Бир өлчөмдүү тең салмактуулуктагы бөлүкчөлөр – Ньютондун биринчи мыйзамынын колдонулушу жана маселелерин чечүү

1. Зым менен кармалып турган нерсенин массасы , m = 10 кг. Зымдын тартылуу күчүн табыңыз! g = 10 м/с 2

Бир өлчөмдүү тең салмактуулуктагы бөлүкчөлөр – Ньютондун биринчи мыйзамын колдонуу маселелери жана аларды чечүү жолдору 1Белгилүү:

Масса (м) = 10 кг

Тартылуу күчүнөн улам пайда болгон ылдамдануу (g) = 10 м/с 2

Изделген нерсе: Тартылуу күчү (T)

Чечим:

ΣF y = 0

Т – w = 0

Т = w

Т = мг

Т = (10 кг)(10 м/с² ) = 100 кг м/ с²

T = 100 Ньютон

[ирп]

2. Нерсенин массасы 10 кг. Зымдын тартылуу күчүн тапкыла….. Тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу = 10 м/ с2.

чечим

Белгилүү:

Масса (м) = 10 кг

Тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу (g) = 10 м/ с2.

Изделген нерсе: Тартылуу күчү (T)

Чечим:

Бир өлчөмдүү тең салмактуулуктагы бөлүкчөлөр – Ньютондун биринчи мыйзамын колдонуу маселелери жана аларды чечүү жолдору 2w = салмак = мг = (10 кг)(10 м/с2)) = 100 кг м/с2

T1 = тартылуу күчү 1

T 1x = тартылуу күчүнүн x-компоненти 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1

T 1y = тартылуу күчүнүн y-компоненти 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1

T2 = тартылуу күчү 2

T 2x = тартылуу күчүнүн x-компоненти 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2

T 2y = тартылуу күчүнүн y-компоненти 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2

Тең салмактуулук шарты ΣF = 0.

y огу:

ΣF y = 0

T 1y + T 2y – w = 0

0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0

0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– 1-теңдеме

x огу:

ΣF x = 0

T 2x – T 1x = 0

0.7T 2 – 0.7T 1 = 0

0.7T 2 = 0.7T 1

T 2 = T 1 —– 2-теңдеме

T1 чоңдугун аныктаңыз :

0.7T 1 + 0.7T 1 = 100

1.4T 1 = 100

Т1 = 63 000 / 1.4

T 1 = 71.4 Ньютон

T 1 = T 2 , ошондуктан T 2 = 71.4 Ньютон

[wpdm_package id='486′]

  1. Бир өлчөмдүү тең салмактуулуктагы бөлүкчөлөр
  2. Эки өлчөмдүү тең салмактуулуктагы бөлүкчөлөр
  3. Аркандар жана шкивдер менен байланышкан денелердин тең салмактуулугу
  4. Жантайыңкы тегиздиктеги денелердин тең салмактуулугу

Комментарий калтыруу