1. ວັດຖຸຮູບຊົງກະບອກກົ່ງ (I = m R 2 ) ເຄື່ອນທີ່ໄປມາໂດຍບໍ່ເລື່ອນຂຶ້ນເທິງ ພື້ນຜິວອຽງທີ່ຫຍາບ ດ້ວຍຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ 10 m/s. ພື້ນຜິວອຽງມີມຸມຍົກ θ ທີ່ມີ tan θ = 0.75. ຖ້າຄວາມເລັ່ງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ g = 10 ms -2 , ຄວາມໄວ ຂອງວັດຖຸຈະຫຼຸດລົງເຫຼືອ 5 ms -1 ແລ້ວໄລຍະຫ່າງເທິງ ພື້ນຜິວອຽງ ຂອງວັດຖຸຈະ...
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ໂມເມັນຄວາມเฉื่อย ຂອງກະບອກສູບກົ່ງ (I) = m R 2
ມຸມສູງ = θ , ບ່ອນທີ່ tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6.
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/ s2
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 10 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt ) = 5 m/s
ຕ້ອງການ: ໄລຍະທາງ 
ວິທີແກ້ໄຂ:
ຄິດໄລ່ ຄວາມສູງທີ່ກະບອກສູບບັນລຸໄດ້ໂດຍໃຊ້ສົມຜົນການ ອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ.

ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (h₂o ) = 0 ແມັດ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 10 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt ) = 5 m/s
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ກະບອກສູບມີຄວາມສູງ 7.5 ແມັດ.
ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໂດຍກະບອກສູບ:

ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໂດຍກະບອກແມ່ນ 12.5 ແມັດ.
ຄຳ ຕອບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ A.
ຄຳອະທິບາຍຂອງສົມຜົນ:
o = ເບື້ອງຕົ້ນ, t = ສຸດທ້າຍ, ME = ພະລັງງານກົນຈັກ , PE = ພະລັງງານທ່າແຮງ, KE = ພະລັງງານຈົນ , m = ມວນສານ , g = ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ, h = ຄວາມສູງ, v = ຄວາມໄວເສັ້ນຊື່, ω = ຄວາມໄວມຸມ , I = ໂມເມັນອັອຟອິນເນີເຊຍ, R = ລັດສະໝີຂອງກະບອກສູບ
2. ກະ ບອກ ຮູບຊົງກະບອກແຂງ (I = ½ m R 2 ) ທີ່ມີມວນ 3 kg ເຄື່ອນທີ່ໄປມາໂດຍບໍ່ເລື່ອນຂຶ້ນເທິງພື້ນຜິວອຽງທີ່ມີມຸມສູງ θ ທີ່ມີ sin θ = 0.6. ຖ້າຄວາມເລັ່ງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ g = 10 ms -2 ແລະຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນຂອງວັດຖຸແມ່ນ 10 m/s, ຫຼັງຈາກນັ້ນຄວາມຍາວຂອງພື້ນຜິວອຽງທີ່ວັດຖຸເດີນທາງແມ່ນ...
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ໂມເມັນຄວາມเฉื่อยຂອງກະບອກສູບແຂງ (I) = ½ m R 2
ມວນສານຂອງກະບອກ = 3 ກິໂລກຣາມ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 10 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t ) = 0 m/s (ວັດຖຸຢຸດ)
ມຸມສູງ ( θ ) = θ , ບ່ອນທີ່ sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s2
ຕ້ອງການ: ຄວາມ ຍາວຂອງລະນາບອຽງທີ່ວັດຖຸເດີນທາງ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ຄິດໄລ່ຄວາມສູງທີ່ກະບອກສູບບັນລຸໄດ້ໂດຍໃຊ້ສົມຜົນການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ.


ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (h₂o ) = 0 ແມັດ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 10 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t ) = 0 m/s (ວັດຖຸຢຸດ)
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ກະບອກສູບມີຄວາມສູງ 7.5 ແມັດ.
ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໂດຍກະບອກສູບ:

ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໂດຍກະບອກແມ່ນ 12.5 ແມັດ.
3. ວັດຖຸຮູບຊົງກະບອກກົ່ງ (I = m R 2 ) ທີ່ມີລັດສະໝີ R, ເຄື່ອນທີ່ໄປມ້ວນໂດຍບໍ່ເລື່ອນຂຶ້ນເທິງພື້ນຜິວອຽງທີ່ມີມຸມ α ບ່ອນທີ່ sin α = 0.8. ຖ້າຄວາມເລັ່ງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ g = 10 ms -2 ແລະຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນແມ່ນ 8 ms -1 ແລ້ວຄວາມຍາວຂອງພື້ນຜິວອຽງທີ່ວັດຖຸບັນລຸໄດ້ກ່ອນທີ່ມັນຈະຢຸດແມ່ນ...
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ໂມເມັນຄວາມเฉื่อยຂອງກະບອກສູບແຂງ (I) = m R 2
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 8 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t ) = 0 m/s (ວັດຖຸຢຸດ)
ມຸມສູງຂອງຍົນ inclined ( θ ) = θ , ບ່ອນທີ່ sin θ = 0.8
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໂດຍກະບອກສູບ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ຄິດໄລ່ຄວາມສູງທີ່ກະບອກສູບບັນລຸໄດ້ໂດຍໃຊ້ສົມຜົນການອະນຸລັກພະລັງງານກົນຈັກ.


ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (h₂o ) = 0 ແມັດ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 8 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (vt ) = 0 m/s
ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ກະບອກສູບມີຄວາມສູງ 6.4 ແມັດ.
ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໂດຍກະບອກສູບ:

ໄລຍະທາງທີ່ເດີນທາງໂດຍກະບອກແມ່ນ 8 ແມັດ.