Biznesga oid 9 ta savolga misol
1. Blok 2 metr masofani siljitguncha unga 20 Nyuton kuch qo'llaniladi. F kuchining blokda bajargan ishi…
Munozara
Bu aniq :
Kuch (F) = 20 N
Siqilish(lar) = 2 metr
Burchak = 0 (kuch yo'nalishi siljish yo'nalishi bilan bir xil yoki kuch yo'nalishi siljish yo'nalishiga to'g'ri keladi, shuning uchun kuch va siljish natijasida hosil bo'lgan burchak nolga teng)
So'ralgan Harakat (V)
Javob :
Katatan:
Agar kuch yo'nalishi siljish yo'nalishi bilan bir xil bo'lsa, ishni W = Fs formula yordamida, cos qo'shmasdan hisoblang. xola.
2. Jism silliq pol yuzasida harakatsiz. Jismga F = 10 N kuch qo'llaniladi va 30 burchak hosil qiladi.o pol yuzasiga nisbatan. Agar jism 1 metrga harakat qilsa, F kuchi jismga qancha ish bajaradi?
Munozara
Bu aniq :
Kuch (F) = 10 Nyuton
Siqilish yo'nalishi bo'yicha kuch (Fx) = F cos 30o = (10)(0,5√3) = 5√3 Nyutonlar
Siqilish(lar) = 1 metr
So'ralgan : harakat (W) ?
Javob :
W = Fx s = (5√3)(1) = 5√3 Joul
3. Massasi 1 kg bo'lgan jism 2 metr balandlikdan erkin tushadi. Agar tortishish kuchi tufayli tezlanish 10 m/s bo'lsa.2, jismga tortishish kuchining bajargan ishini aniqlang!
Munozara
Bu aniq :
Ob'ektning massasi (m) = 1 kg
Balandligi (h) = 2 metr
Gravitatsiya tufayli tezlanish (g) = 10 m/s2
So'ralgan Jismga tortishish kuchi tomonidan bajarilgan ish (W)
Javob :
Gravitatsiya kuchi yoki og'irlik (w) yo'nalishi vertikal pastga, jismning siljishi(lari) yo'nalishi ham vertikal pastga qaratilgan, shuning uchun tortishish kuchi jismning siljishi bilan bir xil yo'nalishda bo'ladi.
W = F s = wh = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 Joul
4. Prujina 1 kg massali yuk bilan osib qo'yilgan, shunda prujinaning uzunligi 2 sm ga oshadi. Agar tortishish kuchi tufayli tezlanish 10 m/s bo'lsa.2, (a) prujina doimiysini (b) prujinaning yuk ustida bajargan ishini aniqlang
Munozara
Bu aniq :
Massa (m) = 1 kg
Gravitatsiya tufayli tezlanish (g) = 10 m/s2
Prujina uzunligining oshishi (x) = 2 sm = 0,02 metr
So'ralgan prujina doimiysi va prujina kuchi tomonidan bajarilgan ish
Javob :
(a) Prujina doimiysi
Huk qonuni formulasi :
F = kx.
Prujina doimiysini hisoblash uchun ushbu formulani teskari yo'naltiring:
k = F / x = w / x = mg / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = 500 Nyuton/metr
(b) Prujina kuchi tomonidan bajarilgan ish
W = – ½ kx2
W = – ½ (500)(0,02)2
W = – (250)(0,0004)
W = -0,1 Joul
Prujina kuchining yukga bajargan ishi manfiy, chunki prujina kuchining yo'nalishi yukning siljishi yo'nalishiga qarama-qarshi.
5. Pol yuzasida hali ham turgan quti 10 N kuch bilan tezlanadi, natijada quti 2 metr masofani bosib o'tadi. Agar itarish kuchi qutining siljishi bilan bir yo'nalishda bo'lsa va qutiga 2 Nyuton kinetik ishqalanish kuchi ta'sir qilsa, u holda qutida bajarilgan umumiy ish...
Munozara
Bu aniq :
Kuch (F) = 10 Nyuton
Kinetik ishqalanish kuchi (F)k) = 2 Nyuton
Siqilish(lar) = 2 metr
So'ralgan Umumiy harakat (W)jami)
Javob :
Kuch bilan bajarilgan ish (F):
W1 = F s cos 0 = (10)(2)(1) = 20 Joul
Kinetik ishqalanish kuchi (F) tomonidan bajarilgan ishk):
W2 =Fk s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Joules
Umumiy harakat:
Wjami = V1 - V2
Wjami = 20 - 4
Wjami = 16 Joul
6. Massasi 5 kg bo'lgan jism Yer yuzasidan 10 metr balandlikda. Tortishish kuchi ta'sirida tezlanish 10 m/s -2 ga teng . Jismni Yer yuzasidan 15 metr balandlikka ko'tarish uchun zarur bo'lgan ish miqdori...
