1. En elektron accelereres fra hvilestilling gennem en potentialforskel på 12 V. Hvad er ændringen i elektronens elektriske potentielle energi ?
Kendt:
Ladningen på en elektron (e) = -1.60 x 10-19 Coulomb
Elektrisk potentiale = spænding (V) = 12 volt
Ønsket: Ændringen i elektronens elektriske potentielle energi (ΔPE)
opløsning:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10⁻¹⁰ C)(12 V) = -19.2 x 10⁻¹⁰ Joule
Minustegnet angiver, at den potentielle energi falder.
[irp]
2. To parallelle plader er ladede. Afstanden mellem pladerne er 2 cm, og størrelsen af det elektriske felt mellem pladerne er 500 Volt/meter. Hvad er ændringen i protonens potentielle energi, når den accelereres fra den positivt ladede plade til den negativt ladede plade?
Kendt:
Størrelsen af det elektriske felt mellem pladerne (E) = 500 Volt/meter
Afstanden mellem pladerne (s) = 2 cm = 0,02 m
Ladningen på en proton = +1.60 x 10-19 Coulomb
Ønsket: Ændringen i elektrisk potentiel energi (ΔPE)
opløsning:
Elektrisk potentiale:
V = E s
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 Volt
Ændringen i elektrisk potentiel energi:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10-19 C )(10 V)
ΔPE = 16 x 10-19 Joule
ΔPE = 1.6 x 10-18 Joule
[irp]
3. To punktladninger er adskilt af en afstand på 10 cm. Ladning på punkt A = +9 μC og ladning på punkt B = -4 μC. k = 9 x 10^ 9 Nm² C −2 , 1 μC = 10 ^6 C. Hvad er ændringen i elektrisk potentiel energi af ladning i punkt B, hvis den accelereres til punkt A?
![]()
Kendt:
Ladning A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10⁻⁶ C
Ladning B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10⁻⁶ C
k = 9 x 10^ 9 Nm² C − 2
Afstanden mellem ladningerne A og B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10-1 m
Ønsket: Ændringen i elektrisk potentiel energi (ΔEP)
opløsning:
