Тогтмол хурдтай хөдөлгөөн - асуудал ба шийдэл

Шугаман хөдөлгөөний бодлогуудыг шийдсэн – Тогтмол хурд

1. Машин тогтмол 10 м/с хурдтай явна. 10 секунд ба 60 секундын дараах зайг тодорхойл.

шийдэл

Тогтмол хурд нь секундэд 10 метр гэдэг нь машин секунд тутамд 10 метр явна гэсэн үг юм.

2 секундын дараа машин 20 метр явна,

5 секундын дараа машин 50 метр явна,

10 секундын дараа машин 100 метр явна ,

60 секундын дараа машин 600 метр явна.

[ирп]

2. Машин шулуун замаар 72 км/цаг тогтмол хурдтай явж байна. Машины 2 минут ба 5 минутын дараах зайг тодорхойл.

шийдэл

72 км/цаг = (72)(1000 метр) / 3600 секунд = 72,000 / 3600 секунд = 20 метр/секунд.

20 метр/секунд тогтмол хурдтай байх нь машин 1 секунд тутамд 20 метр явна гэсэн үг юм.

120 секунд буюу 2 минутын дараа машин 20 метр x 120 = 2400 метр явна.

300 секунд буюу 5 минутын дараа машин 20 метр x 300 = 6000 метр явна.

[ирп]

3. Бие шулуун замаар 50 секундэд 100 метр явна. Биеийн хурдыг тодорхойл.

шийдэл

100 метр / 50 секунд = 10 метр / 5 секунд = 2 метр/секунд.

4. Доорх диаграммын дагуу хурдыг тодорхойл….

Тогтмол хурд – бодлого ба шийдэл 1шийдэл

Хурд = Зай / өнгөрсөн цаг

Хурд = 2 метр / 1 секунд = 4 метр / 2 секунд = 6 метр / 3 секунд = 8 метр / 4 секунд = 2 метр/секунд.

5. А ба В машинууд зэрэгцээ замаар бие бие рүүгээ ойртож байна. Хоёр машины хоорондох зай 100 метр байх үед А машин 10 м/с тогтмол хурдтай, В машин 40 м/с тогтмол хурдтай хөдөлнө. (a) В машиныг гүйцэж өнгөрөхөөс өмнөх А машины зайг (b) В машин А машиныг гүйцэж өнгөрөхөөс өмнөх хугацааны интервалыг тодорхойлно уу.

шийдэл

Тогтмол хурд – бодлого ба шийдэл 2А машин секундэд 10 метр тогтмол хурдтайгаар хөдөлдөг бөгөөд энэ нь А машин 1 секунд тутамд 10 метр хүртэл явдаг гэсэн үг юм. 2 секундын дараа А машин 20 метр хүртэл явдаг.

В машин секундэд 40 метр тогтмол хурдтайгаар хөдөлдөг бөгөөд энэ нь В машин 1 секунд тутамд 40 метр хүртэл явдаг гэсэн үг юм. 2 секундын дараа В машин 80 метр хүртэл явдаг.

20 метр + 80 метр = 100 метр.

(a) А машин В машиныг гүйцэж түрүүлэхээс өмнөх зай 20 метр. В машин А машиныг гүйцэж түрүүлэхээс өмнөх зай 80 метр.

(b) В машин А машиныг гүйцэхээс өмнөх хугацааны интервал 2 секунд байна. А машин В машиныг гүйцэхээс өмнөх хугацааны интервал 2 секунд байна.

5. Хэрэв машины хурд хэмжигч 108 км/цаг гэж зааж байвал машины нэг минутад туулсан замыг тодорхойл.

Шийдэл:

Хурд хэмжигч нь хурд хэмжих хэрэгсэл юм. Машины хурд нь цагт 108 км байдаг.
108 км/цаг = (108) (1000 метр) / 3600 секунд = 30 метр/секунд.

1 минут = 60 секунд

Машины хурд секундэд 30 метр гэдэг нь 1 секундэд 30 метр хүртэл туулдаг гэсэн үг юм.

