Ideal gaslov – problemer og løsninger

1. Jeg håndterer gasser i en lukket beholder , der oprindeligt har volumen V og temperatur T. Sluttemperaturen er 5/4 T, og sluttrykket er 2 P. Hvad er gassens slutvolumen?

Kendt:

Startvolumen ( V1 ) = V

Starttemperatur (T1 ) = T

Sluttemperatur (T2 ) = 5/4 T

Starttryk (P1 ) = P

Sluttryk (P² ) = 2P

Ønskes: Slutudgave (V 2 )

opløsning:

Idealgaslov - problemer og løsninger 1

[irp]

2. Bestem rumfanget af 2.00 mol gasser (idealgas) ved STP. STP = Standardtemperatur og -tryk.

Kendt:

Mol gas (n) = 2 mol is

Standardtemperatur (T) = 0 ° C = 0 + 273 = 273 Kelvin

Standardtryk (P) = 1 atm = 1.013 x 105 Pa

Universal gaskonstant (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin

Ønsket : Gasvolumen (V)

opløsning:

Ligning for idealgasloven (i antal mol, n)

Idealgaslov - problemer og løsninger 2

Rumfanget af 2 mol gasser er 44.8 liter.

Rumfanget af 1 mol gas er 45.4 liter / 2 = 22.4 liter.

Rumfanget af 1 mol af enhver gas er 22.4 liter.

[irp]

3. 4 liter iltgas har en temperatur på 27°C og et tryk på 2 atm (1 atm = 10⁶ Pa ) i en lukket beholder. Den universelle gaskonstant (R) = 8.314 J.mol e⁻¹ .K⁻¹ og Avogadros tal ( NA ) = 6.02 x 10⁻¹ molekyler/mol e . Hvad er iltmolekylerne i beholderen?

Kendt:

Gasvolumen (V) = 4 liter = 4 dm³ = 4 x 10⁻³ m³

Gassernes temperatur (T) = 27 ° C = 27 + 273 = 300 Kelvin

Gastryk (P) = 2 atm = 2 x 105 Pa

Universel gaskonstant (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1

Avogadros tal (N A ) = 6.02 x 10^ 23

Ønsket : Hvad er iltmolekylerne i beholderen (N)?

opløsning:

Idealgaslov - problemer og løsninger 3

I 1 mol iltgasser er der 1.93 x 1023 iltmolekyler.

[irp]

4. En beholder indeholdende en neongas (Ne, atommasse = 20 u) ved standardtemperatur og -tryk (STP ) har et volumen på 2 m³ . Bestem massen af ​​neongas!

Kendt:

Neons atommasse = 20 gram/mol e = 0,02 kg/mol e

Standardtemperatur (T) = 0 ° C = 273 Kelvin

Standardtryk (P) = 1 atm = 1.013 x 10⁻⁴ Pascal

Rumfang (V) = 2 m³

Ønsket : masse (m) af neongas

opløsning:

Ved standardtemperatur og -tryk (STP), 1 mole af nogen gasser, inkluderer neongas, have volumen 22.4 liters = 22.4 dm3 = 0.0448 m3.

Idealgaslov - problemer og løsninger 4

I et volumen på 2 m³ er der 44.6 mol neongas.

Den relative atommasse af neongas er 20 gram/mol.

Det betyder, at der i 1 mol er 20 gram eller 0.02 kg neongas. Fordi der i 1 mol er 0.02 kg neongas, så er der i 44.6 mol 44.6 mol x 0.02 kg/mol = 0.892 kg = 892 gram neongas.

Efterlad en kommentar