Geléist Problemer an der linearer Bewegung - Konstant Geschwindegkeet
1. En Auto fiert mat enger konstanter Geschwindegkeet vun 10 m/s. Bestëmmt d'Distanz no 10 Sekonnen an 60 Sekonnen.
Léisung
Eng konstant Geschwindegkeet vun 10 Meter/Sekonn bedeit, datt en Auto all Sekonn 10 Meter fiert.
No 2 Sekonnen ass den Auto 20 Meter gefuer,
No 5 Sekonnen ass den Auto 50 Meter gefuer,
No 10 Sekonnen ass den Auto 100 Meter gefuer ,
No 60 Sekonnen ass den Auto 600 Meter gefuer.
[irp]
2. En Auto fiert op enger riichter Strooss mat konstanter Geschwindegkeet vu 72 km/h. Bestëmmt d'Distanz vum Auto no 2 Minutten an 5 Minutten.
Léisung
72 km/h = (72)(1000 Meter) / 3600 Sekonnen = 72,000 / 3600 Sekonnen = 20 Meter/Sekonn.
Déi konstant Geschwindegkeet vun 20 Meter/Sekonn bedeit, datt d'Auto all Sekonn 20 Meter fiert.
No 120 Sekonnen oder 2 Minutten fiert den Auto 20 Meter x 120 = 2400 Meter ,
No 300 Sekonnen oder 5 Minutten fiert d'Auto 20 Meter x 300 = 6000 Meter.
[irp]
3. E Kierper beweegt sech 100 Meter an 50 Sekonnen op enger riichter Strooss. Bestëmmt d'Geschwindegkeet vum Kierper.
Léisung
100 Meter / 50 Sekonnen = 10 Meter / 5 Sekonnen = 2 Meter/Sekonn.
4. Bestëmmt d'Geschwindegkeet no dem Diagramm hei ënnendrënner….
Léisung
Geschwindegkeet = Distanz / vergaangen Zäit
Geschwindegkeet = 2 Meter / 1 Sekonn = 4 Meter / 2 Sekonnen = 6 Meter / 3 Sekonnen = 8 Meter / 4 Sekonnen = 2 Meter/Sekonn.
5. D'Wagen A an B kommen op parallele Gleiser openeen zou. Wann d'Distanz tëscht den zwee Waggonen 100 Meter ass, fiert den Auto A mat enger konstanter Geschwindegkeet vun 10 m/s, den Auto B fiert mat enger konstanter Geschwindegkeet vu 40 m/s. Bestëmmt (a) d'Distanz vum Auto A bis en den Auto B iwwerhëlt, (b) den Zäitintervall ier den Auto B den Auto A iwwerhëlt.
Léisung
Den Auto A fiert mat enger konstanter Geschwindegkeet vun 10 Meter/Sekonn, dat heescht den Auto A fiert all Sekonn bis zu 10 Meter wäit. No 2 Sekonnen fiert den Auto A bis zu 20 Meter wäit.
Den Auto B fiert mat enger konstanter Geschwindegkeet vu 40 Meter/Sekonn, dat heescht den Auto B fiert all Sekonn bis zu 40 Meter wäit. No 2 Sekonnen fiert den Auto B bis zu 80 Meter wäit.
20 Meter + 80 Meter = 100 Meter.
(a) D'Distanz vum Auto A virum Iwwerhuele vum Auto B ass 20 Meter. D'Distanz vum Auto B virum Iwwerhuele vum Auto A ass 80 Meter.
(b) Den Zäitofstand vum Auto B virum Iwwerhuele vum Auto A ass 2 Sekonnen. Den Zäitofstand vum Auto A virum Iwwerhuele vum Auto B ass 2 Sekonnen.
5. Wann de Tachometer vun engem Auto 108 km/h weist, bestëmmt d'Distanz, déi den Auto an enger Minutt zréckgeluecht huet.
Léisung:
De Tachometer ass en Instrument fir d'Geschwindegkeet ze moossen. D'Geschwindegkeet vun engem Auto ass 108 km/Stonn.
108 km/h = (108) (1000 Meter) / 3600 Sekonnen = 30 Meter/Sekonn.
1 Minutt = 60 Sekonnen
D'Geschwindegkeet vum Auto vun 30 Meter/Sekonn bedeit, datt den Auto an 1 Sekonn bis zu 30 Meter wäit fiert.
