Движение с постоянна скорост – проблеми и решения

Решени задачи по линейно движение – Постоянна скорост

1. Автомобил се движи с постоянна скорост 10 м/с. Определете разстоянието след 10 секунди и 60 секунди.

Решение

Постоянна скорост от 10 метра/секунда означава, че колата изминава 10 метра всяка 1 секунда.

След 2 секунди колата изминава 20 метра,

След 5 секунди колата изминава 50 метра,

След 10 секунди колата изминава 100 метра ,

След 60 секунди колата изминава 600 метра.

[ирп]

2. Автомобил се движи по прав път с постоянна скорост 72 км/ч. Определете разстоянието, което автомобилът измина след 2 минути и 5 минути.

Решение

72 км/ч = (72)(1000 метра) / 3600 секунди = 72 000 / 3600 секунди = 20 метра/секунда.

Постоянната скорост от 20 метра/секунда означава, че колата изминава 20 метра всяка 1 секунда.

След 120 секунди или 2 минути колата изминава 20 метра x 120 = 2400 метра ,

След 300 секунди или 5 минути колата изминава 20 метра x 300 = 6000 метра.

[ирп]

3. Тяло изминава 100 метра по прав път за 50 секунди. Определете скоростта на тялото.

Решение

100 метра / 50 секунди = 10 метра / 5 секунди = 2 метра/секунда.

4. Определете скоростта съгласно диаграмата по-долу….

Постоянна скорост – проблеми и решения 1Решение

Скорост = Разстояние / изминало време

Скорост = 2 метра / 1 секунда = 4 метра / 2 секунди = 6 метра / 3 секунди = 8 метра / 4 секунди = 2 метра/секунда.

5. Автомобили A и B се приближават един към друг по успоредни коловози. Когато разстоянието между двата автомобила е 100 метра, автомобил A се движи с постоянна скорост 10 m/s, а автомобил B се движи с постоянна скорост 40 m/s. Определете (а) разстоянието на автомобил A преди да изпревари автомобил B (б) интервала от време преди автомобил B да изпревари автомобил A.

Решение

Постоянна скорост – проблеми и решения 2Кола А се движи с постоянна скорост от 10 метра/секунда, което означава, че кола А се придвижва с 10 метра на всяка 1 секунда. След 2 секунди кола А се придвижва с 20 метра.

Кола B се движи с постоянна скорост от 40 метра/секунда, което означава, че кола B се придвижва до 40 метра всяка 1 секунда. След 2 секунди кола B се придвижва до 80 метра.

20 метра + 80 метра = 100 метра.

(a) Разстоянието на автомобил А преди изпреварването на автомобил B е 20 метра. Разстоянието на автомобил B преди изпреварването на автомобил A е 80 метра.

(б) Интервалът от време на автомобил B преди изпреварването на автомобил A е 2 секунди. Интервалът от време на автомобил A преди изпреварването на автомобил B е 2 секунди

5. Ако скоростомерът на автомобил показва 108 км/ч, определете разстоянието, изминато от автомобила за една минута.

решение:

Скоростомерът е инструмент за измерване на скоростта. Скоростта на автомобила е 108 км/ч.
108 км/ч = (108) (1000 метра) / 3600 секунди = 30 метра/секунда.

1 минута = 60 секунди

Скоростта на автомобила от 30 метра в секунда означава, че колата изминава 30 метра за 1 секунда.

След 1 секунда колата се придвижва на разстояние 1 x 30 метра = 30 метра.

След 2 секунди колата се придвижва на разстояние 2 x 30 метра = 60 метра.

След 60 секунди колата се придвижва на разстояние 60 x 30 метра = 1800 метра.

6. Том хвърля топка директно на Андрю . Том и Андрю са на разстояние 10.08 метра един от друг . Топката е хвърлена хоризонтално и се движи с 20 м/ с (пренебрегнете гравитацията). Андрю удря топката 4.00 x 10⁻³ секунди след като топката е била хвърлена. Ако нападателят се движи с постоянна скорост от 5.00 м/с, топката се удря от нападателя, след като се придвижи възможно най-далеч...

Известни:

Разстоянието между Том и Андрю = 10.08 метра

Скорост на топката (v) = 20 m/s

Времевият интервал (t) = 4 x 10⁻⁶ секунди = 0.004 секунди


Скорост на нападателя (v) = 5 m/s


Търси се: Топката е ударена от нападателя, след като се придвижи до...

решение:

Разстояние на топката:

s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 метра

Разстояние на нападателя:

s² = vt = 5 t

Разстоянието на топката + разстоянието на нападателя = разстоянието между Том и Андрю.

0.08 + 5 t = 10.08

5 t = 10.08 – 0.08

5 t = 10

t = 10 / 5

t = 2 секунди


Разстояние на нападателя:

s² = vt = 5 t = (5) (2) = 10 метра

7. Ловец с колата си преследва елен. Колата се движи със 72 км/ч, а еленът тича със скорост от 64.8 км/ч. Когато разстоянието между колата и елена е 2012 метра, ловецът е стрелял с пушката си. Куршумите излизат от пушката със скорост 200 м/с. Определете интервала от време, през който еленът е прострелян.

А. 0.5 сек.

Б. 1 сек.

C. 1.25 сек.

D. 1.5 сек

Известни:

Скорост на автомобила (v b ) = 72 км/ч = (72)(1000 м) / 3600 с = 20 м/с

Скорост на елена (v r ) = 64.8 км/ч = (64.8)(1000 м) / 3600 с = 64800 м / 3600 с = 18 м/с

Когато куршумът е изстрелян, разстоянието между колата и елена (s) = 202 метра

Скорост на огъня (vp ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s

Оръжия, държани от ловци, които се намират в кола, движеща се със скорост 20 м/с, така че скоростта на колата се добавя към скоростта на куршума.

Търси се: Определете интервала от време, през който еленът е бил отстрелян

решение:

Представете си коли и елени, движещи се с постоянна скорост.

Уравнение: v = s / t или s = vt

v = скорост, s = разстояние, t = интервал от време

Разстояние = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t

Разстояние = Y p = v p t = 220 t

Разстояние, изминато от елен = разстояние, изминато от куршум

202 + 18 т = 220 т

202 = 220 т – 18 т

202 = 202 т

t = 202 / 202

t = 1 секунда

Правилният отговор е Б.

[ирп]

[wpdm_package id='507']

[wpdm_package id='517']

  1. Разстояние и изместване
  2. Средна скорост и средна скорост
  3. Постоянна скорост
  4. Постоянно ускорение
  5. Движение на свободно падане
  6. Движение надолу при свободно падане
  7. Движение нагоре и надолу при свободно падане

Оставете коментар