1. Cismekî 1 kg ji bilindahiya 80 m bi awayekî azad ji cihê bêçalakbûnê dikeve. Lezandina ji ber giraniyê 10 m/s 2 ye . Dema ku cism li erdê dikeve, enerjiya kînetîk çi ye ?
Tê zanîn:
Giraniya (m) = 1 kg
Bilindahî (h) = 80 m
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²
Xwestî: enerjiya kînetîk dema ku laş li erdê dixe
Areserî:
Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (ME₂o ) = enerjiya potansiyel a gravîtasyonê (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Joul
Enerjiya mekanîkî ya dawî (M Et ) = enerjiya kînetîk (K E )
Prensîba parastina enerjiya mekanîkî :
M E o = M E t
P E = K E
800 = K E
Enerjiya kînetîk a dawî 800 joule ye.
[irp]
2. Cismekî 4 kg ji bilindahiya 10 m bi awayekî azad ji cihê bêçalakbûnê dikeve . Lezkirina ji ber giraniyê 10 ms –2 e . Li bilindahiya 5 metreyan ji erdê, enerjiya kînetîk û leza wê çi ye?
Tê zanîn:
Guhertina bilindahiyê (h) = 10 – 5 = 5 metre s
Giraniya (m) = 4 kg
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²
Tê xwestin: Enerjiya kînetîk li 5 metreyan li jor erdê û leza li 5 metreyan li jor erdê.
Areserî:
(a) Enerjiya kînetîkî li 5 metreyan li jor erdê
Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (M E2o ) = enerjiya potansiyel a gravîtasyonê (P E2 )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Joul
Enerjiya mekanîkî ya dawî (EM t ) = enerjiya kînetîk (EK)
M E t = K E
Prensîba parastina enerjiya mekanîkî dibêje ku enerjiya mekanîkî ya destpêkê = enerjiya mekanîkî ya dawîn e.
M E o = M E t
200 = K E
Enerjiya kînetîkî li bilindahiya 5 metreyan ji erdê 200 joule ye.
(b) leza li bilindahiya 5 metreyan ji erdê
Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (M E o ) = enerjiya mekanîkî ya dawî (M E t )
P E = K E
200 = ½ mv2
2(200) / 4 = v2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
Leza beden li bilindahiya 5 metreyan ji erdê 10 m/s ye.
[irp]
3. Mangoyek ji bilindahiya 2 metreyan bi awayekî azad ji cihê xwe yê bêçalak dikeve. Lezkirina ji ber giraniyê 10 ms –2 e . Leza mangoyekê dema ku ew li erdê dikeve diyar bikin.
Tê zanîn:
Bilindahî (h) = 2 metre s
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²
Tê xwestin: leza mangoyê dema ku dikeve erdê.
Areserî:
Enerjiya mekanîkî ya destpêkê (M E2o ) = enerjiya potansiyel a gravîtasyonê (P E2 )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
Enerjiya mekanîkî ya dawî (M Et ) = enerjiya kînetîk (K E )
M E t = K E = ½ mv²
Prensîba parastina enerjiya mekanîkî dibêje ku enerjiya mekanîkî ya destpêkê = enerjiya mekanîkî ya dawîn e.
M E o = M E t
20 m = ½ mv²
20 = ½ v 2
2(20) = v2
40 = v 2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166']
- Karê ku bi hêzê tê kirin, pirsgirêk û çareseriyên wê
- Pirsgirêkên enerjiya kar-kînetîk û çareseriyên wan
- Pirsgirêk û çareseriyên prensîbên enerjiya kar-mekanîkî
- Pirsgirêkên enerjiya potansiyel a gravîtasyonê û çareseriyên wan
- Enerjiya potansiyel a biharên elastîk pirsgirêk û çareseriyên wan
- Pirsgirêkên hêza elektrîkê û çareseriyên wan
- Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera ketina azad
- Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera jor û jêr di tevgera ketina azad de
- Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûyekî xwar
- Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgerê li ser rûberek meyldar
- Bikaranîna parastina enerjiya mekanîkî ji bo tevgera guleyan