No 1 Sekonn fiert d'Auto bis zu 1 x 30 Meter = 30 Meter wäit.
No 2 Sekonnen fiert d'Auto bis zu 2 x 30 Meter = 60 Meter wäit.
No 60 Sekonnen fiert d'Auto bis zu 60 x 30 Meter = 1800 Meter wäit.
6. Den Tom werft e Ball direkt op den Andrew . Den Tom an den Andrew sinn 10.08 Meter vuneneen ewech . De Ball gëtt horizontal geheit a beweegt sech mat 20 m/ s (ignoréiert d'Schwéierkraaft). Den Andrew schléit de Ball 4.00 x 10-3 Sekonnen nodeems de Ball geheit gouf. Wann de Schläger sech mat enger konstanter Geschwindegkeet vu 5.00 m/s beweegt, gëtt de Ball vum Schläger getraff nodeems de Schläger sech sou wäit beweegt huet wéi...
Bekannt:
D'Distanz tëscht dem Tom an dem Andrew = 10.08 Meter
D'Geschwindegkeet vum Ball (v) = 20 m/s
Den Zäitintervall (t) = 4 x 10-3 Sekonnen = 0.004 Sekonnen
Schlaggeschwindegkeet (v) = 5 m/s
Gewënscht: De Ball gëtt vum Schläger getraff, nodeems de Ball sou wäit beweegt ass wéi ...
Léisung:
Distanz vum Ball:
s1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 Meter
Distanz vum Schläger:
s² = vt = 5 t
Distanz vum Ball + Distanz vum Schläger = Distanz tëscht dem Tom an dem Andrew.
0.08 + 5 t = 10.08
5 t = 10.08 – 0.08
5 t = 10
t = 10 / 5
t = 2 Sekonnen
Distanz vum Schläger:
s² = vt = 5 t = (5) (2) = 10 Meter
7. E Jeeër mat sengem Auto verfollegt en Hirsch. Den Auto fiert mat 72 km/h an den Hirsch leeft mat enger Geschwindegkeet vu 64.8 km/h. Wéi d'Distanz tëscht dem Auto an dem Hirsch 2012 Meter ass, huet de Jeeër seng Juegdgewier ofgefeiert. D'Kugelen koumen mat 200 m/s aus der Gewier eraus. Bestëmmt den Zäitintervall, bis den Hirsch erschoss gouf.
A. 0.5 Sekonnen
B. 1 Sekonnen
C. 1.25 Sekonnen
D. 1.5 Sekonnen
Bekannt:
Geschwindegkeet vum Auto (v b ) = 72 km/h = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s
Geschwindegkeet vum Hirsch (v r ) = 64.8 km/h = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s
Wann d'Kugel ofgefeiert gëtt, ass d'Distanz tëscht dem Auto an dem Hirsch (s) = 202 Meter
Feiergeschwindegkeet (v p ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s
Waffen, déi vu Jeeër gehale ginn, déi an engem Auto sinn, dat mat enger Geschwindegkeet vun 20 m/s fiert, sou datt d'Geschwindegkeet vum Auto och zur Geschwindegkeet vun der Kugel bäigefüügt gëtt.
Gesicht: Bestëmmt den Zäitintervall vum Erschéissen vum Hirsch
Léisung:
Denkt un Autoen an Réi, déi mat konstanter Geschwindegkeet fueren.
Equatioun: v = s / t oder s = vt
v = Geschwindegkeet, s = Distanz, t = Zäitintervall
Distanz = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t
Distanz = Y p = v p t = 220 t
Distanz vum Hirsch = Distanz vum Kugel
202 + 18 t = 220 t
202 = 220 t – 18 t
202 = 202 t
t = 202 / 202
t = 1 Sekonn
Déi richteg Äntwert ass B.
[irp]
[wpdm_package id='507′]
[wpdm_package id='517′]
- Distanz an Verrécklung
- Duerchschnëttsgeschwindegkeet a Duerchschnëttsvitesse
- Konstant Geschwindegkeet
- Konstant Beschleunigung
- Fräifallbewegung
- Bewegung no ënnen am fräie Fall
- Op- an Ofbewegung am fräie Fall