1. In elektron wurdt fersneld út rêst troch in potinsjaalferskil fan 12 V. Wat is de feroaring yn elektryske potinsjele enerzjy fan it elektron?
Bekend:
De lading op in elektron (e) = -1.60 x 10-19 Coulomb
Elektryske potinsjeel = spanning (V) = 12 Volt
Winske: De feroaring yn elektryske potinsjele enerzjy fan it elektron (ΔPE)
Oplossing:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10⁻⁹ C)(12 V) = -19.2 x 10⁻⁹ Joule
It minteken jout oan dat de potinsjele enerzjy ôfnimt.
[irp]
2. Twa parallelle platen binne laden. De ôfstân tusken de platen is 2 sm en de grutte fan it elektryske fjild tusken de platen is 500 Volt/meter. Wat is de feroaring yn potinsjele enerzjy fan it proton as it fersneld wurdt fan 'e posityf laden plaat nei de negatyf laden plaat?
Bekend:
De grutte fan it elektryske fjild tusken de platen (E) = 500 Volt/meter
De ôfstân tusken de platen (s) = 2 sm = 0,02 m
De lading op in proton = +1.60 x 10-19 Coulombs
Winske: De feroaring yn elektryske potinsjele enerzjy (ΔPE)
Oplossing:
Elektryske potinsjeel:
V = E's
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 Volt
De feroaring yn elektryske potinsjele enerzjy:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10-19 C )(10 V)
ΔPE = 16 x 10-19 Joule
ΔPE = 1.6 x 10-18 Joule
[irp]
3. Twa puntladings binne skieden troch in ôfstân fan 10 sm. Lading op punt A = +9 μC en lading op punt B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Wat is de feroaring yn elektryske potinsjele enerzjy fan lading op punt B as fersneld nei punt A?
![]()
Bekend:
Lading A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10−6 C
Lading B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10−6 C
k = 9 x 10 ^ 9 Nm² C −2
De ôfstân tusken ladingen A en B (r) = 10 sm = 0.1 m = 10-1 m
Winske: De feroaring yn elektryske potinsjele enerzjy (ΔEP)
Oplossing:
