1. Indarraren (F) luzapenaren (x) grafikoa beheko irudian ageri da. Aurkitu malguki-konstantea!
Irtenbidea
Hooke-ren legearen formula:
k = F / x
F = indarra (Newton)
k = malguki-konstantea (Newton/metro)
x = luzeraren aldaketa (metroetan)
Malguki-konstantea:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Zehaztu malguki- konstantea.

Irtenbidea
Malguki-konstantea:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. A malgukiak 60 cm-ko hasierako luzera du eta B malgukiak 90 cm-koa. A malgukiak 100 N/m-ko konstantea du, B malgukiak 200 N/m-ko konstantea. A malgukiaren luzeraren aldaketaren eta B malgukiaren luzeraren aldaketaren arteko erlazioa hau da…
Ezaguna:
Malgukiaren konstantea A (k A ) = 100 N/m
Malgukiaren B konstantea (kB ) = 200 N/m
Malgukiaren gaineko indarra (A) (F A ) = F
B malgukian eragiten duen indarra (F B ) = F
Bilatzen dena: Δl A : Δl B
irtenbidea:
Hooke-ren legearen formula:
Δl = F / k
Δl = luzeraren aldaketa, F = indarra, k = konstantea
A malgukiaren luzeraren aldaketa:
Δl A = F A / k A = F / 100
B malgukiaren luzeraren aldaketa:
Δl B = F B / k B = F / 200
A malgukiaren luzeraren aldaketaren eta B malgukiaren luzeraren aldaketaren arteko erlazioa:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2: 1
[irp]
4. 20 cm-ko luzera zuen nylonezko soka bat 10 N-ko indarrak tiratzen du. Sokaren luzeraren aldaketa 2 cm-koa da. Zehaztu indarraren magnitudea luzeraren aldaketa 6 cm-koa bada.
Ezaguna:
Indarra (F) = 10 N
Luzeraren aldaketa ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Nahi dena: indarraren magnitudea (F) Δl = 0.06 m bada.
irtenbidea:
Konstantea:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Indarraren magnitudea (F) Δl = 0.06 m bada:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N
[irp]
[wpdm_package id='689′]