1. Atopa as forzas de tensión T1 , T2 e T3 . Ignora a masa da corda.

solución

(a) Diagrama de corpo libre para un obxecto (b) Diagrama de corpo libre para unha corda
Aplica a primeira lei de Newton ao obxecto:
ΣF y = 0
T1 – w = 0
T1 = w = mg
T1 = ( 5 kg)(9.8 m/ s2 )
T1 = 49 kg m/ s2
T1 = 49 N
Aplica a primeira lei de Newton á corda:
∑ F x = 0
T3x – T2x = 0
T³ cos 30º – T² cos 40º = 0
0.87 T³ – 0.77 T² = 0
0.87 T³ = 0.77 T²
T₂ = 0.87 T₃ / 0.77 = 1.1 T₃ ———- Ecuación 1
[irp]
-
∑ F y = 0
T3y + T2y – T1y = 0
T 3 sen 30 o + T 2 sen 40 o – T 1 = 0
0.5 T³ + 0.64 T² – 49 N = 0 ———- Ecuación 2
Substituíndo T₂ na ecuación 2:
0.5 T³ + 0.64 (1.1 T³ ) – 49 N = 0
0.5 T3 + 0.70 T3 – 49 = 0
1.2 T 3 – 49 = 0
1.2 T3 = 49
T3 = 49 / 1.2
T3 = 41 N
---
T₂ = 1.1 T₃
T2 = (1.1)(40.8 N )
T2 = 45 N
[wpdm_package id='488′]
- Partículas en equilibrio unidimensional
- Partículas en equilibrio bidimensional
- Equilibrio de corpos conectados por cordas e poleas
- Equilibrio de corpos nun plano inclinado