Дыфракцыйныя рашоткі – праблемы і рашэнні
1. Рашотка, якая змяшчае 4000 шчылін на сантыметр, асвятляецца манахраматычным святлом і ўтварае яркую лінію другога парадку пад вуглом 30°. Якая даўжыня хвалі выкарыстоўванага святла? (1 Å = 10⁻⁶ м )
Вядома:
Адлегласць паміж шчылінамі (d) = 1 / (4000 шчылін / см) = 0.00025 см = 2.5 x 10 -4 см = 2.5 x 10 -6 метраў
Парадак (n) = 2
Sin 30 o = 0.5
1 Å = 10⁻⁶⁻¹⁰ м
Разгледзьце аб'ект, які рухаецца вертыкальна ўверх, пакуль не дасягне максімальнай вышыні, перш чым рухацца ўніз да свайго зыходнага становішча. Пры руху вертыкальна ўверх на h вага рухаецца супрацьлегла па кірунку перамяшчэння. Такім чынам, вага выконвае адмоўную працу над аб'ектам.