Xətti Momentum Suallarına 8 Nümunə
1. 1 kq kütləli cisim 10 m/s sürətlə hərəkət edir. Momentum obyekt...
Müzakirə
Məlumdur :
Kütlə (m) = 1 kq
Sürət (v) = 10 m/s
Sorğu xətti impuls (p)
Cavab :
Momentum düsturu: p = mv
Təsvir: p = impuls, m = kütlə, v = sürət.
Bir cismin impulsu belədir:
p = mv = (1)(10) = 10 kq m/s2
2. Hər biri 2 kq və 4 kq kütləli iki cisim 20 m/s sürətlə hərəkət edir. Hər bir cismin impulsu...
Müzakirə
Məlumdur :
A cisiminin kütləsi (m)A) = 2 kq
B obyektinin kütləsi (mB) = 4 kq
A obyektinin sürəti (vA) = 20 m/s
B obyektinin sürəti (vB) = 20 m/s
Sorğu : A obyektinin impulsu (pA) və B obyektinin impulsu (pB)
Cavab :
A obyektinin impulsu :
pA = mA vA = (2)(20) = 40 kq m/s
B obyektinin impulsu :
pB = mB vB = (4)(20) = 80 kq m/s
Hər iki cismin sürətləri eynidirsə, daha böyük kütləyə malik cismin impulsu daha böyükdür.
3. A və B cisimlərinin hər birinin kütləsi 2 kq-dır. A cismi 2 m/s, B cismi isə 4 m/s sürətlə hərəkət edir. A cismi və B cismi impulsu...
Müzakirə
Məlumdur :
A cisiminin kütləsi (m)A) = 2 kq
B obyektinin kütləsi (mB) = 2 kq
A obyektinin sürəti (vA) = 2 m/s
B obyektinin sürəti (vB) = 4 m/s
Sorğu : A obyektinin impulsu (pA) və B obyektinin impulsu (pB)
Cavab :
A obyektinin impulsu :
pA = mA vA = (2)(2) = 4 kq m/s
B obyektinin impulsu :
pB = mB vB = (2)(4) = 8 kq m/s
Hər iki cismin kütlələri eynidirsə, daha yüksək sürətə malik cismin impulsu daha yüksəkdir.
4. Kütləsi 5 kq olan cisim sükunətdədir. Cismin impulsu...
Müzakirə
Məlumdur :
Cismin kütləsi (m) = 5 kq
Obyektin sürəti (v) = 0
Sorğu : cismin impulsu (p)
Cavab :
p = mv = (5)(0) = 0
Əgər cisim sükunətdədirsə, onda cismin kütləsi nə qədər böyük olursa olsun, onun impulsu sıfırdır.
5. Beysbol oyununda 0,5 kq kütləli top əvvəlcə 2 ms -1 sürətlə hərəkət edir . Daha sonra topa topun hərəkətinin əksinə F qüvvəsi ilə zərbə endirilir və beləliklə, topun sürəti 6 ms -1- ə qədər dəyişir . Əgər top 0,01 saniyə ərzində dəyənəklə təmasda olarsa, onda impulsun dəyişməsi...
A. 8 kq ms -1
B. 6 kq ms -1
C. 5 kq ms -1
D. 4 kq ms -1
E. 2 kq ms -1
Müzakirə
Məlumdur ki:
Topun kütləsi (m) = 0,5 kq
Başlanğıc sürət (v o ) = 2 m/s
Son sürət (vt ) = -6 m/s
Zaman intervalı (t) = 0,01 saniyə
Sual: Təcil dəyişikliyi
Cavab:
Momentum dəyişikliyi düsturu:
∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )
∆ p = (0,5 kq)(- 6 m/s – 2 m/s)
∆ p = (0,5 kq)(-8)
∆ p = 4 kq m/s
Düzgün cavab D-dir.
6. 100 qram kütləli cisim 5 ms -1 sürətlə hərəkət edir . Cismi dayandırmaq üçün müqavimət göstərən F qüvvəsi 0,2 saniyə təsir göstərir. F qüvvəsinin böyüklüyü...
