9 Biznes Suallarının Nümunəsi
1. Bloka 20 Nyuton qüvvəsi tətbiq olunur, ta ki blok 2 metr məsafə qət edənə qədər. F qüvvəsinin blok üzərində gördüyü iş...
Müzakirə
Məlumdur :
Qüvvə (F) = 20 N
Yerdəyişmə(lər) = 2 metr
Bucaq = 0 (qüvvənin istiqaməti yerdəyişmənin istiqaməti ilə eynidir və ya qüvvənin istiqaməti yerdəyişmənin istiqaməti ilə üst-üstə düşür, beləliklə, qüvvə ilə yerdəyişmənin yaratdığı bucaq sıfırdır)
Sorğu Səy (Q)
Cavab :
Katatan :
Əgər qüvvənin istiqaməti yerdəyişmə istiqaməti ilə eynidirsə, cos əlavə etməyə ehtiyac olmadan W = Fs düsturundan istifadə edərək işi hesablayın. xala.
2. Cisim hamar döşəmə səthində hərəkətsizdir. Cisə F = 10 N qüvvəsi tətbiq olunur və 30 bucaq əmələ gətirir.o döşəmə səthinə qarşı. Əgər cisim 1 metr hərəkət edərsə, F qüvvəsi cisim üzərində nə qədər iş görəcək?
Müzakirə
Məlumdur :
Qüvvə (F) = 10 Nyuton
Yerdəyişmə istiqamətində qüvvə (Fx) = F cos 30o = (10)(0,5√3) = 5√3 Nyuton
Yerdəyişmə(lər) = 1 metr
Sorğu : səy (W) ?
Cavab :
W = Fx s = (5√3)(1) = 5√3 Coul
3. 1 kq kütləli cisim 2 metr hündürlükdən sərbəst şəkildə düşür. Əgər cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s-dirsə.2, cazibə qüvvəsinin cisim üzərində gördüyü işi təyin edin!
Müzakirə
Məlumdur :
Cismin kütləsi (m) = 1 kq
Hündürlük (h) = 2 metr
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Sorğu Cazibə qüvvəsinin bir cisim üzərində gördüyü iş (W)
Cavab :
Cazibə qüvvəsinin və ya çəkinin (w) istiqaməti şaquli olaraq aşağıya doğru, cismin yerdəyişməsinin istiqaməti də şaquli olaraq aşağıya doğrudur, beləliklə, cazibə qüvvəsi cismin yerdəyişməsi ilə eyni istiqamətdədir.
W = F s = wh = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 Coul
4. Yayın uzunluğu 2 sm artacaq şəkildə 1 kq kütləli yüklə asılmışdır. Əgər cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s-dirsə.2, (a) yay sabitini (b) yayın yük üzərində gördüyü işi təyin edin
Müzakirə
Məlumdur :
Kütlə (m) = 1 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Yayın uzunluğunun artması (x) = 2 sm = 0,02 metr
Sorğu : yay sabiti və yay qüvvəsi tərəfindən görülən iş
Cavab :
(a) Yay sabiti
Huk qanunu düsturu :
F = k x.
Yay sabitini hesablamaq üçün bu düsturu tərsinə çevirin:
k = F / x = w / x = mq / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = 500 Nyuton/metr
(b) Yay qüvvəsi tərəfindən görülən iş
W = – ½ kx2
W = – ½ (500)(0,02)2
W = – (250)(0,0004)
W = -0,1 Coul
Yay qüvvəsinin yük üzərində gördüyü iş mənfidir, çünki yay qüvvəsinin istiqaməti yükün yerdəyişməsinin istiqamətinin əksinədir.
5. Döşəmə səthində hələ də qalan qutu 10 N qüvvə ilə sürətləndirilir və beləliklə qutu 2 metr məsafə qət edir. Əgər itələmə qüvvəsi qutunun yerdəyişməsi ilə eyni istiqamətdədirsə və qutuya 2 Nyuton kinetik sürtünmə qüvvəsi təsir göstərirsə, onda qutu üzərində görülən ümumi iş...
Müzakirə
Məlumdur :
Qüvvə (F) = 10 Nyuton
Kinetik sürtünmə qüvvəsi (F)k) = 2 Nyuton
Yerdəyişmə(lər) = 2 metr
Sorğu Ümumi səy (W)ümumi)
Cavab :
Güclə görülən iş (F):
W1 = Fs cos 0 = (10)(2)(1) = 20 Coul
Kinetik sürtünmə qüvvəsinin (F) gördüyü işk):
W2 =Fk s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Coul
Ümumi səy:
Wümumi =W1 - W2
Wümumi = 20 - 4
Wümumi = 16 Coul
6. Kütləsi 5 kq olan bir cisim Yer səthindən 10 metr yüksəklikdədir. Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s -2- dir . Cismi Yer səthindən 15 metr yüksəkliyə qaldırmaq üçün tələb olunan iş miqdarı...
