Pöörlemisliikumine – probleemid ja lahendused
Pöördemoment
1. 140 cm pikkune tala. Talale mõjuvad kolm jõudu: F1 = 20 N, F2 = 10 N ja F3 = 40 N, mille suund ja asend on näidatud alloleval joonisel. Milline pöördemoment paneb tala pöörlema ümber oma massikeskme?
Tuntud:
Massikeskus asub tala keskel.
Tala pikkus (l) = 140 cm = 1.4 meetrit
Jõud 1 (F1 ) = 20 N, kangivars 1 (l1 ) = 70 cm = 0.7 meetrit
Jõud 2 (F2 ) = 10 N, kangivars 2 (l2 ) = 100 cm – 70 cm = 30 cm = 0.3 meetrit
Jõud 3 (F3 ) = 40 N, kangivars 3 (l3 ) = 70 cm = 0.7 meetrit
Otsitakse: pöördemomendi suurust
lahendus:
Pöördemoment 1 pöörab tala päripäeva, seega on pöördemomendile 1 omistatud negatiivne märk.
τ1 = F1l1 = ( 20 N)(0.7 m ) = -14 Nm
Pöördemoment 2 pöörab tala vastupäeva, andes seega pöördemomendile 2 positiivse märgi.
τ² = F²l² = ( 10⁻⁸N ) (0.3 m ) = 3 Nm
Pöördemoment 3 pöörab tala päripäeva, seega on pöördemomendile 3 omistatud positiivne märk.
τ³ = F³l³ = ( 40 N)(0.7 m) = -28 Nm
Neto pöördemoment:
Στ = –14 Nm + 3 Nm – 28 Nm = – 42 Nm + 3 Nm = –39 Nm
Pöördemomendi suurus on 39 Nm. Tala pöörlemissuund on päripäeva, seega on sellele määratud negatiivne märk.
2. Milline on netomoment, mis mõjub talale? Pöörlemisteljele punktis D. (sin 53 0 = 0.8)
Tuntud:
Pöörlemistelg punktis D
F 1 = 10 N ja l 1 = r 1 sin θ = (40 cm) (sin 53 o ) = (0.4 m) (0.8) = 0.32 meetrit
F 2 = 10√2 N ja l 2 = r 2 sin θ = (20 cm) (sin 45 o ) = (0.2 m) (0.5 √2) = 0.1 √2 meetrit
F 3 = 20 N ja l 3 = r 1 sin θ = (10 cm) (sin 90 o ) = (0.1 m) (1) = 0.1 meetrit
Otsitakse: netomomenti
lahendus:
τ 1 = F 1 l 1 = (10 N) (0.32 m) = 3.2 Nm
(Pöördemoment 1 pöörab tala vastupäeva, seega omistame pöördemomendile 1 positiivse märgi)
τ 2 = F 2 l 2 = (10√2 N) (0.1√2 m) = -2 Nm
(Pöördemoment 2 pöörab tala päripäeva, seega omistame pöördemomendile 2 negatiivse märgi)
τ 3 = F 2 l 2 = (20 N) (0.1 m) = 2 Nm
(Pöördemoment 3 pöörab tala vastupäeva, seega omistame pöördemomendile 3 positiivse märgi)
Neto pöördemoment:
Στ = τ1 – τ1 + τ3
Στ = 3.2 Nm – 2 Nm + 2 Nm
Στ = 3.2 Nm
3. Milline on netopöördemoment, kui pöörlemistelg punktis D on . (sin 53 o = 0.8)
Tuntud:
Pöörlemistelg punktis D.