A. 0,5 N
B. 1,0 N
C. 2,5 N
D. 10 N
Şərq 25 Şimal
Müzakirə
Məlumdur ki:
Cismin kütləsi (m) = 100 qram = 100/1000 = 0,1 kq
Cismin başlanğıc sürəti (v o ) = 5 m/s
Cismin son sürəti (vt ) = 0
Toqquşma müddəti (Δt) = 0,2 saniyə
Sual: F qüvvəsinin böyüklüyü
Cavab:
İmpuls-impuls teoremi impulsun impulsun dəyişməsinə bərabər olduğunu bildirir.
I = ΔP
F (Δt) = m (vt – v o )
F (0,2) = 0,1 (0 – 5)
F (0,2) = -0,5
F = -0,5 / 0,2
F = -2,5 N
Qüvvənin böyüklüyü 2,5 Nyutondur. Mənfi işarə qüvvənin istiqamətini göstərir. Mənfi Gaa işarəsi qüvvənin cismin hərəkətinin əksinə yönəldiyini göstərir.
Düzgün cavab C-dir.
7. 100 qram kütləli tennis topu 20 sm hündürlükdən yerə heç bir başlanğıc sürəti olmadan atılır. Döşəməyə dəydikdən sonra top 1 ms -1 və (g = 10 ms -2 ) sürətlə sıçrayır. Topun yaşadığı impuls dəyişikliyi...
A. 0,1 Ns
B. 0,3 Ns
C. 0,5 Ns
D. 0,8 Ns
E. 0,9 Ns
Müzakirə
Məlumdur ki :
Topun kütləsi (m) = 100 qram = 0,1 kq
Hündürlük (h) = 20 sm = 0,2 metr
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Topun yerə dəydikdən dərhal sonra sürəti (vt ) = 1 m/s
Sual verildi : topun impulsundakı dəyişiklik
Cavab :
Zərbədən əvvəl topun sürəti (v)o)
Sərbəst düşmə hərəkəti düsturundan istifadə edərək toqquşmadan əvvəl topun sürətini hesablayın. Sərbəst düşmə topunun hündürlüyü (h) = 0,2 metr, cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = 10 m/s2 və topun yerə dəyəndə sürəti verildiyi üçün v2 = 2gh düsturundan istifadə olunur.
v 2 = 2 (10)(0,2) = 4
v = √4 = -2 m/s
Topun döşəməyə toqquşmadan əvvəl hərəkət istiqaməti, topun döşəməyə toqquşduqdan sonra hərəkət istiqamətinin əksinə olduğu üçün mənfi işarə verilir.
Topun impulsundakı dəyişiklik (Δp)
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Nyuton saniyəsi
Düzgün cavab B-dir.
8. Əvvəlcə sükunətdə olan bir cisim 3:2 nisbətində iki hissəyə partladı. Daha böyük kütləyə malik hissə 20 ms -1 sürətlə atıldı . Beləliklə, daha kiçik hissənin atılma sürəti...
A. 13,3 ms –1
B. 20 ms –1
C. 30 ms –1
D. 40 ms –1
E. 60 ms –1
Müzakirə
Məlumdur ki:
Toqquşmadan əvvəl 1-ci cismin kütləsi = m
Toqquşmadan əvvəl 1 nömrəli obyektin sürəti = 0 (sakit vəziyyətdə olan obyekt)
Toqquşmadan sonra 1-ci hissənin kütləsi (m² ) = 1m
Toqquşmadan sonra 2-ci hissənin kütləsi (m² ) = 2m
Toqquşmadan sonra 1-ci hissənin sürəti (v 1 ') = 20 m/s
Sual: Toqquşmadan sonra 2-ci hissənin sürəti (v 2 ')
Cavab:
İmpulsun qorunma qanununun düsturu:
m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '
(m)(0) = (3m)(20) + (2m) v 2 '
0 = 60 m + (2 m) v 2 '
60 m = -2 m v 2 '
60 = -2 v 2 '
v 2 ' = -60/2
v2 ' = -30 m/s
Mənfi işarə 2-ci hissənin hərəkət istiqamətinin 1-ci hissənin istiqamətinin əksinə olduğunu göstərir. Məsələn, 1-ci hissə şərqə atılırsa, 2-ci hissə qərbə atılır.
Düzgün cavab C-dir.
Sual mənbəyi:
Orta məktəb/Peşə Liseyi üçün Milli İmtahan Fizika Sualları