1. Ένας χάλυβας έχει μήκος 40 cm στους 20 o C. Ο συντελεστής γραμμικής διαστολής για τον χάλυβα είναι 12 x 10-6 ( C₂o ) -1 . Η αύξηση του μήκους και το τελικό μήκος όταν είναι στους 70 o C θα είναι…
Γνωστό:
Η μεταβολή της θερμοκρασίας ( ΔT ) = 70 o C – 20 o C = 50 o C
Το αρχικό μήκος (L1 ) = 40 cm
Συντελεστής γραμμικής διαστολής για χάλυβα (α ) = 12 x 10-6 ( C₂o ) -1
Ζητείται: Η μεταβολή στο μήκος ( ΔL ) και το τελικό μήκος ( L2 )
Λύση:
α) Η μεταβολή του μήκους ( ΔL)
Δ L = α L 1 ΔT
Δ L = ( 12×10 -6 o C -1 )(40 cm) (50 o C)
Δ L = (10 -6 )(24 x 10 3 ) cm
Δ L = 24 x 10 -3 cm
Δ L = 24 / 10 3 cm
Δ L = 24 / 1000 cm
Δ L = 0.024 cm
β) Το τελικό μήκος ( L2 )
L2 = L1 + ΔL
L 2 = 40 cm + 0.024 cm
L 2 = 40.024 cm
[irp]
2. Μια σιδερένια ράβδος θερμαίνεται από 30 o C σε 80 o C. Το τελικό μήκος του σιδήρου είναι 115 cm και ο συντελεστής γραμμικής διαστολής είναι 3×10 -3 o C -1 . Ποιο είναι το αρχικό μήκος του σιδήρου και η μεταβολή του μήκους του;
Λύση:
Η μεταβολή της θερμοκρασίας ( ΔT) = 80 o C – 30 o C = 50 o C
Το τελικό μήκος (L2 ) = 115 cm
Ο συντελεστής γραμμικής διαστολής ( α) = 3× 10-3 o C -1
Ζητούμενο: το αρχικό μήκος (L1 ) και η μεταβολή του μήκους ( ΔL )
Λύση:
α) Το αρχικό μήκος ( L1 )
Τύπος της μεταβολής του μήκους για τη γραμμική διαστολή:
Δ L = α L 1 ΔT
Τύπος τελικού μήκους :
L2 = L1 + ΔL
L2 = L1 + αL1ΔT
L2 = L1 ( 1 + α ΔT)
115 cm = L 1 (1 + (3.10 -3 o C -1 ) (50 o C)
115 cm = L 1 (1 + 150.10 -3 )
115 cm = L 1 (1 + 0.15)
115 cm = L 1 (1.15)
|
Μ 1 = 115 εκ. / 1.15 L 1 = 100 cm β) η μεταβολή του μήκους ( ΔL ) Δ L = L2 – L1 ΔL = 115 cm – 100 cm Δ L = 15 cm |
[irp]
3. Στους 25 o C, το μήκος του γυαλιού είναι 50 cm. Μετά τη θέρμανση, το τελικό μήκος του γυαλιού είναι 50.9 cm. Ο συντελεστής γραμμικής διαστολής είναι α = 9 x 10 -6 C -1 . Προσδιορίστε την τελική θερμοκρασία του γυαλιού…
Γνωστό:
Το αρχικό μήκος (L1 ) = 50 cm
Το τελικό μήκος (L2 ) = 50.09 cm
Η μεταβολή στο μήκος ( Δ L) = 50.2 cm – 50 cm = 0.09 cm
Ο συντελεστής γραμμικής διαστολής (α) = 9 x 10 -6 o C -1
Η αρχική θερμοκρασία (T1 ) = 25 o C
Ζητείται: Η τελική θερμοκρασία ( T2 )
Λύση:
ΔL = α L 1 ΔT
Δ L = α L 1 (T 2 – T 1 )
0.09 cm = ( 9 x 10 -6 o C) (50 cm ) (T 2 – 25 o C)
0.09 = (45 x 10-5 ) (T2 – 25)
0.09 / (45 x 10-5 ) = T2 – 25
0.002 x 10 5 = T 2 – 25
2 x 10 2 = T 2 – 25
200 = T 2 – 25
Τ2 = 200 + 25
T2 = 225 ° C
Η τελική θερμοκρασία είναι 225 ° C.
[irp]
4. Το αρχικό μήκος του μετάλλου είναι 1 μέτρο και το τελικό μήκος είναι 1.02 m. Η μεταβολή της θερμοκρασίας είναι 50 Kelvin. Προσδιορίστε τον συντελεστή γραμμικής διαστολής!
Γνωστό:
Το αρχικό μήκος (L1 ) = 1 μέτρο
Το τελικό μήκος (L2 ) = 1.02 μέτρα
Η μεταβολή του μήκους ( Δ L) = L 2 – L 1 = 1.02 μέτρα – 1 μέτρο = 0.02 μέτρα
Η μεταβολή της θερμοκρασίας (ΔT ) = 50 Kelvin = 50 o C
Ζητείται: Ο συντελεστής γραμμικής διαστολής
Λύση:
Δ L = α L 1 ΔT
0.02 m = α (1 m ) (50 ° C)
0.02 = α ( 50 ° C)
α = 0.02 / 50 ° C
α = 0.0004 o C -1
α = 4 x 10 -4 o C -1
[wpdm_package id = '694 ′]
- Μετατροπή κλιμάκων θερμοκρασίας
- Γραμμική επέκταση
- Επέκταση περιοχής
- Επέκταση όγκου
- θερμότητα
- Μηχανικό ισοδύναμο της θερμότητας
- Ειδική θερμότητα και θερμοχωρητικότητα
- Λανθάνουσα θερμότητα, θερμότητα σύντηξης, θερμότητα εξάτμισης
- Διατήρηση ενέργειας για μεταφορά θερμότητας