Pöörlemistelje ja F1 vaheline kaugus (r AD ) = 40 cm = 0.4 m
Pöörlemistelje ja F2 vaheline kaugus (rBD ) = 20 cm = 0.2 m
Pöörlemistelje ja F3 vaheline kaugus (r CD ) = 10 cm = 0.1 m
F1 = 10 njuutonit
F2 = 10√2 njuutonit
F3 = 20 njuutonit
Sin 53 o = 0.8
Otsitakse: netomomenti
lahendus:
Jõumoment 1
Στ 1 = (F 1 ) (r AD sin 53 o ) = (10 N) (0.4 m) (0.8) = 3.2 Nm
(Pöördemoment 1 pöörab tala vastupäeva, seega omistame pöördemomendile 1 positiivse märgi)
Jõumoment 2
Στ 2 = (F 2 ) (r BD sin 45 o ) = (10√2 N) (0.2 m) (0.5√2) = -2 Nm
(Pöördemoment 2 pöörab tala päripäeva, seega omistame pöördemomendile 2 negatiivse märgi)
Jõumoment 3
Στ 3 = (F 3 ) (r CD sin 90 o ) = (20 N) (0.1 m) (1) = 2 Nm
(Pöördemoment 2 pöörab tala vastupäeva, seega omistame pöördemomendile 3 positiivse märgi)
Neto pöördemoment:
Στ = Στ 1 + Στ 2 + Στ 3
Στ = 3.2 – 2 + 2
Στ = 3.2 njuutonmeetrit
Inertsimoment
4. Traadi pikkus = 12 m, l1 = 4 m. Traadi massi eirata. Milline on süsteemi inertsimoment ?
Tuntud:
A mass (m A ) = 0.2 kg
B mass (m²/ 2 B ) = 0.6 kg
Pöörlemistelje ja punkti A vaheline kaugus (r A ) = 4 meetrit
Pöörlemistelje ja punkti B vaheline kaugus (r/ B ) = 12 – 4 = 8 meetrit
Otsitakse: süsteemi inertsimomenti
lahendus:
A inertsimoment
I A = (m A ) (r A 2 ) = (0.2) (4) 2 = (0.2) (16) = 3.2 kg m 2
B inertsimoment
I B = (m B )(r B 2 ) = (0.6)(8) 2 = (0.6)(64) = 38.4 kg m 2
Süsteemi inertsimoment:
I = I A + I B = 3.2 + 38.4 = 41.6 kg m 2
5. Massiga M = 5 kg ja raadiusega R = 20 cm rihmaratta ümber mähitud nöörile rakendatakse 6 N jõudu. Milline on rihmaratta nurkkiirendus? Rihmaratas on ühtlase kujuga silinder.
Tuntud:
Jõud (F) = 6 njuutonit
Mass (M) = 5 kg
Raadius (R) = 20 cm = 20/100 m = 0.2 m
Otsitakse: Nurkkiirendus (α)
lahendus:
Jõu moment:
τ = FR = (6 njuutonit) (0.2 meetrit) = 1.2 N m
Tahke silindri inertsimoment:
I = 1/2 MR2
I = 1/2 (5 kg)(0.2 m) ²
I = 1/2 (5 kg) (0.04 m² )
Ma = 1/2 (0.2)
I = 0.1 kg m².
Nurkkiirendus:
τ = Iα
α = τ / I = 1.2 / 0.1 = 12 rad s -2
6. Klotsi mass = 4 kg ripub nööri küljes, mis on mähitud 8 kg massiga ja 10 cm raadiusega plokiratta ümber. Raskuskiirendus on 10 ms -2 . Milline on klotsi lineaarkiirendus? Plokk on ühtlane tahke silinder.
Tuntud:
Rihmaratta mass (m) = 8 kg
Rihmaratta raadius (r) = 10 cm = 0.1 m
Ploki mass (m) = 4 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Kaal (w) = mg = (4 kg)(10 m/s² ) = 40 kg m/s² = 40 njuutonit
Otsitakse: ploki vabalangemise kiirendust
lahendus:
Tahke silindri inertsimoment:
I = 1/2 MR² = 1/2 (8 kg)(0.1 m) ² = (4 kg)(0.01 m² ) = 0.04 kg m²
Jõu moment:
τ = F r = (40 N) (0.1 m) = 4 Nm
Nurkkiirendus:
Στ = Iα
4 = 0.04 α
α = 4 / 0.04 = 100
Lineaarne kiirendus:
a = r α = (0.1) (100) = 10 m/s 2
7. Plokk massiga m ripub plokiratta ümber mähitud nööri küljes. Kui klotsi vabalangemise kiirendus on am/ s² , siis milline on ploki inertsimoment?
Tuntud:
kaal = w = mg
Kangivars = R
Nurkkiirendus = α
Klotsi vabalangemise kiirendus = a ms -2
Otsitakse: rihmaratta inertsimomenti (I)
lahendus:
Lineaarkiirenduse ja nurkkiirenduse vaheline seos:
a = Rα
α = a / R
Inertsimoment:
τ = Iα
I = τ : α = τ : a / R = τ (R / a) = τ Ra -1
Nurkmoment
8. 0.2-grammine osake liigub ringis konstantse kiirusega 10 m/s. Ringi raadius on 3 cm. Milline on osakese impulsimoment?
