5 Paraboliskā kustība Darbs un kinētiskā enerģija Lineārais impulss Lineāra un leņķiskā kustība Problēmas un risinājumi
1. No ēkas jumta 20 ° leņķī zem horizontāles ar sākotnējo ātrumu 8 m/s tiek mesta bumba. Bumba atsitas pret zemi 3 sekundes vēlāk.
a) Cik tālu no ēkas apakšas bumba pieskaras zemei?
b) Cik augstu bumba tiek aizmesta no vietas?
c) Cik ilgi bumba sasniedz 10 m augstumu no metiena vietas?
vox = vo cos 20o = 8 (0.939) = 7.512 m/s
v oy = v o sin 20 o = 8 (0.342) = 2.736 m/s
a) x
Horizontālās kustības tiek analizētas kā vienmērīga lineāra kustība, tāpēc tiek izmantota vienmērīgas lineāras kustības formula.
x = v ox t
x = (7.512 m/s)(3 s)
x = 22.536 m
b) y
Vertikālā virziena kustības tiek analizētas kā brīvā kritiena kustība, izmantojot brīvā kritiena kustības formulu.
Izmantojiet šo formulu y = v o t + ½ gt 2
Brīvā kritiena kustībā v0 = 0, tāpēc formula kļūst: y = ½ gt2
y = ½ (9.8)(3 2 )
y = (4.9)(9)
y = 44 m
c) y = 10 m
Izmantojiet formulu y = ½ gt 2
10 = ½ (9,8) t²
10 = 4.9 t2
t2 = 10 / 4.9
t2 = 2
t = 1.4 s
2. Suņu vilciena pajūgs ar nemainīgu ātrumu velk 100 kg smagu kravu 2 km augstumā virs horizontālas virsmas. Ja berzes koeficients starp vilcienu un sniegu ir 0.15, nosakiet:
a) suņa paveiktais darbs
Aprēķiniet kinētiskā berze:
F k = µ k N = µ k w = µ k mg = (0.15) (100 kg) (9.8 m/s 2 ) = 147 N
Masas ātrums ir konstants, tāpēc saskaņā ar Ņūtona likumu rezultējošais spēks = 0. Tātad Fk = F = 147 N
Suņa paveiktais darbs :
W = Fd = (147 N)(2000 m) = 294 000 J
b) Berzes radītais enerģijas zudums
Berzes radītie enerģijas zudumi:
Darbs = enerģija, tātad:
W = Fkd = (147 N)(2000 m) = 294 000 J
3. Kastes pastumšanai 6 metrus virs nelīdzenas virsmas tiek izmantots 150 N horizontālais spēks. Ja kaste pārvietojas ar nemainīgu ātrumu:
a) 150 N spēka paveiktais darbs
W = Fd = (150 N) (6 m) = 900 J
b) Berzes dēļ zaudētā enerģija
Kaste pārvietojas ar nemainīgu ātrumu, tāpēc iegūtais spēks, kas iedarbojas uz kasti, ir = 0.
Tātad horizontālais spēks = 150 N = kinētiskā berze.
Enerģijas zudumi berzes dēļ:
W = Fks = (150 N)(6 m) = 900 J
c) Kinētiskās berzes koeficients
Berzes spēka formula:
F k = µ k N = µ k w = µ k mg
150 = µkm ( 10)
15 = µkm
µk = 15/m
m = kastes masa
µ k = kinētiskās berzes koeficients
Kinētiskā berze darbojas, kad objekti kustas, statiskā berze darbojas, kad objekti joprojām stāv nekustīgi.
4. Daļiņas ātrums ir (3i-4h) m/s. Nosakiet impulsa komponenti uz x un y ass, kā arī impulsa lielumu.
Ātrums uz x ass: 3 m/s
Ātrums uz y ass: 4 m/s
Impulss uz x ass: mv = 3 m
impulss uz y ass: mv = 4 m
Impulsa lielums:
pp² = ( 3 m) ² + (4 m) ²
lpp . 2 = 9 m 2 + 16 m 2
lpp² = 25 m²
p = 5 m
p ir lineārā impulsa simbols.
5. Automašīna 9 sekundēs tiek vienmērīgi paātrināta no nekustīgas pozīcijas līdz 22 m/s. Ja riepas diametrs ir 58 cm, norādiet:
a) riepu apļu skaits kustības laikā (pieņemot, ka slīdēšanas nav)
Aprēķiniet automašīnas paātrinājumu:
v t = v o + pie
22 = 0 + 9
22 = 9a
a = 22/9 = 2.44
Aprēķināt attālumu:
d = v o t + ½ pie 2 = 0 + ½ pie 2
d = ½ pie 2 = ½ (2.44)(9 2 ) = (1.22)(81) = 98.82 m
Automašīnas attālums = 98.82 metri = 9882 cm
Riepas diametrs = 58 cm
Apgriezienu skaits = 9882 cm3 / 58 cm3 = 170.38 apgr./min.
b) Riepas galīgais griešanās ātrums apgr./minūtē
Galīgais ātrums = 22 metri/sekundē = 2200 cm/ sekundē
1 apgrieziens = 1 riepas diametrs = 58 cm
Apgriezienu skaits:
2200 cm / 58 cm = 40 apgriezieni
Tātad, galīgais ātrums apgriezienos/minūtē
40 apgr./sekundē = 40 apgr./60 sekundes = 0.67 apgr./minūtē vai 0.67 apgr./minūtē