A. . 75 Joule
B. . 250 Coul
C. . 500 Coul
D. . 750 Joule
E. 1.250 Joule
Müzakirə
Məlumdur ki:
Cismin kütləsi (m) = 5 kq
Hündürlük (h) = 10 metr
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Sual: Bir əşyanı 15 metr hündürlüyə daşımaq səyi
Cavab:
Bir cismi hərəkət etdirmək üçün sərf olunan səy, ən azı cismə təsir edən cazibə qüvvəsinə bərabərdir.
Cazibə qüvvəsinin gördüyü işin düsturu:
W = wh = mgh
Təsvir: W = səy, w = cazibə qüvvəsi, h = hündürlük, m = kütlə, g = cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi
Görülən işin düsturu belədir:
W = wh = mgh = (5 kq)(10 m/s² ) (10 m²) = 500 kq m² / s² = 500 Coul
Düzgün cavab C-dir.
7. 2 kq kütləli cisim hamar səthdə 2 m/s –1 sürətlə hərəkət edir. Bir neçə dəqiqə sonra cisim 5 m/s –1 sürətlə hərəkət edir . Bu zaman intervalında cisim üzərində görülən iş...
A. 4 Joule
B. 9 Joule
C. 15 Coul
D. 21 Joule
E. 25 Joule
Müzakirə
Məlumdur ki:
Cismin kütləsi (m) = 2 kq
Başlanğıc sürət (v o ) = 2 ms –1
Son sürət (vt ) = 5 ms –1
Sual: Zaman intervalı ərzində obyekt üzərində görülən iş
Cavab:
İş-kinetik enerji teoremi, bir cisim üzərində görülən ümumi işin cismin kinetik enerjisindəki dəyişikliyə bərabər olduğunu bildirir. Riyazi olaraq:
W = ΔEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2)(5 2 -2 2 ) = (1)(25-4) = 21 Joul
8. 10 kq kütləli masa əvvəlcə hamar döşəmənin üzərində dayanır, 3 saniyə itələnir və 2 m/s −2 təcil ilə düz xətt üzrə hərəkət edir . Görülən işin miqdarı...
A. 20 Joule
B. 30 Joule
C. 60 Coul
D. 180 Joule
E. 360 Joule
Müzakirə
Məlumdur ki :
Kütlə (m) = 10 kq
Başlanğıc sürət (v o ) = 0 (əvvəlcə masa hərəkətsizdir)
Zaman intervalı (t) = 3 saniyə
Təcillənmə (a) = 2 m/s 2
Soruşuldu : səy (W)?
Cavab :
Əvvəlcə, GLBB düsturundan istifadə edərək qət edilən məsafəni hesablayın:
s = v o t + ½ 2 -də = (0)(3) + ½ (2)(3) 2
s = 0 + (1)(9) = 9
Masada görülən işlər:
W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 Coul
Düzgün cavab D-dir.
9. Şəkildə göstərildiyi kimi, 1,5 kq kütləli blok, maili müstəvidə F = 15 N sabit qüvvə ilə yuxarıya doğru itələnir. Ağırlıq qüvvəsinin (g) 10 ms -2 olduğunu və blokla maili müstəvi arasındakı sürtünmənin sıfır olduğunu fərz edək. Blok üzərində görülən ümumi iş...
A. 15 J
B. 30 J
C. 35 J
D. 45 J
E. 50 J
Müzakirə
Məlumdur ki :
Blokun kütləsi (m) = 1,5 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Blokun çəkisi (w) = mq = (1,5)(10) = 15 Nyuton
İtələmə qüvvəsi (F) = 15 Nyuton
Sual : blokda görülən ümumi iş (W)?
Cavab :
Blok üzərində iki qüvvə iş görür; blokun yerdəyişməsinə paralel qüvvə, yəni itələmə qüvvəsi (F) və blokun maili müstəvinin səthinə paralel çəkisi (w x ).
İtələyici qüvvənin gördüyü iş:
W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 Coul
Cazibə qüvvəsi ilə görülən iş wx:
W 2 = w x s = (w sin 30 o )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 Coul
Blokda görülən ümumi iş:
Cəmi W = W 1 – W 2 = 30 J – 15 J = 15 Joul
Düzgün cavab A-dır.