pecutan sudut silinder itu?

Dinamik putaran – masalah dan penyelesaian 2Diketahui:

Daya (F) = 10 N

Jejari silinder (R) = 0.2 m

Momen inersia (I) = 1 kg m²

Dikehendaki: Pecutan sudut silinder.

Penyelesaian:

τ = FR

τ = tork, F = daya, R = jejari silinder

Tork:

τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

Στ = Iα

Στ = tork bersih, I = momen inersia, α = pecutan sudut

Pecutan sudut silinder:

α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2

[irp]

3. Daya F dikenakan pada tali yang dililit di sekeliling takal silinder. Magnitud daya ialah 10 N, jejari silinder ialah 0.2 m dan jisim silinder ialah 20 kg m2 , . Berapakah pecutan sudut silinder itu.

Dinamik putaran – masalah dan penyelesaian 3Diketahui:

Daya (F) = 10 N

Jejari silinder (R) = 0.2 m

Jisim silinder (M) = 20 kg

Dikehendaki: Pecutan sudut silinder

Penyelesaian:

τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

Momen inersia:

I = 1⁄2 MR2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = 1⁄2 (20)(0.04) = 0.4 kg m2

Pecutan sudut silinder:

α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2

[irp]

4. Sebuah bongkah 1 kg tergantung pada tali yang dililit pada takal silinder. Momen inersia takal ialah 1 kg m² dan jejari takal ialah 0.2 m. Apakah pecutan sudut takal tersebut. Pecutan akibat graviti ialah 10 m/ s².

Dinamik putaran – masalah dan penyelesaian 4Diketahui:

Momen inersia takal (I) = 1 kg m²

Jisim bongkah (m) = 1 kg

Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²

Berat (w) = mg = (1 kg)(10 m/ s² ) = 10 kg m/s² = 10 N

Jejari takal (R) = 0.2 m

Dikehendaki: Pecutan sudut

Penyelesaian:

Tork:

τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

Momen inersia:

I = 1 kg m²

Pecutan sudut:

α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2

[irp]

5. Sebuah bongkah 1 kg tergantung pada tali yang dililit pada takal silinder. Jisim takal ialah 20 kg dan jejari takal ialah 0,2 m. Berapakah pecutan sudut takal dan pecutan jatuh bebas bongkah tersebut. Pecutan akibat graviti ialah 10 m/ s².

Dinamik putaran – masalah dan penyelesaian 5Diketahui:

Jisim takal (M) = 20 kg

Jejari takal (R) = 0,2 m

Jisim bongkah (m) = 1 kg

Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²

Berat (w) = mg = (1 kg)(10 m/ s² ) = 10 kg m/s² = 10 N

Dikehendaki: pecutan sudut takal dan pecutan jatuh bebas bongkah.

Penyelesaian:

Tork:

τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

Momen inersia takal silinder:

I = 1⁄2 MR2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 kg m2

Pecutan sudut takal:

α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2

Pecutan jatuh bebas bagi bongkah itu:

a = R α = (0.2)(5) = 1 m/s 2

Tinggalkan komen