Механични вълни (Честота, Период, Дължина на вълната, Скорост на вълната) – Проблеми и решения

3 Механични вълни (Честота Период Дължина на вълната Скорост на вълната) – Проблеми и решения

1. Два корка са на гребените на вълните . И двата се движат нагоре и надолу по повърхността на морето 20 пъти за 4 секунди. Ако разстоянието между двата корка е 100 см и между тях има две вдлъбнатини и един гребен, определете честотата на вълната и скоростта ѝ.

Механични вълни (честота, период, дължина на вълната, скорост на вълната) 1Известни:

И двата корка са на върховете на вълните и между тях има 2 вдлъбнатини и 1 гребен (вижте фигурата). Следователно, между двата корка има две дължини на вълните.

Дължина на вълната (λ) = 100 см / 2 = 50 см.

Честота (f) = 20/4 = 5 херца

Търси се: Честота на вълните и скорост на вълните

решение:

Честотата на вълната (f) = 5 херца

Скоростта на вълната (v) = f λ = (5)(50 cm) = 250 cm/s

2. Пружина (плъзгаща се пружина) вибрира, за да се получат надлъжни вълни, където разстоянието между две най-силно натиснати точки е 40 cm. Ако скоростта на вълната е 20 ms -1 , определете дължината на вълната и честотата на вълната.

Известни:

Разстоянието между две най-близки компресии = разстоянието между две най-близки разширения = разстоянието между две най-близки корита = 1 дължина на вълната

Дължина на вълната (λ) = 40 см = 0.4 м

Дължината на вълната (v) = 20 m/s

Търси се: Дължина на вълната (λ) и честота на вълната (f)

решение:

Дължина на вълната (λ) = 0.4 м

Честота (f) = v / λ = 20 / 0.4 = 50 херца

3. На повърхността на морето има два корка, разположени на разстояние 60 см един от друг. И двата корка се движат нагоре и надолу 20 пъти за 10 секунди. Когато единият е на гребена, другият е в дъното на вълната. Между двата корка има гребен на вълната. Определете периода на вълната и скоростта ѝ.

Механични вълни (честота, период, дължина на вълната, скорост на вълната) 2Известни:

Дължина на вълната (λ) = 60 см / 1.5 = 40 см

Честота (f) = 20/10 = 2 херца

Търси се: Период и скорост на вълната.

решение:

Период (T) = 1/f = 1/2 = 0.5 секунди

Скоростта на вълната (v) = f λ = (2)(40) = 80 cm/s

Оставете коментар