Liikumine konstantse kiirusega – probleemid ja lahendused

Lineaarse liikumise lahendatud probleemid – konstantne kiirus

1. Auto liigub konstantse kiirusega 10 m/s. Määrake vahemaa 10 sekundi ja 60 sekundi pärast.

Lahendus

Püsiv kiirus 10 meetrit sekundis tähendab, et auto läbib 10 meetrit iga sekundi järel.

2 sekundi pärast läbib auto 20 meetrit,

5 sekundi pärast läbib auto 50 meetrit,

10 sekundi pärast läbib auto 100 meetrit ,

60 sekundi pärast läbib auto 600 meetrit.

[irp]

2. Auto liigub mööda sirget teed konstantse kiirusega 72 km/h. Määrake auto läbitud vahemaa 2 ja 5 minuti pärast.

Lahendus

72 km/h = (72)(1000 meetrit) / 3600 sekundit = 72 000 / 3600 sekundit = 20 meetrit sekundis.

Püsiv kiirus 20 meetrit sekundis tähendab, et auto läbib 20 meetrit iga sekundi järel.

120 sekundi või 2 minuti pärast läbib auto 20 meetrit x 120 = 2400 meetrit.

300 sekundi või 5 minuti pärast läbib auto 20 meetrit x 300 = 6000 meetrit.

[irp]

3. Keha läbib sirget teed mööda 100 meetrit 50 sekundiga. Määrake keha kiirus.

Lahendus

100 meetrit / 50 sekundit = 10 meetrit / 5 sekundit = 2 meetrit sekundis.

4. Määrake kiirus alloleva diagrammi järgi….

Konstantne kiirus – probleemid ja lahendused 1Lahendus

Kiirus = vahemaa / möödunud aeg

Kiirus = 2 meetrit / 1 sekund = 4 meetrit / 2 sekundit = 6 meetrit / 3 sekundit = 8 meetrit / 4 sekundit = 2 meetrit sekundis.

5. Autod A ja B lähenevad teineteisele paralleelsetel radadel. Kui kahe auto vaheline kaugus on 100 meetrit, liigub auto A konstantse kiirusega 10 m/s ja auto B konstantse kiirusega 40 m/s. Määrake (a) auto A kaugus enne autost B möödumist (b) ajavahemik enne auto B möödumist autost A.

Lahendus

Konstantne kiirus – probleemid ja lahendused 2Auto A liigub konstantse kiirusega 10 meetrit sekundis, mis tähendab, et auto A liigub iga sekundi järel kuni 10 meetrit. 2 sekundi pärast liigub auto A kuni 20 meetrit.

Auto B liigub konstantse kiirusega 40 meetrit sekundis, mis tähendab, et auto B liigub iga sekundi järel kuni 40 meetrit. 2 sekundi pärast liigub auto B kuni 80 meetrit.

20 meetrit + 80 meetrit = 100 meetrit.

(a) Auto A kaugus enne autost B möödumist on 20 meetrit. Auto B kaugus enne autost A möödumist on 80 meetrit.

(b) Auto B möödub autost A 2 sekundi jooksul. Auto A möödub autost B 2 sekundi jooksul.

5. Kui auto spidomeeter näitab 108 km/h, siis määrake auto läbitud teepikkus ühe minutiga.

lahendus:

Spidomeeter on vahend kiiruse mõõtmiseks. Auto kiirus on 108 km/h.
108 km/h = (108) (1000 meetrit) / 3600 sekundit = 30 meetrit sekundis.

1 minut = 60 sekundit

Auto kiirus 30 meetrit sekundis tähendab, et auto liigub ühe sekundiga kuni 30 meetrit.

1 sekundi pärast liigub auto kuni 1 x 30 meetrit = 30 meetrit.

2 sekundi pärast liigub auto kuni 2 x 30 meetrit = 60 meetrit.

60 sekundi pärast liigub auto kuni 60 x 30 meetrit = 1800 meetrit.

6. Tom viskab palli otse Andrew'le . Tomi ja Andrew'd lahutab teineteisest 10.08 meetrit . Pall visatakse horisontaalselt ja liigub kiirusega 20 m/ s (ignoreeri gravitatsiooni). Andrew lööb palli 4.00 x 10⁻³ sekundit pärast palli viskamist. Kui lööja liigub konstantse kiirusega 5.00 m/s, siis tabab lööja palli pärast seda, kui lööja on liikunud nii kaugele kui…

Tuntud:

Tomi ja Andrew vaheline kaugus = 10.08 meetrit

Palli kiirus (v) = 20 m/s

Ajavahemik (t) = 4 x 10⁻³ sekundit = 0.004 sekundit


Lööja kiirus (v) = 5 m / s


Otsitud: Lööja tabab palli pärast seda, kui pall on liikunud nii kaugele kui…

lahendus:

Palli kaugus:

s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 meetrit

Lööja kaugus:

s² = vt = 5 t

Palli kaugus + lööja kaugus = Tomi ja Andrew vaheline kaugus.

0.08 + 5 t = 10.08

5 t = 10.08 – 0.08

5 t = 10

t = 10 / 5

t = 2 sekundit


Lööja kaugus:

s² = vt = 5 t = (5) (2) = 10 meetrit

7. Jahimees jälitab autoga hirve. Auto liigub kiirusega 72 km/h ja hirv jookseb kiirusega 64.8 km/h. Kui auto ja hirve vaheline kaugus on 2012 meetrit, tulistas jahimees haavlipüssi. Kuulid väljuvad relvast kiirusega 200 m/s. Määrake ajavahemik, mille jooksul hirv lastakse.

A. 0.5 sekundit

B. 1 s

C. 1.25 sekundit

D. 1.5 sekundit

Tuntud:

Auto kiirus (vb ) = 72 km/h = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s

Hirve kiirus (v r ) = 64.8 km/h = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s

Kui kuul lastakse, on auto ja hirve vaheline kaugus 202 meetrit.

Tulekiirus (vp ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s

Relvad, mida jahimehed hoiavad autos, mis liigub kiirusega 20 m/s nii, et auto kiirus liidetakse ka kuuli kiirusega.

Otsitakse: Määrake hirve laskmise ajavahemik

lahendus:

Mõelge autodele ja hirvedele, kes liiguvad konstantse kiirusega.

Valem: v = s / t või s = vt

v = kiirus, s = vahemaa, t = ajaintervall

Vahemaa = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t

Kaugus = Y p = v p t = 220 t

Hirve läbitud vahemaa = kuuli läbitud vahemaa

202 + 18 tonni = 220 tonni

202 = 220 tonni – 18 tonni

202 = 202 tonni

t = 202 / 202

t = 1 sekund

Õige vastus on B.

[irp]

[wpdm_package id='507′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Kaugus ja nihe
  2. Keskmine kiirus ja keskmine kiirus
  3. Püsiv kiirus
  4. Pidev kiirendus
  5. Vabalangemise liikumine
  6. Vabalangemises allapoole liikumine
  7. Vabalangemise liikumine üles-alla

Jäta kommentaar