A. . 75 Joule
B. . 250 Joul
C. . 500 Joul
D. . 750 Joule
E. 1.250 Joul
Munozara
Ma'lumki:
Ob'ektning massasi (m) = 5 kg
Balandligi (h) = 10 metr
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Savol: Ob'ektni 15 metr balandlikka ko'chirishga urinish
Javob:
Jismni harakatlantirish uchun sarflangan kuch hech bo'lmaganda jismga ta'sir qiluvchi tortishish kuchiga teng.
Og'irlik kuchi tomonidan bajarilgan ishning formulasi:
W = wh = mgh
Tavsif: W = kuch, w = tortishish kuchi, h = balandlik, m = massa, g = tortishish tezlanishi
Bajarilgan ishning formulasi quyidagicha:
W = wh = mgh = (5 kg)(10 m/s² ) (10 m²) = 500 kg m² / s² = 500 Joul
To'g'ri javob C.
7. Massasi 2 kg bo'lgan jism silliq sirtda 2 m/s –1 tezlikda harakatlanadi . Bir necha daqiqadan so'ng, jism 5 m/s –1 tezlikda harakatlanadi . Bu vaqt oralig'ida jism ustida bajarilgan ish…
A. 4 Joul
B. 9 Joul
C. 15 Joul
D. 21 Joul
E. 25 Joul
Munozara
Ma'lumki:
Ob'ektning massasi (m) = 2 kg
Boshlang'ich tezlik (v o ) = 2 ms –1
Yakuniy tezlik (vt ) = 5 ms –1
Savol: Vaqt oralig'ida ob'ekt ustida bajarilgan ish
Javob:
Ish-kinetik energiya teoremasi shuni ko'rsatadiki, jism ustida bajarilgan umumiy ish jismning kinetik energiyasining o'zgarishiga teng. Matematik jihatdan:
W = DEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2)(5 2 -2 2 ) = (1)(25-4) = 21 Joul
8. Massasi 10 kg bo'lgan stol dastlab silliq polga yotadi, 3 soniya davomida itariladi va 2 m/s −2 tezlanish bilan to'g'ri chiziq bo'ylab harakatlanadi . Bajarilgan ish hajmi…
A. 20 Joul
B. 30 Joul
C. 60 Joul
D. 180 Joul
E. 360 Joul
Munozara
Ma'lumki :
Massa (m) = 10 kg
Boshlang'ich tezlik (v o ) = 0 (dastlab stol harakatsiz)
Vaqt oralig'i (t) = 3 soniya
Tezlanish (a) = 2 m/ s2
So'raldi : harakat (W)?
Javob :
Avvalo, GLBB formulasidan foydalanib, bosib o'tilgan masofani hisoblang:
s = v o t + ½ 2 = (0)(3) + ½ (2)(3) 2 da
s = 0 + (1)(9) = 9
Stolda bajarilgan ishlar:
W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 Joul
To'g'ri javob D.
9. Rasmda ko'rsatilganidek, 1,5 kg massali blok qiyalik tekislikda F = 15 N doimiy kuch bilan yuqoriga itariladi. Gravitatsiya tezlanishi (g) 10 ms -2 va blok bilan qiyalik tekislik orasidagi ishqalanish nolga teng deb faraz qiling. Blokda bajarilgan umumiy ish…
A. 15 J
B. 30 J
C. 35 J
D. 45 J
E. 50 J
Munozara
Ma'lumki :
Blokning massasi (m) = 1,5 kg
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Blokning og'irligi (w) = mg = (1,5)(10) = 15 Nyuton
Itaruvchi kuch (F) = 15 Nyuton
Savol : blokda bajarilgan umumiy ish (W)?
Javob :
Blokda ikkita kuch ish bajaradi; blokning siljishiga parallel kuch, ya'ni turtish kuchi (F) va blokning qiyalik tekislik yuzasiga parallel og'irligi (w x ).
Itaruvchi kuch tomonidan bajarilgan ish quyidagicha:
W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 Joul
Gravitatsiya kuchi bilan bajarilgan ish wx:
W 2 = w x s = (w sin 30 o )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 Joul
Blokda bajarilgan umumiy ishlar:
Jami W = W 1 – W 2 = 30 J – 15 J = 15 Joul
To'g'ri javob A.