1. Masa dun obxecto, m = 10 kg, soportado por unha corda. Calcula a tensión na corda! g = 10 m/ s²
Coñecido:
Masa (m) = 10 kg
Aceleración debida á gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscada: A forza de tensión (T)
Solución:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 100 Newtons
[irp]
2. A masa do obxecto é de 10 kg. Calcula a tensión na corda... Aceleración da gravidade = 10 m/ s².
solución
Coñecido:
Masa (m) = 10 kg
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s².
Buscada: A forza de tensión (T)
Solución:
w = peso = mg = (10 kg)(10 m/s²)) = 100 kg m/s2
T1 = forza de tensión 1
T 1x = o compoñente x da forza de tensión 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = o compoñente y da forza de tensión 2 = T 1 sen 45 o = 0.7 T 1
T2 = forza de tensión 2
T 2x = o compoñente x da forza de tensión 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = o compoñente y da forza de tensión 2 = T 2 sen 45 o = 0.7 T 2
A condición de equilibrio ΣF = 0.
eixo y:
ΣF y = 0
T1y + T2y – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T₁ + 0.7T₂ = 100 —– ecuación 1
eixo x:
ΣFx = 0
T2x – T1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T² = 0.7T¹
T₂ = T₁ —– ecuación 2
Determina a magnitude de T 1 :
0.7T₁ + 0.7T₁ = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 100 / 1.4
T1 = 71.4 Newtons
T1 = T2, polo que T2 = 71.4 newtons
[wpdm_package id='486′]
- Partículas en equilibrio unidimensional
- Partículas en equilibrio bidimensional
- Equilibrio de corpos conectados por cordas e poleas
- Equilibrio de corpos nun plano inclinado