Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις

1. Προσδιορίστε το ηλεκτρικό δυναμικό σε ένα σημείο που βρίσκεται σε απόσταση 1 cm από ένα φορτίο 5.0 μ C. Σταθερά Coulomb (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C.

Γνωστό:

Η απόσταση από το φορτίο (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10 -2 m

Φορτίο (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10-6 C

Σταθερά Κουλόμπ (k) = 9 x 109 Nm 2 C −2

Ζητείται: Ηλεκτρικό δυναμικό (V)

Λύση:

Ηλεκτρικό δυναμικό:

Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις 1

Το ηλεκτρικό δυναμικό είναι 4.5 x 106 Volt

[irp]

2. Χρέωση Q1 = 5.0 μC και χρέωση Q2 = 6.0 μC. Σταθερά του Κουλόμπ (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Το σημείο Α βρίσκεται ανάμεσα στα φορτία. Να προσδιορίσετε το ηλεκτρικό δυναμικό στο σημείο Α.

Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις 2

Γνωστό:

Φόρτιση Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10-6C

Η απόσταση του σημείου Α από το Q 1 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m

Φορτίο Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10-6C

Η απόσταση του σημείου a από το Q 2 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m

Σταθερά Κουλόμπ (k) = 9 x 109 Nm 2 C −2

Ζητείται: Ηλεκτρικό δυναμικό στο σημείο Α

Λύση:

Ηλεκτρικό δυναμικό 1 :

Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις 3

Ηλεκτρικό δυναμικό 2 :

Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις 4

Ηλεκτρικό δυναμικό στο σημείο Α :

V = V2 – V1

V = (54 – 45) x 10 4

V = 9 x 104

[irp]

3. Χρέωση q1 = 5.0 μC και χρέωση q2 = 6.0 μC. Σταθερά του Κουλόμπ (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Να προσδιορίσετε το ηλεκτρικό δυναμικό στο σημείο Α.

Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις 5Γνωστό:

Φόρτιση Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10-6C

Η απόσταση του σημείου Α από το Q 1 = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10 -1 m

Φορτίο Q2 = 6.0 μC = 6.0 x 10-6C

Η απόσταση του σημείου Α από το Q 2 = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10 -1 m

Σταθερά Κουλόμπ (k) = 9 x 109 Nm 2 C −2

Ζητείται: Ηλεκτρικό δυναμικό στο σημείο Α

Λύση:

Ηλεκτρικό δυναμικό 1 :

Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις 6

Ηλεκτρικό δυναμικό 2 :

Ηλεκτρική τάση – προβλήματα και λύσεις 7

Ηλεκτρικό δυναμικό στο σημείο Α :

V = V1 + V2

V = (-11.25 + 10.8) x 104

V = -0.45 x 103

V = -4.5 x 103

Το ηλεκτρικό δυναμικό στο σημείο Α είναι -4.5 x 103 Volts

Αφήστε ένα σχόλιο