Vinkelacceleration og lineær acceleration – problemer og løsninger

1. Et hjul med en radius på 30 cm roterer med en konstant hastighed på 5 rad/s . 2. Hvad er størrelsen af ​​den lineære acceleration af et punkt placeret (a) 10 cm fra centrum, (b) 20 cm fra centrum, (c) på kanten af ​​hjulet?

Kendt:

Radius (r) = 30 cm = 0.3 m

Vinkelacceleration ( α ) = 5 rad/ s²

Ønsket: lineær acceleration (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m (c) r = 0.3 m

opløsning:

Forholdet mellem lineær acceleration (a) og vinkelacceleration:

a = rα

(a) lineær acceleration, r = 0.1 m

a = (0.1 m)(5 rad/s² ) = 0.5 m/ s²

(b) lineær acceleration, r = 0.2 m

a = (0.2 m)(5 rad/s² ) = 1 m/ s²

(c) lineær acceleration, r = 0.3 m

a = (0.3 m)(5 rad/s² ) = 1.5 m/ s²

[irp]

2. En remskive med en radius på 50 cm. Hvis den lineære acceleration af et punkt placeret på kanten af ​​remskiven er 2 m/s² , bestem remskivens vinkelacceleration!

Kendt:

Radius (r) = 50 cm = 0,5 m

lineær acceleration (a) = 2 m/ s²

Ønsket: vinkelaccelerationen

opløsning:

α = a / r = 2 / 0.5 = 4 rad/s 2

3. Knivene i en blender med en radius på 20 cm, i starten i hvile. Efter 2 sekunder roterer knivene med 10 rad/s. Bestem størrelsen af ​​den lineære acceleration (a) et punkt placeret 10 cm fra centrum (b) et punkt placeret ved kanten af ​​knivene.

Kendt:

Radius (r) = 20 cm = 0.2 m

Den indledende vinkelhastighed ( ωo ) = 0

Den endelige vinkelhastighed ( ωt ) = 10 radianer/ sekund

Tidsinterval (t) = 2 sekunder

Ønsket: den lineære acceleration af et punkt placeret ved (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m

opløsning:

ωt = ωo + αt​​

10 = 0 + α (2)

10 = 2 α

α = 10 / 2

 α = 5 rad/s

(a) lineær acceleration af r = 0.1 m

a = r α = (0.1 m)(5 rad/s 2 ) = 0.5 m/s 2

(b) lineær acceleration af r = 0.2 m

a = r α = (0.2 m)(5 rad/s 2 ) = 1 m/s 2

[irp]

4. Et hjul med en radius på 20 cm accelereres i 2 sekunder fra 20 rad/s til hvile. Bestem størrelsen af ​​den lineære acceleration (a) et punkt placeret 10 cm fra centrum (b) et punkt placeret 10 cm fra centrum.

Kendt:

Radius (r) = 20 cm = 0.2 m

Den indledende vinkelhastighed ( ωo ) = 20 rad/ s

Den endelige vinkelhastighed ( ωt ) = 0

Tidsinterval (t) = 2 sekunder

Ønsket: Den lineære acceleration (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m

opløsning:

ωt = ωo + αt​​

0 = 20 + α (2)

-20 = 2 α

α = -20 / 2

 α = -10 rad/s

Negativt fortegn betyder, at vinkelhastigheden er faldende.

(a) lineær acceleration af r = 0.1 m

a = r α = (0.1 m)(-10 rad/s 2 ) = -1 m/s 2

(b) lineær acceleration af r = 0.2 m

a = r α = (0.2 m)(-10 rad/s 2 ) = -2 m/s 2

[irp]

[wpdm_package id='429′]

[wpdm_package id='439′]

  1. Konvertering af vinkelenheder - eksempelproblemer med løsninger
  2. Eksempel på problemer og løsninger til vinkelforskydning og lineær forskydning
  3. Eksempelproblemer med vinkelhastighed og lineær hastighed med løsninger
  4. Eksempelproblemer med løsninger på vinkelacceleration og lineær acceleration
  5. Eksempel på problemer med ensartede cirkulære bevægelser og løsninger
  6. Eksempel på centripetal acceleration med løsninger
  7. Eksempler på problemer med ikke-ensartede cirkulære bevægelser og løsninger

Efterlad en kommentar