5 eksempler på spørgsmål om rotationskinetisk energi
1. En genstand har et inertimoment på 1 kg m², når den roterer om en fast akse med en vinkelhastighed på 2 rad/s. Hvad er genstandens rotationelle kinetiske energi ?
Diskussion
Det er kendt, at:
Moment inersia (I) = 1 kg/m²2
Vinkelhastighed (ω) = 2 rad/s
Spurgte: Rotationskinetisk energi (EK)
Svar:
Formel for rotationel kinetisk energi:
EK = 1/2 I ω2
Beskrivelse: EK = rotationskinetisk energi (kg m2/s2), I = inertimoment (kg/m2), ω = vinkelhastighed (rad/s)
Rotationskinetisk energi:
EK = 1/2 I ω2 = 1/2 (1)(2)2 = 1/2 (1)(4) = 2 Joule
2. En massiv skiveformet remskive har en masse på 20 kg og en radius på 0,2 meter. Hvis remskiven roterer om sin akse med en konstant vinkelhastighed på 4 rad/sekund, hvad er så remskivens rotationskinetiske energi?
Diskussion
Det er kendt, at:
Masse af massiv skiveskive (m) = 20 kilogram
Radius af massiv skiveskive (r) = 0,2 meter
Vinkelhastighed (ω) = 4 radianer/sekund
Spurgte: Hvad er remskivens rotationskinetiske energi?
Svar:
Formlen for inertimomentet for en massiv skive, hvis den roterer om en akse som vist på billedet:
Jeg = 1/2 mr.2
Beskrivelse: I = inertimoment (kg m2), m = masse (kg), r = radius (meter)
Inertimomentet for en massiv skive:
I = 1/2 (20)(0,2)2 = (10)(0,04) = 0,4 kg/m²2
Rotations kinetisk energi af remskiven:
EK = 1/2 I ω2 = 1/2 (0,4)(4)2 = (0,2)(16) = 3,2 joule
3. En massiv kugle med en masse på 10 kg og en radius på 0,1 meter roterer om sin akse med en vinkelhastighed på 10 rad/s. Bestem den rotationelle kinetiske energi for den massive kugle!
Diskussion
Det er kendt, at:
Massen af en massiv kugle (m) = 10 kilogram
Radius af en massiv kugle (r) = 0,1 meter
Vinkelhastighed (ω) = 10 radianer/sekund
Spurgte: Kinetisk energi ruteren solid bold
Svar:
Formlen for inertimomentet for en massiv kugle, hvis den roterer om en akse som vist på billedet:
Jeg = (2/5) hr.2
Beskrivelse: I = inertimoment (kg m2), m = masse (kg), r = radius (meter)
Inertimomentet for en fast kugle:
I = (2/5)(10)(0,1)2 = (4)(0,01) = 0,04 kg/m²2
Rotationskinetisk energi for en fast kugle:
EK = 1/2 I ω2 = 1/2 (0,04)(10)2 = (0,02)(100) = 2 joule
4. En partikel med en masse på 0,5 kilogram bevæger sig i en cirkel med en konstant vinkelhastighed på 2 rad/s. Bestem partiklens rotationelle kinetiske energi, hvis radius af partiklens bane er 10 cm.
Diskussion
Det er kendt, at:
Partiklens masse (m) = 0,5 kilogram
Radius af en massiv kugle (r) = 10 cm = 10/100 = 0,1 meter
Vinkelhastighed (ω) = 2 radianer/sekund
Spurgte: Rotationskinetisk energi af partikler
Svar:
Formlen for en partikels inertimoment:
Jeg = Hr.2 = (0,5)(0,1)2 = (0,5)(0,01) = 0,005 kg/m²2
Rotationskinetisk energi af partikler:
EK = 1/2 I ω2 = 1/2 (0,005)(2)2 = 1/2 (0,005)(4) = (0,005)(2) = 0,01 joule
5. En homogen, massiv cylindrisk skive roterer i starten om sin akse med en vinkelhastighed på 4 rad/s. Skivens masse og radius er 1 kg og 0,5 m. Hvis en ring med en masse på 0,2 kg og en radius på 0,1 m placeres på skiven, hvor ringens centrum er direkte over skivens centrum, vil skiven og ringen rotere sammen med en rotationsenergi på…
Diskussion
Det er kendt, at:
Masse af fast cylinder (m1) = 1 kilogram
Radius af en massiv cylinder (r1) = 0,5 meter
Vinkelhastigheden af en massiv cylinder (ω1) = 4 rad/s
Ringmasse (m2) = 0,2 kilogram
Ringradius (r)2) = 0,1 meter
Spurgte: Rotationskinetisk energi for cylinderen og ringen
Svar:
Beregn først cylinderens og ringens vinkelhastighed:
Inertimomentet for en massiv cylinder: I = 1⁄2 m1 r12 = 1⁄2 (1)(0,5)2 = (0,5)(0,25) = 0,125 kg/m²2
Ringens inertimoment: I = mr2 = (0,2)(0,1)2 = (0,2)(0,01) = 0,002 kg/m²2
Inertimomentet for en massiv cylinder og ring (I) = 0,125 + 0,002 = 0,127 kg m2
Vinkelmoment begyndelse (L1) = Endelig vinkelmoment (L2)
I1 ω1 = I2 ω2
(0,125)(4) = (0,125 + 0,002)(ω2)
(0,5) = (0,127)(ω2)
ω2 = 0,5 : 0,127
ω2 = 4 rad / s
Beregn den rotationsmæssige kinetiske energi for cylinderen og ringen:
EK = 1/2 I ω2 = 1/2 (0,127)(4)2 = (0,127)(8) = 1,016 joule