1. ქვემოთ მოცემული ფიგურის მიხედვით, თუ მავთულის სიმრუდის რადიუსი 50 სმ-ია, განსაზღვრეთ მაგნიტური ველის სიდიდე სიმრუდის ცენტრში (0 წერტილში, იხილეთ ქვემოთ მოცემული ფიგურა). (µ o = 4π.10 -7 Wb.A -1 მ -1 )
ცნობილი:
რადიუსი (r) = 50 სმ = 0.5 მ
ელექტრული დენი (I) = 1.5 ამპერი
ვაკუუმის გამტარობა (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 მ -1
სასურველი: მაგნიტური ველის სიდიდე
გამოსავალი:
360 ° = წრის გარშემოწერილობის 1. 120 ° / 360 ° = 1/3, შემდეგ 120 ° = წრის გარშემოწერილობის 1/3 x .
მაგნიტური ველის განტოლება ხვეულის ცენტრში რამდენიმე მარყუჟით:
![]()
B = მაგნიტური ველის სიდიდე, N = მარყუჟების რაოდენობა, I = ელექტრული დენი, r = სიმრუდის რადიუსი
ზემოთ მოცემულ ამოცანაში მხოლოდ ერთი მარყუჟია, ამიტომ N გამორიცხულია განტოლებიდან. ზემოთ მოცემულ ამოცანაში მავთულის ხვეული არა 1 წრეა, არამედ 1/3 წრეა:
![]()
მაგნიტური ველის სიდიდე სიმრუდის ცენტრში:

2. ქვემოთ მოცემული ფიგურის მიხედვით, მავთულში ელექტრული დენი მიედინება 6-A სიმძლავრით და სიმრუდის რადიუსია R = 3π სმ, რათა განისაზღვროს მაგნიტური ველის სიდიდე P წერტილში.
ცნობილი:
სიმრუდის რადიუსი (r) = 3π სმ = (3π/100) მ
= 3π/10 2 მ = 3π.10 -2 მ
ელექტრული დენი (I) = 6 A
ვაკუუმის გამტარობა (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 მ -1
სასურველი: მაგნიტური ველის სიდიდე
გამოსავალი:
360o = 1 წრფივი წრის. 45o / 360o = 1/8 შემდეგ 45o = 1 / 8 x წრფივი წრის.
მაგნიტური ველის სიდიდე სიმრუდის ცენტრში:

3. ელექტრული დენი მიედინება მავთულში = 9-A, სიმრუდის რადიუსი (R) = 2π სმ და µ o = 4π.10 -7 Wb.A -1 .m -1 , განსაზღვრეთ მაგნიტური ველის სიდიდე P წერტილში.
ცნობილი:
სიმრუდის რადიუსი (r) = 2π სმ = (2π/100) მ
= 2π/10 2 მ = 2π.10 -2 მ
ელექტრული დენი (I) = 9 A
ვაკუუმის გამტარობა (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 მ -1
სასურველი: მაგნიტური ველის სიდიდე P წერტილში
გამოსავალი:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3 შემდეგ 240o = 2/3 x წრფივი წრის.
მაგნიტური ველის სიდიდე სიმრუდის ცენტრში:
