1. Traballo con gases nun recipiente pechado que inicialmente teñen un volume V e unha temperatura T. A temperatura final é 5/4T e a presión final é 2P. Cal é o volume final do gas?
Coñecido:
Volume inicial (V1 ) = V
Temperatura inicial (T1 ) = T
Temperatura final (T2 ) = 5/4 T
Presión inicial (P1 ) = P
Presión final (P2 ) = 2P
Buscase: Volume final (V 2 )
Solución:

[irp]
2. Determina o volume de 2.00 moles de gases (gas ideal) á temperatura e presión estándar. PST = temperatura e presión estándar.
Coñecido:
Moles de gas (n) = 2 moles de xeo
Temperatura estándar (T) = 0 ° C = 0 + 273 = 273 Kelvin
Presión estándar (P) = 1 atm = 1.013 x 10⁵ Pa
Constante universal de gas (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin
Buscado : Volume de gases (V)
Solución:
Ecuación da lei dos gases ideais (no número de moles, n)

O volume de 2 moles de gas é de 44.8 litros.
O volume dun mol de gas é 45.4 litros / 2 = 22.4 litros.
O volume dun mol de calquera gas é de 22.4 litros.
[irp]
3. 4 litros de osíxeno gasoso teñen unha temperatura de 27 °C e unha presión de 2 atm (1 atm = 10⁵ Pa ) nun recipiente pechado. A constante universal dos gases (R) = 8.314 J.mol e⁻¹.K⁻¹ e o número de Avogadro ( N₃A ) = 6.02 x 10⁵ moléculas/mol e⁻¹ . Cales son as moléculas de osíxeno gasoso no recipiente?
Coñecido:
Volume dos gases (V) = 4 litros = 4 dm³ = 4 x 10⁻³ m³
Temperatura dos gases (T) = 27 ° C = 27 + 273 = 300 Kelvin
Presión dos gases (P) = 2 atm = 2 x 10⁵ Pa
Constante universal dos gases (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1
Número de Avogadro (N A ) = 6.02 x 10^ 23
Buscase : Cales son as moléculas de osíxeno gasoso no recipiente (N)?
Solución:

Nun mol de osíxeno gasoso, hai 1.93 x 10^ 23 moléculas de osíxeno.
[irp]
4. Un recipiente que contén un gas neón (Ne, masa atómica = 20 µm) a temperatura e presión estándar (STP ) ten un volume de 2 m³ . Determina a masa do gas neón!
Coñecido:
Masa atómica do neón = 20 gramos/mol e = 0,02 kg/mol e
Temperatura estándar (T) = 0 ° C = 273 Kelvin
Presión estándar (P) = 1 atm = 1.013 x 10⁵ Pascal
Volume (V) = 2 m³
Masa desexada : masa (m) de gas neón
Solución:
A temperatura e presión estándar (STP), 1 mole de calquera gas, inclúen gas neón, ter volume 22.4 litros = 22.4 dm3 = 0.0448 m3.
![]()
No volume de 2 m3 , hai 44.6 moles de gas neón.
A masa atómica relativa do gas neón é de 20 gramos/mol.
Isto significa que en 1 mol hai 20 gramos ou 0.02 kg de gas neón. Dado que en 1 mol hai 0.02 kg de gas neón, entón en 44.6 moles hai 44.6 moles x 0.02 kg/mol = 0.892 kg = 892 gramos de gas neón.