1. Silindr kasnağına sarılmış şnuruna F qüvvəsi tətbiq olunur. Fırlanma momenti 2 N m, ətalət momenti isə 1 kq m 2- dir , silindrin bucaq təcili nədir ?
Məlumdur:
Fırlanma momenti ( τ ) = 2 N m
Ətalət momenti (I) = 1 kq m 2
İstənilən: Silindrinin bucaq təcili
Həll yolu:
Στ = I α
Στ = xalis fırlanma momenti, I = ətalət anı, α = bucaq sürətlənməsi
Silindrlərin bucaq sürətlənməsi:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
2. Silindr kasnağına sarılmış şnuruna F qüvvəsi tətbiq olunur. Qüvvənin qiyməti 10 N, silindrin radiusu 0.2 m və ətalət momenti 1 kq m2 -dir . Silindrin bucaq təcili nədir?
Məlumdur:
Qüvvə (F) = 10 N
Silindr radiusu (R) = 0.2 m
Ətalət momenti (I) = 1 kq m 2
İstənilən: Silindrinin bucaq təcili.
Həll yolu:
τ = FR
τ = fırlanma anı, F = qüvvə, R = silindr radiusu
Fırlanma anı:
τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Στ = I α
Στ = xalis fırlanma momenti, I = ətalət anı, α = bucaq sürətlənməsi
Silindrlərin bucaq sürətlənməsi:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
3. Silindr kasnağına sarılmış şnuruna F qüvvəsi tətbiq olunur. Qüvvənin böyüklüyü 10 N, silindrin radiusu 0.2 m və kütləsi 20 kq m2 -dir . Silindrin bucaq təcili nədir ?
Məlumdur:
Qüvvə (F) = 10 N
Silindr radiusu (R) = 0.2 m
Silindr kütləsi (M) = 20 kq
İstənilən: Silindrin bucaqlı sürətlənməsi
Həll yolu:
τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Ətalət momenti:
I = 1⁄2 MR 2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = 1⁄2 (20)(0.04) = 0.4 kq m 2
Silindrlərin bucaq sürətlənməsi:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
[irp]
4. Silindr kasnağına sarılmış şnurdan asılmış 1 kq-lıq blok. Kasnağın ətalət momenti 1 kq m2 , kasnağın radiusu isə 0.2 m - dir. Kasnağın bucaq təcili nədir. Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə 10 m/s2- dir.
Məlumdur:
Kasnağın ətalət momenti (I) = 1 kq m 2
Blokun kütləsi (m) = 1 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Çəki (w) = mq = (1 kq)(10 m/s² ) = 10 kq m/s² = 10 N
Kasnağın radiusu (R) = 0.2 m
İstənilən: Bucaq sürətlənməsi
Həll yolu:
Fırlanma anı:
τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Ətalət momenti:
I = 1 kq m2
Bucaq sürətlənməsi:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
5. Silindr kasnağına bükülmüş şnurdan asılmış 1 kq-lıq blok. Kasnağın kütləsi 20 kq , radiusu isə 0,2 m-dir. Kasnağın bucaq təcili və blokun sərbəst düşmə sürəti nədir. Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə 10 m/ s2 -dir.
Məlumdur:
Kasnağın kütləsi (M) = 20 kq
Kasnağın radiusu (R) = 0,2 m
Blokun kütləsi (m) = 1 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Çəki (w) = mq = (1 kq)(10 m/s² ) = 10 kq m/s² = 10 N
İstənilən: kasnağın bucaq təcili və blokun sərbəst düşmə təcili.
Həll yolu:
Fırlanma momenti:
τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Silindr kasnağının ətalət momenti:
I = 1⁄2 MR 2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 kq m 2
Kasnağın bucaq təcili:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
Blokun sərbəst düşmə sürətlənməsi:
a = R α = (0.2)(5) = 1 m/s 2