1 секундын дараа машин 1 x 30 метр = 30 метр хүртэл хол явна.

2 секундын дараа машин 2 x 30 метр = 60 метр хүртэл хол явна.

60 секундын дараа машин 60 x 30 метр = 1800 метр хүртэл хол явна.

6. Том бөмбөгийг Эндрю рүү шууд шидэв . Том, Эндрю хоёр 10.08 метрийн зайд тусдаа байв . Бөмбөг хэвтээ чиглэлд шидэгдэж , 20 м/ с хурдтай хөдөлж байна (таталцлын хүчийг тооцохгүй). Эндрю бөмбөгийг шидсэнээс хойш 4.00 x 10 -3 секундын зайд цохив . Хэрэв цохигч 5.00 м/с тогтмол хурдтай хөдөлвөл цохигч бөмбөгийг ... хүртэл хөдөлсний дараа цохигч цохино.

Мэдэгдэж байгаа:

Том болон Эндрю нарын хоорондох зай = 10.08 метр

Бөмбөгний хурд (v) = 20 м/с

Хугацааны интервал (t) = 4 x 10 -3 секунд = 0.004 секунд


Цохигчийн хурд (v) = 5 м/с


Хүссэн: Бөмбөг ... хүртэл хөдөлсний дараа цохигч бөмбөгийг цохино.

Шийдэл:

Бөмбөгний зай:

s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 метр

Цохигчийн зай:

s 2 = vt = 5 t

Бөмбөгний зай + цохигчийн зай = Том болон Эндрюгийн хоорондох зай.

0.08 + 5 t = 10.08

5 т = 10.08 – 0.08

5 т = 10

t = 10/5

t = 2 секунд


Цохигчийн зай:

s 2 = vt = 5 t = (5) (2) = 10 метр

7. Машинтай анчин буга хөөж байна. Машин 72 км/цаг хурдтай хөдөлж, буга 64.8 км/цаг хурдтай гүйж байна. Машин болон буганы хоорондох зай 2012 метр байхад анчин буугаа бууджээ. Буунаас 200 м/с хурдтай сум гарчээ. Бугыг буудсан хугацааны интервалыг тодорхойл.

А. 0.5 секунд

B. 1 сек

C. 1.25 секунд

D. 1.5 секунд

Мэдэгдэж байгаа:

Машины хурд (v b ) = 72 км/цаг = (72)(1000 м) / 3600 с = 20 м/с

Бугын хурд (v r ) = 64.8 км/цаг = (64.8)(1000 м) / 3600 с = 64800 м / 3600 с = 18 м/с

Сум буудах үед машин болон буга (нууд)-ын хоорондох зай = 202 метр болно

Галын хурд (v p ) = 20 м/с + 200 м/с = 220 м/с

Сумын хурд дээр машины хурд нэмэгдэхийн тулд 20 м/с хурдтай хөдөлдөг машинд анчдын барьж буй зэвсэг.

Хүсэж буй зүйл: Буга буудуулах хугацааны интервалыг тодорхойлох

Шийдэл:

Тогтмол хурдтай хөдөлж буй машин, буга гээд бод доо.

Тэгшитгэл: v = s / t эсвэл s = vt

v = хурд, s = зай, t = хугацааны интервал

Зай = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t

Зай = Y p = v p t = 220 t

Буга туулсан зай = сумаар туулсан зай

202 + 18 т = 220 т

202 = 220 т – 18 т

202 = 202 т

t = 202/202

t = 1 секунд

Зөв хариулт нь Б.

[ирп]

[wpdm_package id='507']

[wpdm_package id='517']

  1. Зай ба шилжилт
  2. Дундаж хурд ба дундаж хурд
  3. Тогтмол хурд
  4. Тогтмол хурдатгал
  5. Чөлөөт уналтын хөдөлгөөн
  6. Чөлөөт уналтын үед доошоо хөдөлгөөн
  7. Чөлөөт уналтын үед дээш доош хөдөлгөөн

Сэтгэгдэл үлдээх