Кинетичка теорија гасова и први закон термодинамике – проблеми и решења
1. Идеални гасови се налазе у посуди запремине 4 литра, а притисак је 3 атм (1 атм = 10 5 Nm -2 ). Идеални гасови се загревају при константном притиску од 27 o C до 87 o C. Топлотни капацитет гаса је 9 JK -1 . Колика је коначна запремина гасова и промена унутрашње енергије гасова?
Решење
Изобарни процес (константан притисак)
Познато:
Почетна запремина гаса (V1 ) = 4 литра
Почетна температура гаса (T1 ) = 27 ° C + 273 = 300 K
Коначна температура гаса (T2 ) = 87 ° C + 273 = 360 K
Притисак гаса (P) = 3 atm = 3 x 10⁶ Nm⁻²
Топлотни капацитет гаса (C) = 9 JK -1
Тражи се: Коначна запремина гаса (V2 ) и промена унутрашње енергије гаса (ΔU)
Решење:
Одредити коначну запремину користећи једначину Шарловог закона (изобарни процес или константан притисак):

Промена запремине:
1 литар = 0.001 м³
Почетна запремина (V1 ) = 4 (0.001 м3 ) = 0.004 м3
Коначна запремина (V² ) = 4.8 (0.001 м³ ) = 0.0048 м³
Промена запремине (ΔV) = V 2 – V 1 = 0.0048 m 3 – 0.004 m 3 = 0.008 m 3.
Промена температуре:
Промена температуре (ΔT) = T² – T¹ = 360 K – 300 K = 60 K
Одредити промену унутрашње енергије (ΔU) идеалног гаса користећи једначину првог закона термодинамике.
ΔУ = К – В
ΔU = промена унутрашње енергије, Q = топлота, W = рад
Одредити рад (W) при константном притиску:
W = P ΔV = (3 x 10⁶ ) (0.0008) = (3 x 10⁻ ) (8) = (30)(8) = 240 џула
Одредити топлоту (Q) користећи једначину топлотног капацитета (C):
C = Q / ΔT
К = (Ц)(ΔТ) = (9)(60) = 540 џула
Одредити промену унутрашње енергије:
ΔU = Q – W = 540 џула – 240 џула = 300 џула.
2. 6 литара идеалних гасова на 2 атм налази се у посуди (1 атм = 10 5 Nm -2 ). Гас се загрева од 27 o C до 77 o C на константном притиску. Ако је топлотни капацитет гаса 5 JK -1 , колика је коначна запремина и промена унутрашње енергије гаса.
Решење:
Изобарни процес (константан притисак)
Познато:
Почетна запремина идеалних гасова (V1 ) = 6 литара
Почетна температура идеалних гасова (T1 ) = 27 ° C + 273 = 300 K
Коначна температура идеалних гасова (T2 ) = 77 ° C + 273 = 350 K
Притисак идеалних гасова (P) = 2 atm = 2 x 10⁶ Nm⁻²
Топлотни капацитет гасова (C) = 5 JK -1
Тражи се: Коначна запремина гаса (V2 ) и промена унутрашње енергије гаса (ΔU)
Решење:
Одредити коначну запремину гаса користећи једначину Шарловог закона (изобарни процес или константан притисак):

Промена запремине:
1 литар = 0.001 м³
Почетна запремина (V1 ) = 6 (0.001 м3 ) = 0.006 м3
Коначна запремина (V² ) = 7 (0.001 м³ ) = 0.007 м³
Промена запремине (ΔV) = V² – V¹ = 0.007 m³ – 0.006 m³ = 0.001 m³
Промена температуре:
Промена температуре (ΔT) = T² – T¹ = 350 K – 300 K = 50 K
Одредити промену унутрашње енергије (ΔU) идеалних гасова користећи једначину првог закона термодинамике.
ΔУ = К – В
ΔU = промена унутрашње енергије, Q = топлота, W = рад
Одредити рад (W) при константном притиску:
W = P ΔV = (2 x 10⁶ ) (0.001) = (2 x 10⁻ ) (1) = (200)(1) = 200 џула
Одредити топлоту (Q) користећи једначину топлотног капацитета (C):
C = Q / ΔT
К = (Ц)(ΔТ) = (5)(50) = 250 џула
Одредити промену унутрашње енергије:
ΔU = Q – W = 250 џула – 200 џула = 50 џула.
- Које су главне претпоставке кинетичке теорије гасова?
- Одговор: Кинетичка теорија гасова претпоставља да: (а) Гасови се састоје од великог броја ситних честица које су у сталном насумичном кретању; (б) Ове честице су далеко једна од друге у односу на своју величину; (ц) Судари између честица гаса, или између честице и зидова њеног суда, су еластични (тј. не губи се кинетичка енергија); (д) Не постоје међумолекуларне силе између честица гаса; и (е) Просечна кинетичка енергија честица гаса је директно пропорционална апсолутној температури гаса.
- Како је просечна кинетичка енергија молекула гаса повезана са температуром гаса?
- Одговор: Просечна кинетичка енергија молекула гаса је директно пропорционална апсолутној температури (у Келвинима) гаса. Како се температура повећава, повећава се и просечна кинетичка енергија молекула.
- Који је значај апсолутне нуле у смислу молекуларног кретања?
- Одговор: Апсолутна нула (0 Келвина) је теоретски температура на којој се зауставља свако молекуларно кретање. Она представља најнижу могућу температуру на којој ништа не може бити хладније и где у супстанци не преостаје топлотна енергија.
- Који је први закон термодинамике у смислу унутрашње енергије, топлоте и рада?
- Одговор: Први закон термодинамике каже да је промена унутрашње енергије система једнака топлоти додатој систему умањеној за рад који систем обавља на својој околини: ΔU = Q – W.
- У изохорном процесу, шта се дешава са радом који обавља систем или на систему?
- Одговор: У изохорном процесу, запремина остаје константна. Стога, не постоји рад који обавља систем или на систему, јер је рад у таквим случајевима дат радом притиска и запремине, који би био нула ако се запремина не мења.
- Шта значи када кажемо да је гас „идеалан“?
- Одговор: „Идеалан“ гас је онај који прати закон идеалног гаса (PV = nRT) под свим условима температуре и притиска. То такође значи да гас савршено прати постулате кинетичке теорије, без међумолекуларних сила и уз савршено еластичне сударе.
- Како се понашање реалних гасова разликује од понашања идеалних гасова?
- Одговор: Реални гасови одступају од идеалног понашања при високим притисцима и ниским температурама. То је због присуства међумолекуларних сила и коначне величине молекула гаса. Одступања су описана ван дер Валсовом једначином и другим сличним једначинама.
-
Зашто се први закон термодинамике може сматрати законом очувања?
- Одговор: Први закон термодинамике може се сматрати законом очувања јер каже да се енергија не може створити или уништити, већ само пренети или претворити из једног облика у други. Ово одражава принцип очувања енергије.