Дифракцийн тор - асуудлууд ба шийдэл
1. Нэг сантиметр тутамд 4000 зүсэлттэй торыг монохромат гэрлээр гэрэлтүүлж , 30° өнцгөөр хоёрдугаар эрэмбийн тод шугам үүсгэнэ. Ашигласан гэрлийн долгионы урт хэд вэ? (1 Å = 10 -10 м)
Мэдэгдэж байгаа:
Зүсэлтийн хоорондох зай (d) = 1 / (4000 зүсэлт / см) = 0.00025 см = 2.5 x 10 -4 см = 2.5 x 10 -6 метр
(n) = 2-р дараалал
Син 30 o = 0.5
1 Å = 10 -10 м
Босоо чиглэлд дээшээ хөдөлж, дараа нь анхны байрлал руугаа доошоо хөдөлж буй объектыг ажигла. Босоо чиглэлд дээшээ h хөдөлгөөн хийх үед жин нь шилжилтийн эсрэг чиглэлд байна. Тиймээс жин нь объект дээр сөрөг ажил хийдэг.