Primjer impulsivnih pitanja

4 primjera impulsivnih pitanja

1. Kugla mase 0,5 kg slobodno pada s visine h 1 = 7,2 m iznad poda i odbija se do visine h 2 = 3,2 m. Ako je ubrzanje usljed gravitacije 10 ms -2 , impuls koji djeluje na kuglu je...

A. 2,0 Ns

B. 3,0 Ns

C. 10 Ns

D. 40 Ns

E. 80 Ns

Diskusija

Poznato je da :

Masa kugle (m) = 0,5 kg

Visina kugle u slobodnom padu (h1 ) = 7,2 metra

Visina lopte koja odskače (h² ) = 3,2 metra

Zemljino gravitacijsko ubrzanje (g) = 10 m/ s²

Pitanje : Impuls koji djeluje na loptu

Odgovor :

Brzina lopte neposredno prije udara (v)o)

Izračunajte brzinu lopte neposredno prije udara koristeći formulu slobodnog pada. Za visinu (h) = 7,2 metra, ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/s² i konačnu brzinu neposredno prije udara o pod, koristite formulu v² = 2gh

v 0 2 = 2(10)(7,2) = 144

v o = 2(10)(7,2) = 12 m/s

Brzina kugle prije udara (v o ) je -12 m/s. Negativni predznak označava samo smjer.

Brzina lopte odmah nakon sudara (v)t)

Izračunajte brzinu lopte odmah nakon sudara koristeći formulu za vertikalno kretanje prema gore. Za datu visinu (h) = 3,2 metra, gravitacijsko ubrzanje (g) = -10 m/s² , konačnu brzinu na maksimalnoj visini (vt² ) = 0 i traži se početna brzina odmah nakon udara o pod , stoga koristite formulu vt² = vo² + 2gh

v t 2 = v o 2 + 2 gh

0 = v₂o² + 2 (-10)(3,2)

v o 2 = 64

v o = √64 = 8 m/s

Brzina lopte nakon sudara (vt ) je 8 m/s

Impuls koji djeluje na kuglu (I)

Impuls se izračunava pomoću formule teorema o impulsu i impulsu.

Impuls (I) = promjena količine kretanja (Δp)

I = m (v t – v o ) = (0,5)(8-(-12)) = (0,5)(8 + 12) = 0,5(20) = 10 Njutn sekundi

Tačan odgovor je C.

2. Loptica za ping-pong mase 5 grama slobodno pada s određene visine (g = 10 ms -2 ). Kada udari o pod, brzina loptice je 6 ms -1 , a odmah nakon udara o pod, loptica se odbija prema gore brzinom od 4 ms -1 . Veličina impulsa koji djeluje na lopticu je...

A. 0,50 Ns

B. 0,25 Ns

C. 0,10 Ns

D. 0,05 Ns

E. 0,01 Ns

Diskusija

Poznato je da :

Masa kugle (m) = 5 grama = 0,005 kg

Brzina lopte neposredno prije udara o pod (v o ) = -6 m/s

Brzina lopte odmah nakon udara o pod (vt ) = 4 m/s

Pozitivne i negativne brzine znače da je smjer brzine lopte ili smjer kretanja lopte prije sudara suprotan smjeru kretanja lopte nakon sudara.

Pitanje : Impuls (Ja)

Odgovor :

Teorem o impulsu i impulsu kaže da je impuls (I) jednak promjeni impulsa (Δp).

I = Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

I = (0,005)(4 – (-6)) = (0,005)(4 + 6) = (0,005)(10) = 0,05 Njutn sekunde

Tačan odgovor je D.

3. Lopta od 20 grama bačena je brzinom v 1 = 4 ms -1 ulijevo. Nakon što udari u zid, lopta se odbija brzinom v 2 = 2 ms -1 udesno. Rezultirajući impuls je….

A. 0,24 NsPrimjer impulsa 1

B. 0,12 Ns

C. 0,08 Ns

D. 0,06 Ns

E. 0,04 Ns

Diskusija

Poznato je da:

Masa kugle (m) = 20 grama = 0,020 kg

Brzina lopte prije sudara (v o ) = -4 m/s (ulijevo)

Brzina lopte nakon sudara (v t ) = +2 m/s (udesno)

v o dobija negativni predznak kako bi se razlikovao njegov smjer od v t.

Pitanje: Impuls

Odgovor:

Impuls (I) = promjena količine kretanja (Δp) = mv t – mv o

Impuls (I) = m(vt – vo ) = 0,02(2 – (-4))

Impuls (I) = 0,02 (2 + 4) = 0,02 (6)

Impuls (I) = 0,12 Njutn sekundi.

Tačan odgovor je B.

4. Teniska loptica od 100 grama ispuštena je na pod s visine od 20 cm bez početne brzine. Nakon što udari o pod, loptica se odbija brzinom od 1 ms -1 i (g = 10 ms -2 ). Promjena impulsa koju loptica doživi je...

A. 0,1 Ns
B. 0,3 Ns
C. 0,5 Ns
D. 0,8 Ns
E. 0,9 Ns

Diskusija
Poznato je :
Masa kugle (m) = 100 grama = 0,1 kg
Visina (v) = 20 cm = 0,2 metra
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/s2
Brzina lopte odmah nakon udara o pod (v)t) = 1 m/s
Pitao : promjena momenta lopte
Jawab :
Brzina lopte prije udara (v)o)
Izračunajte brzinu lopte prije udara koristeći formulu slobodnog pada. Ako je visina slobodnog pada lopte (h) = 0,2 metra, ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/s2 i pitali su za brzinu lopte kada udari o pod, stoga se koristi formula v2 = 2 gh
v2 = 2 (10)(0,2) = 4
v = √4 = -2 m/s
Dobija se negativni predznak jer je smjer kretanja lopte prije sudara s podom suprotan smjeru kretanja lopte nakon sudara s podom.
Promjena impulsa lopte (Δp)
Δp = mvt – mvo = m (vt - vo)
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Njutn sekunda
Tačan odgovor je B.

Izvor pitanja:

Pitanja iz fizike za nacionalni ispit za srednju školu/srednju stručnu školu

Tinggalkan komentar