Tuntud:
Osakese mass (m) = 0.2 grammi = 2 x 10⁻⁴ kg
Nurkkiirus (ω) = 10 rad s -1
Raadius (r) = 3 cm = 3 x 10⁻² meetrit
Otsitakse: osakese impulsimomenti
lahendus:
Nurkmomendi võrrand:
L = Iω
I = nurkmoment, I = inertsimoment, ω = nurkkiirus
Inertsimoment (osakeste puhul):
I = mr² = (2 x 10⁻⁴ ) (3 x 10⁻² ) ² = (2 x 10⁻⁴ )(9 x 10⁻⁴ ) = 18 x 10⁻⁸
Nurkmoment:
L = I ω = (18 x 10⁻⁸ )(10 rad s⁻¹ ) = 18 x 10⁻⁸ kg m² s⁻¹
- Mis on pöörlev liikumine?
- VastusPöörlemisliikumine viitab objekti liikumisele ümber fikseeritud telje. See on liikumise liik, mille puhul objekti iga punkt liigub ringikujuliselt ümber telje.
- Kuidas on lineaarkiirus seotud nurkkiirusega pöörlemisliikumisel?
- VastusLineaarkiirus () pöörleva objekti punkti kaugusest on otseselt proportsionaalne selle kaugusega () pöörlemisteljest ja nurkkiirusest () objektist. Seos on antud järgmiselt: .
- Mis on inertsimoment ja kuidas see on seotud pöörleva liikumisega?
- VastusInertsimoment on massi pöörlemisanaloog lineaarses liikumises. See mõõdab objekti vastupanuvõimet pöörlemisoleku muutustele. Inertsimoment sõltub nii objekti massist kui ka selle jaotusest pöörlemistelje suhtes.
- Kuidas Newtoni esimene liikumisseadus kehtib pöörleva liikumise kohta?
- VastusNii nagu lineaarselt liikuv objekt püsib liikumises, kui talle ei mõju väline jõud, püsib pöörlevas liikumises olev objekt selles olekus, kui talle ei mõju väline pöördemoment.
- Mis on güratsiooniraadiuse tähtsus?
- VastusGüratsiooniraadius näitab objekti massi jaotust pöörlemisteljest eemale. See kirjeldab sisuliselt seda, kui kaugele teljest peaks kogu objekti mass olema koondunud, et selle inertsimoment oleks sama kui algsel jaotusel.
- Mis on impulsimoment ja kuidas see säilib?
- VastusNurkmoment on lineaarse impulsi pöörlemisekvivalent. See on objekti inertsimomendi ja nurkkiiruse korrutis. Suletud süsteemis jääb kogunurkmoment konstantseks, kui seda ei mõjuta väline pöördemoment, mis rõhutab nurkmomendi jäävuse põhimõtet.
- Kuidas pöördemoment mõjutab pöörlemisliikumist?
- VastusPöördemoment on jõu pöörlemisekvivalent. See põhjustab muutusi objekti pöörlemisliikumises. Seose annab Newtoni teine pöörlemisseadus: , Kus on pöördemoment, on inertsimoment ja on nurkkiirendus.
- Kuidas erineb massikeskus pöörlemiskeskmest?
- VastusKuigi need võivad kokku langeda, on massikese punkt, kuhu kogu objekti mass lineaarse liikumise arvutuste eesmärgil koondunud, samas kui pöörlemiskese on punkt (või telg), mille ümber objekt pöörleb.
- Milline on tsentripetaaljõu roll pöörlemisliikumises?
- VastusTsentripetaaljõud on netojõud, mis mõjub ringikujuliselt liikuvale objektile, mis on suunatud pöörlemiskeskme poole. See vastutab objekti hoidmise eest selle kõveral trajektooril ja takistab selle liikumist sirgjooneliselt inertsi tõttu.
-
Kuidas on pöörlemiskineetiline energia seotud inertsimomendi ja nurkkiirusega?
- VastusPöörlemiskineetiline energia on energia, mis tekib keha pöörlemisel ümber telje. See arvutatakse järgmise valemiga: , Kus on inertsimoment ja on nurkkiirus.