1. Салмағы 1 кг дененің 10 м биіктіктен тыныштық күйінен еркін құлауы .
Анықтаңыз:
(a) Ауырлық күшімен атқарылатын жұмыс
(b) Гравитациялық потенциалдық энергияның өзгеруі
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Белгілі:
Массасы (м) = 1 кг
Биіктігі (сағ) = 10 м
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Салмағы (w) = мг = (1 кг)(10 м/с² ) = 10 Н
Шешімі:
(a) Ауырлық күшімен атқарылатын жұмыс
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Джоуль
(b) Гравитациялық потенциалдық энергияның өзгеруі
Гравитациялық потенциал энергиясының өзгерісі гравитациялық күш атқаратын жұмысқа тең.
Δ EP = 100 Джоуль
[irp]
2. 10 Н дене тегіс көлбеу жазықтықпен 2 метр бойымен сырғанайды. Ауырлық күшімен атқарылатын жұмысты анықтаңыз!
Белгілі:
салмақ (w) = 10 Н
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 м
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Қажетті: салмақ күшімен орындалатын жұмыс
Шешімі:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 Джоуль
Балама шешім:
Sin 30 o = сағ / күн
0.5 = сағ / 2
h = (0.5)(2)
сағ = 1 м
Ауырлық күшімен атқарылатын жұмыс;
W = F d = wh = (10 Н)(1 м) = 10 Н м = 10 Джоуль
[irp]
3. Жерден 20 метр биіктікте тұрған салмағы 1,500 граммдық зат жерге еркін құлайды. Заттың гравитациялық потенциалдық энергиясы қандай. Гравитациялық үдеу 10 м/ с2.
Белгілі:
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Масса (м) = 1500 грамм = 1500/1000 килограмм = 1.5 килограмм
Биіктігі (сағ) = 20 метр
Қажетті: Гравитациялық потенциал энергиясы
Шешімі:
ПЭ = мг/с = (1.5 кг)(10 м/с² ) (20 м) = 300 кг м² / с² = 300 Джоуль
4. Төмендегі суретке сүйене отырып, егер 1-ші заттың массасы 2 кг, ал 2-ші заттың массасы 4 кг болса, 1-ші зат пен 2-ші заттың потенциалдық энергиясын салыстыру .....
Белгілі:
1-ші нысанның массасы (м1) = 2 килограмм
2-ші заттың массасы (м2 ) = 4 килограмм
Биіктігі 1 (h1 ) = 12 метр
Биіктігі 2 (h2 ) = 9 метр
Қажеттілік: 1-ші және 2-ші нысанның потенциалдық энергиясын салыстыру
Шешімі:
ПЭ = мг
m = масса (оның халықаралық бірлігі - килограмм, қысқартылған кг)
g = ауырлық күшінің үдеуі (оның халықаралық бірлігі секундына метрдің квадратымен, қысқартылған түрде м/ с2 )
h = биіктік (оның халықаралық бірлігі - метр, қысқартылған м)
PE = гравитациялық потенциалдық энергия (оның халықаралық бірлігі кг м² / с² немесе Джоуль)
1-ші нысанның гравитациялық потенциалдық энергиясы:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 г
2-ші нысанның гравитациялық потенциалдық энергиясы:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 г
1-ші және 2-ші нысанның потенциалдық энергиясын салыстыру :
PE 1 : PE 2
24 г: 36 г
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175']
- Күшпен орындалатын жұмыс мәселелер мен шешімдер
- Жұмыс-кинетикалық энергия мәселелері және оларды шешу жолдары
- Жұмыс-механикалық энергия принциптері мәселелері және оларды шешу жолдары
- Гравитациялық потенциал энергиясының мәселелері және оларды шешу жолдары
- Серпімді серіппенің потенциалдық энергиясы туралы есептер және оларды шешу жолдары
- Қуат мәселелері және оларды шешу жолдары
- Еркін құлау қозғалысы үшін механикалық энергияның сақталу заңын қолдану
- Еркін түсу қозғалысындағы жоғары және төмен қозғалыс үшін механикалық энергияның сақталу заңын қолдану
- Қисық беттегі қозғалыс үшін механикалық энергияның сақталу заңын қолдану
- Көлбеу жазықтықтағы қозғалыс үшін механикалық энергияның сақталу заңын қолдану
- Механикалық энергияның сақталу заңын снаряд қозғалысы үшін қолдану