1. Ətalət momenti 1 kq m2 olan cisim 2 rad/s sabit bucaq sürəti ilə fırlanır . Cisiminin fırlanma kinetik enerjisi nədir ?
Məlumdur:
Ətalət momenti (I) = 1 kq m 2
Bucaq sürəti ( ω) = 2 rad/s
İstənilən: Fırlanma kinetik enerjisi (K E )
Həll yolu:
Fırlanma kinetik enerjisinin düsturu:
KE = 1/2 I ω 2
KE = fırlanma kinetik enerjisi (kq m2/s2), Mən = ətalət momenti (kq m2), ω = bucaq sürəti (rad/s)
Fırlanma kinetik enerjisi:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (1)(2) 2 = 1/2 (1)(4) = 2 Joul
[irp]
2. Radiusu 0.2 m olan 20 kq-lıq silindrli kasnaq 4 rad/s sabit bucaq sürəti ilə fırlanır. Kasnağın fırlanma kinetik enerjisi nədir?
Məlumdur:
Silindr kasnağının kütləsi (m) = 20 kq
Silindr radiusu (r) = 0.2 m
Bucaq sürəti (ω) = 4 ra d/s
İstənilən: Fırlanma kinetik enerjisi nədir
Həll yolu;
Silindr ətalət momentinin düsturu:
I = 1/2 cənab 2
I = ətalət momenti ( kq m² ) , m = kütlə (kq), r = radius (metr)
Silindr kasnağının ətalət momenti:
I = 1/2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 kq m2
Kasnağın fırlanma kinetik enerjisi:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.4)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 Joul
[irp]
3. Radiusu 0.1 m olan 10 kq-lıq A- topu 10 rad/s sabit sürətlə fırlanır . Topun kinetik enerjisi nədir?
Məlumdur:
Topun kütləsi ( m) = 10 kq
Topun radiusu (r) = 0.1 m
Bucaq sürəti (ω) = 10 r ad/s
İstənilən: Fırlanma kinetik enerjisi
Həll yolu:
Ətalət momentinin düsturu:
I = (2/5) cənab 2
I = ətalət momenti (kq m² ) , m = kütlə (kq), r = radius (m²)
Topun ətalət momenti:
I = (2/5)(10)(0.1) 2 = (4)(0.01) = 0.04 kq m2
Topun fırlanma kinetik enerjisi:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.04)(10) 2 = (0.02)(100) = 2 Joul
[irp]
4. 0.5 kq-lıq hissəcik 2 rad/s sabit bucaq sürəti ilə fırlanır . Dairənin radiusu 10 sm- dirsə, hissəciyin fırlanma kinetik enerjisi nə qədərdir?
Məlumdur:
Hissəciyin kütləsi (m) = 0.5 kq
Topun radiusu (r) = 10 sm = 10/100 = 0.1 m
Bucaq sürəti (ω) = 2 rad/ s
İstənilən: Fırlanma kinetik enerjisi
Həll yolu:
Zərrəciklər üçün ətalət momenti:
I = mr 2 = (0.5)(0.1) 2 = (0.5)(0.01) = 0.005 kq m 2
Fırlanma kinetik enerjisi:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.005)(2) 2 = 1/2 (0.005)(4) = (0.005)(2) = 0.01 Joul