1. Nöörile kinnitatud eseme mass , m = 10 kg. Leia nööri pinge! g = 10 m/ s²
Tuntud:
Mass (m) = 10 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Otsitakse: tõmbejõudu (T)
lahendus:
ΣFy = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 20 000 njuutonit
[irp]
2. Objekti mass on 10 kg. Leia nööri pinge….. Raskuskiirendus = 10 m/ s².
Lahendus
Tuntud:
Mass (m) = 10 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s².
Otsitakse: tõmbejõudu (T)
lahendus:
w = kaal = mg = (10 kg)(10 m/s2) = 100 kg m/s2
T1 = tõmbejõud 1
T 1x = tõmbejõu x-komponent 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = tõmbejõu y-komponent 2 = T 1 sin 45 0 = 0.7 T 1
T2 = tõmbejõud 2
T 2x = tõmbejõu x-komponent 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = tõmbejõu y-komponent 2 = T 2 sin 45 0 = 0.7 T 2
Tasakaalutingimus ΣF = 0.
y-telg:
ΣFy = 0
T1y + T2y – w = 0
0.7T1 + 0.7T2 – 100 = 0
0.7T1 + 0.7T2 = 100 —– võrrand 1
x-telg:
ΣF x = 0
T2x – T1x = 0
0.7T2 – 0.7T1 = 0
0.7T2 = 0.7T1
T2 = T1 —– võrrand 2
Määrake T1 suurus :
0.7T1 + 0.7T1 = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 63 000 / 1.4
T1 = 71.4 njuutonit
T1 = T2 , seega T2 = 71.4 njuutonit
[wpdm_package id='486′]
- Osakesed ühemõõtmelises tasakaalus
- Kahemõõtmelises tasakaalus olevad osakesed
- Nööride ja rihmaratastega ühendatud kehade tasakaal
- Kehade tasakaal kaldpinnal