1. ქვემოთ მოცემული ფიგურის მიხედვით, განსაზღვრეთ ელექტრული დენი R 1 -ში.
ცნობილი:
რეზისტორი 1 (R1 ) = 4 Ω
რეზისტორი 2 (R2 ) = 4 Ω
რეზისტორი 3 (R3 ) = 8 Ω
ელექტრო ძაბვა (V) = 40 ვოლტი
სასურველია: ელექტრული დენი R 1-ის გავლით
გამოსავალი:
ელექტრული დენი მაღალი პოტენციალიდან დაბალ პოტენციალში მიედინება. ზემოთ მოცემულ წრედში ელექტრული დენის მიმართულება საათის ისრის მიმართულებით მიმართულების იდენტურია.
ელექტრო დენი, რომელიც გამოდის აკუმულატორიდან
პირველ რიგში, გამოთვალეთ ეკვივალენტური წინაღობა ( R). შემდეგ, გამოთვალეთ ელექტრული დენი ოჰმის კანონის განტოლების გამოყენებით :
V = IR ან I = V / R
V = ძაბვა , I = ელექტრული დენი , R = ეკვივალენტური წინააღმდეგობა
ექვივალენტური წინააღმდეგობა:
რეზისტორი R1 და რეზისტორი R2 პარალელურად არის შეერთებული . ეკვივალენტური წინააღმდეგობა:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/4 + 1/4 = 2/4
R 12 = 4/2 = 2 Ω
რეზისტორი R 12 და რეზისტორი R 3 მიმდევრობით არის შეერთებული . ეკვივალენტური წინააღმდეგობა:
R = R12 + R3 = 2 + 8 = 10 Ω
აკუმულატორიდან გამომავალი ელექტრული დენი:
I = V / R = 40 / 10 = 4 A
აკუმულატორიდან გამომავალი ელექტრული დენი 4 ამპერია.
ელექტრო ძაბვა V ab და V bc
კირხჰოფიპირველი წესი აცხადებს, რომ ნებისმიერ შეერთების წერტილში, შეერთების წერტილში შემავალი ყველა დენის ჯამი უნდა ტოლი იყოს შეერთებიდან გამომავალი ყველა დენის ჯამის.
კირჰოფის პირველი წესის საფუძველზე , დაასკვნეს, რომ თუ აკუმულატორიდან გამომავალი ელექტრული დენი 4 ამპერია, მაშინ ab-ში გამავალი ელექტრული დენი 4 ამპერის ტოლია, ამიტომ bc-ში გამავალი ელექტრული დენიც 4 ამპერის ტოლია.
ელექტრო ძაბვა V ab :
V ab = I ab R ab = (4)(2) = 8 ვოლტი
ელექტრო ძაბვა V bc :
V bc = I bc R bc = (4)(8) = 32 ვოლტი
ზემოთ მოცემული წრედი მიმდევრობით არის შეერთებული ისე, რომ სრული ელექტრული ძაბვაა V = V ab + V bc = 8 ვოლტი + 32 ვოლტი = 40 ვოლტი.
ელექტრული დენი გადის R 1 = 4 Ω- ში
I 1 = V ab / R 1 = 8 ვოლტი / 4 ომსი = 2 ა
I 2 = V ab / R 2 = 8 ვოლტი / 4 ომსი = 2 ა
აკუმულატორიდან გამომავალი ელექტრული დენი 4 ა-ია. როდესაც ის a წერტილში ჩადის, ელექტრული დენი ორად იყოფა, 2 ამპერის ელექტრული დენი რეზისტორ R1-ში გადის და
2 A სიმძლავრის ელექტრული დენი გადის რეზისტორ R2-ში . 2 A + 2 A = 4 A.
2. ქვემოთ მოცემული ფიგურის მიხედვით, განსაზღვრეთ ელექტრული დენი, რომელიც გადის 4-Ω რეზისტორში.
ცნობილი:
რეზისტორი 1 (R1 ) = 6 Ω
რეზისტორი 2 (R2 ) = 4 Ω
რეზისტორი 3 (R3 ) = 1.6 Ω
ელექტრო ძაბვა (V) = 16 ვოლტი
სასურველი: ელექტრული დენი გადის 4 Ω- ში
გამოსავალი:
ელექტრული დენი მაღალი პოტენციალიდან დაბალ პოტენციალში მიედინება. ზემოთ მოცემულ წრედში ელექტრული დენის მიმართულება საათის ისრის მიმართულებით მიმართულების იდენტურია.
ელექტრო დენი, რომელიც გამოდის აკუმულატორიდან
ექვივალენტური წინააღმდეგობა:
რეზისტორი R 1 და რეზისტორი R 2 პარალელურად არის დაკავშირებული. ეკვივალენტური რეზისტორი:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/6 + 1/4 = 2/12 + 3/12 = 5/12
R 12 = 12/5 = 2.4 Ω
რეზისტორი R 12 და რეზისტორი R 3 მიმდევრობით არის დაკავშირებული. ეკვივალენტური რეზისტორი:
R = R12 + R3 = 2.4 + 1.6 = 4 Ω
აკუმულატორიდან გამომავალი ელექტრული დენი:
I = V / R = 16 / 4 = 4 A
ელექტრული ძაბვა V ab და V bc
კირხჰოფის პირველი წესის საფუძველზე, დაასკვნეს, რომ თუ აკუმულატორიდან გამომავალი ელექტრული დენი 4 ამპერია, მაშინ ab-ში გამავალი ელექტრული დენი 4 ამპერის ტოლია, ამიტომ bc-ში გამავალი ელექტრული დენიც 4 ამპერის ტოლია.
ელექტრო ძაბვა V ab :
V ab = I ab R ab = (4)(2.4) = 9.6 ვოლტი
ელექტრული ძაბვა V bc :
V bc = I bc R bc = (4)(1.6) = 6.4 ვოლტი
ზემოთ მოცემული წრედი მიმდევრობით არის შეერთებული ისე, რომ სრული ელექტრული ძაბვაა V = V ab + V bc = 9.6 ვოლტი + 6.4 ვოლტი = 16 ვოლტი.
ელექტრული დენი, რომელიც გადის R 2 = 4 Ω- ში
I 1 = V ab / R 1 = 9.6 ვოლტი / 6 ომსი = 1.6 ა
I 2 = V ab / R 2 = 9.6 ვოლტი / 4 ომსი = 2.4 ა
აკუმულატორიდან გამომავალი ელექტრული დენი 4 ა-ია. როდესაც ის a წერტილში ჩადის, ელექტრული დენი ორად იყოფა,
რეზისტორ R1-ში გადის 1.6 A ელექტრული დენი , ხოლო რეზისტორ R2-ში - 2.4 A ელექტრული დენი . 1.6 A + 2.4 A = 4 A.