1. Ex figura infra, cursum electricum per R₁ determina.
Notum:
Resistor 1 (R⁴ ) = 4 Ω
Resistor 2 (R⁴ ) = 4 Ω
Resistor 3 (R3 ) = 8 Ω
Tensio electrica (V) = 40 Voltia
Quaesitum: Currens electricus per R 1
solution:
Currens electricus a potentiali alto ad potentialem humilem fluit. Directio cursus electrici in circuitu supra eadem est ac directio horologica.
Currens electricus qui e batteria effluit
Primum, resistentiam aequivalentem ( R) computa. Deinde, fluxum electricum per aequationem legis Ohmi computa :
V = IR vel I = V / R
V = tensio electrica , I = fluxus electricus , R = resistentia aequivalens
Resistentia aequivalens:
Resistor R₁ et resistor R₂ paralleliter coniuncti sunt . Resistentia aequivalens:
1/R₁₁ = 1/R₁ + 1/R₂ = 1/4 + 1/4 = 2/4
R²12 = 4/2 = 2 Ω
Resistor R₁₂ et resistor R₃ in serie coniuncti sunt . Resistentia aequivalens:
R = R₁₂ + R₃ = 2 + 8 = 10 Ω
Currens electricus qui e batteria effluit:
I = V / R = 40 / 10 = 4 A
Currentis electrici qui ex batteria fluit quattuor ampere est.
Tensio electrica V ab et V bc
Kirchhoffprima regula affirmat apud In quolibet puncto iuncturae, summa omnium currentium iuncturam ingredientium summae omnium currentium iuncturam ex iuncturam exeuntium aequalis esse debet.
Ex prima regula Kirchhoffii concluditur , si fluxus electricus e batteria exeuns 4 A est, tum fluxus electricus per ab aequalis esse 4 Amperiis, ergo etiam fluxus electricus per bc est 4 Amperiis.
Tensio electrica V ab :
V ab = I ab, R ab = (4)(2) = 8 Voltia.
Tensio electrica V bc :
V bc = I bc R bc = (4)(8) = 32 Voltia
Circuitus supra in serie ita coniunctus est ut summa tensio electrica sit V = V ab + V bc = 8 Voltia + 32 Voltia = 40 Voltia.
Currens electricus per R1 = 4 Ω fluit.
I² = V ab / R² = 8 Voltia / 4 Ohmia = 2 A
I² = V ab / R² = 8 Voltia / 4 Ohmia = 2 A
Cursus electricus qui ex batteria effluit est 4 A. Cum ad punctum a pervenit, cursus electricus in duas partes dividitur; cursus electricus 2 Amperarum per resistorem R1 fluit et ...
Currens electricus 2 A per resistorem R₂ fluit . 2 A + 2 A = 4 A.
2. Ex figura infra, determina vim electricam quae per resistorem 4-Ω fluit.
Notum:
Resistor 1 (R⁴ ) = 6 Ω
Resistor 2 (R⁴ ) = 4 Ω
Resistor 3 (R⁴ ) = 1.6 Ω
Tensio electrica (V) = 16 Voltia
Quaesitum: Currens electricus per 4 Ω fluit.
solution:
Currens electricus a potentiali alto ad potentialem humilem fluit. Directio cursus electrici in circuitu supra eadem est ac directio horologica.
Currens electricus qui e batteria effluit
Resistentia aequivalens:
Resistor R₁ et resistor R₂ paralleliter coniuncti sunt. Resistor aequivalens:
1/R12 = 1/R1 + 1/R2 = 1/6 + 1/4 = 2/12 + 3/12 = 5/12
R²12 = 12/5 = 2.4 Ω
Resistor R12 et resistor R3 in serie coniuncti sunt. Resistor aequivalens:
R = R₁₂ + R₃ = 2.4 + 1.6 = 4 Ω
Currens electricus qui e batteria effluit:
I = V / R = 16 / 4 = 4 A
Tensio electrica V ab et V bc
Secundum primam regulam Kirchhoffii, Conclusum est, si fluxus electricus e batteria exeuns 4 A sit, tum fluxum electricum per ab aequalem esse 4 Amperiis, ergo etiam fluxum electricum per bc esse 4 Amperiis.
Tensio electrica V ab :
V ab = I ab, R ab = (4)(2.4) = 9.6 Voltia.
Tensio electrica V bc :
V bc = I bc R bc = (4)(1.6) = 6.4 Voltia
Circuitus supra in serie ita coniunctus est ut tota tensio electrica sit V = V ab + V bc = 9.6 voltia + 6.4 voltia = 16 voltia.
Currens electricus qui per R² fluit = 4 Ω
I² = V ab / R² = 9.6 Voltia / 6 Ohmia = 1.6 A
I² = V ab / R² = 9.6 Voltia / 4 Ohmia = 2.4 A
Fluxus electricus qui ex batteria effluit est 4 A. Cum ad punctum a pervenit, fluxus electricus in duas partes dividitur.
Currentis electricus 1.6 A per resistorem R₁ et cursus electricus 2.4 A per resistorem R₂ fluit . 1.6 A + 2.4 A = 4 A.