1. Ένα ηλεκτρόνιο επιταχύνεται από την ηρεμία μέσω διαφοράς δυναμικού 12 V. Ποια είναι η μεταβολή στην ηλεκτρική δυναμική ενέργεια του ηλεκτρονίου;
Γνωστό:
Το φορτίο ενός ηλεκτρονίου (e) = -1.60 x 10 -19 Coulomb
Ηλεκτρικό δυναμικό = τάση (V) = 12 Volts
Ζητείται: Η μεταβολή της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας του ηλεκτρονίου (ΔPE)
Λύση:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Joule
Το πρόσημο μείον δείχνει ότι η δυναμική ενέργεια μειώνεται.
[irp]
2. Δύο παράλληλες πλάκες είναι φορτισμένες. Η απόσταση μεταξύ τους είναι 2 cm και το μέγεθος του ηλεκτρικού πεδίου μεταξύ των πλακών είναι 500 Volt/μέτρο. Ποια είναι η μεταβολή της δυναμικής ενέργειας του πρωτονίου όταν επιταχύνεται από την θετικά φορτισμένη πλάκα στην αρνητικά φορτισμένη πλάκα;
Γνωστό:
Το μέγεθος του ηλεκτρικού πεδίου μεταξύ των πλακών (E) = 500 Volt/μέτρο
Η απόσταση μεταξύ των πλακών (s) = 2 cm = 0,02 m
Το φορτίο ενός πρωτονίου = +1.60 x 10 -19 Κουλόμπ
Ζητείται: Η μεταβολή της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας (ΔPE)
Λύση:
Ηλεκτρικό δυναμικό:
V = E s
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 βολτ
Η μεταβολή της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10-19 ° C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10 -19 Joule
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 Joule
[irp]
3. Δύο σημειακά φορτία απέχουν μεταξύ τους 10 cm. Φόρτιση στο σημείο A = +9 μC και φορτίο στο σημείο B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Ποια είναι η μεταβολή της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας του φορτίου στο σημείο B εάν επιταχυνθεί προς το σημείο A;
![]()
Γνωστό:
Φόρτιση A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10−6 C
Φόρτιση Β (q1 ) = -4 μC = -4 x 10−6 C
k = 9 x 109 Nm2C − 2
Η απόσταση μεταξύ των φορτίων A και B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Ζητείται: Η μεταβολή της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας (ΔEP)
Λύση:
