១. អេឡិចត្រុងមួយត្រូវបានបង្កើនល្បឿនពីកន្លែងសម្រាកតាមរយៈភាពខុសគ្នានៃសក្តានុពល 12 V។ តើការប្រែប្រួល ថាមពលសក្តានុពលអគ្គិសនី របស់អេឡិចត្រុងមានអ្វីខ្លះ?
ស្គាល់៖
បន្ទុក លើអេឡិចត្រុ ង (e) = -1.60 x 10 -19 គូឡុំ
សក្តានុពលអគ្គិសនី = វ៉ុល (V) = 12 វ៉ុល
ចង់បាន៖ ការប្រែប្រួលថាមពលសក្តានុពលអគ្គិសនីនៃអេឡិចត្រុង (ΔPE)
ដំណោះស្រាយ៖
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Joules
សញ្ញាដកបង្ហាញថាថាមពលសក្តានុពលថយចុះ។
[irp]
2. បន្ទះស្របគ្នាពីរត្រូវបានសាក។ ចម្ងាយរវាងបន្ទះគឺ 2 សង់ទីម៉ែត្រ ហើយទំហំនៃ ដែនអគ្គិសនី រវាងបន្ទះគឺ 500 វ៉ុល/ម៉ែត្រ។ តើការប្រែប្រួលថាមពលសក្តានុពលនៃប្រូតុងមានអ្វីខ្លះនៅពេលដែលប្រូតុងត្រូវបានបង្កើនល្បឿនពីបន្ទះដែលមានបន្ទុកវិជ្ជមានទៅបន្ទះដែលមានបន្ទុកអវិជ្ជមាន?
ស្គាល់៖
ទំហំនៃដែនអគ្គិសនីរវាងបន្ទះ (E) = 500 វ៉ុល/ម៉ែត្រ
ចម្ងាយ រវាង ចាន (s) = 2 សង់ទីម៉ែត្រ = 0,02 ម៉ែត្រ
បន្ទុកលើប្រូតុង = +1.60 x 10 -19 គូឡុំប៍
តម្រូវការ៖ ការប្រែប្រួលថាមពលសក្តានុពលអគ្គិសនី (ΔPE)
ដំណោះស្រាយ៖
សក្តានុពលអគ្គិសនី៖
វី = អ៊ី ស
V = (៥០០ វ៉ុល/ម៉ែត្រ)(០,០២ ម៉ែត្រ)
វ៉ុល = ១០០ វ៉ុល
ការផ្លាស់ប្តូរសក្តានុពលថាមពលអគ្គិសនី៖
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10 -19 °C)(10°C)
ΔPE = 16 x 10 -19 ជូល
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 ជូល
[irp]
៣. ចំណុចសាកពីរត្រូវបានញែកដាច់ពីគ្នាដោយចម្ងាយ 10 សង់ទីម៉ែត្រ។ សាកនៅចំណុច A = +9 μC និងសាកនៅចំណុច B = -4 μC។ k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C។ តើការប្រែប្រួលថាមពលសក្តានុពលអគ្គិសនីនៃសាកនៅចំណុច B មានន័យដូចម្ដេច ប្រសិនបើត្រូវបានបង្កើនល្បឿនដល់ចំណុច A?
![]()
ស្គាល់៖
បន្ទុក A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
បន្ទុក B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
ចម្ងាយរវាងបន្ទុក A និង B (r) = 10 សង់ទីម៉ែត្រ = 0.1 ម៉ែត្រ = 10 -1 ម៉ែត្រ
ចង់បាន៖ ការប្រែប្រួលថាមពលសក្តានុពលអគ្គិសនី (ΔEP)
ដំណោះស្រាយ៖
