Elektrostatička sila – problemi i rješenja
1. Ako je statička električna sila 144 N, kolika je udaljenost između oba naboja ... (1 μC = 10⁻⁶ C i k = 9.10⁻⁹ Nm²⁻¹ C )

Poznato:
Električna sila (F 12 ) = 144 N
Naboj 1 (q² ) = 10 μC = 10 x 10⁻⁶ C
Naboj 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C
Konstanta (k) = 9 x 10 ^ 9 Nm² · C⁻²
C = Coulomb, N = Newton, m = metar
Traži se: Udaljenost između oba naboja (r)
rješenje:
Jednadžba Coulombovog zakona :

F = statička električna sila, k = Coulombova konstanta, q = električni naboj, r = udaljenost između oba naboja

Udaljenost između oba naboja (r) = 5 x 10⁻² metara = 5 x 10⁻² x 10⁻² cm = 5 cm.
2. Dva naboja razdvojena udaljenošću r . Ako je statička električna sila 3.6 N, kolika je udaljenost između oba naboja ( 1 μC = 10⁻⁶ C i k = 9.10⁻⁹ Nm² · C⁻² )

Poznato:
Električna sila (F 12 ) = 3.6 N
Naboj 1 (q² ) = 9 μC = 9 x 10⁻⁶ C
Naboj 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C
Coulombova konstanta (k) = 9 x 10 ^ 9 Nm² · C⁻²
C = Coulomb, N = Newton, m = metar
Traži se: Udaljenost između oba naboja (r)
rješenje:

Udaljenost između oba naboja (r) = 0.3 m = 0.3 x 100 cm = 30 cm.
3. Trostruki točkasti naboj kao što je prikazano na slici ispod. Kolika je magnituda statičke električne sile u točki A (k = 9.10 9 Nm 2 .C -2 ; 1 μ = 10 -6 )
Poznato:
Naplatiti A (qA) = -2 μC = -2 x 10-6 C
Naboj B (q B ) = 8 μC = 8 x 10⁻⁶ C
Naboj C (q C ) = 4,5 μC = 4,5 x 10⁻⁶ C
Coulombova konstanta (k) = 9 x 10 ^ 9 Nm² · C⁻²
Udaljenost između naboja A i B (rAB ) = 4 cm = 4 x 10⁻² m
Udaljenost između naboja A i C (r AC ) = 3 cm = 3 x 10⁻² m
C = Coulomb, N = Newton, m = metar
Traži se: Statička električna sila u točki A
rješenje:
Jednadžba Coulombovog zakona:
![]()
F = statička električna sila , k = Coulombova konstanta , q = električni naboj , r = udaljenost između oba naboja


Statička električna sila u točki A:
![]()
4. Trotočkasti naboji kao što je prikazano na slici ispod. Kolika je veličina Coulombove sile koju osjeća naboj B (k = 9.10 9 Nm 2 .C -2 ; 1 μC = 10 -6 C ).

Poznato:
q A = 10 µC = 10 x 10⁻⁶ C = 10⁻⁶ Coulomba
q B = 10 µC = 10 x 10⁻⁶ = 10⁻⁶ Coulomba
q C = 20 µC = 20 x 10⁻⁶ = 2 x 10⁻⁶ Coulomba
r AB = 0.1 metar = 10⁻¹ m
r BC = 0.1 metar = 10⁻¹ m
k = 9 x 109 Nm² C − 2
Traži se: Coulombova sila koju osjeća naboj B
rješenje:
Na naboj B djeluju dvije Coulombove sile, Coulombova sila između naboja A i B (FAB ) i Coulombova sila između naboja B i C (FBC ) . Coulombova sila koju osjeća naboj B je suma sila FAB i FBC.
Coulombova sila između naboja A i B:

Naboj A je pozitivnog predznaka i naboj B je pozitivnog predznaka tako da F AB pokazuje prema naboju C.
Coulombova sila između naboja B i C:

Naboj B je pozitivnog predznaka i naboj C je pozitivnog predznaka tako da F BC pokazuje prema naboju A.
Coulombova sila koju osjeća naboj B:
F B = F BC – F AB = 180 – 90 = 90 N
Coulombova sila koju osjeća naboj B (F B ) iznosi 90 Newtona. Smjer F B isti je kao i smjer F BC koji pokazuje na naboj A.
5. Odredite veličinu i smjer Coulombove sile na naboj B ( k = 9 x 10^ 9 Nm² C −2 , 1 μC = 10−6 C ).
![]()
Poznato:
Naboj A (q A ) = + Q
Naboj B (qB ) = -2Q
Naboj C (qC ) = -Q
Udaljenost između naboja A i B ( rAB ) = r
Udaljenost između naboja B i C (rBC ) = 2r
k = 9 x 109 Nm² C − 2
Traži se: Veličina i smjer Coulombove sile na naboj B
rješenje:
Coulombova sila između naboja A i B:
![]()
Naboj A je pozitivan, a naboj B negativan tako da smjer F AB pokazuje prema naboju A.
Coulombova sila između naboja B i naboja C:
![]()
Naboj B je negativan i naboj C je negativan tako da smjer FBC pokazuje prema naboju A.
Neto sila koja djeluje na naboj B:
F = FAB + FBC = 2 k Q2/r2 + 0.5 k Q2/r2 = 2.5 k Q2/r2 = 2.5 k Q2 r-2
Smjer sile pokazuje na naboj A ili ulijevo.