1. График силе (F) у односу на издужење (x ) је приказан на слици испод. Нађите константу опруге!
Решење
k = F / x
F = сила (Њутн)
k = константа опруге (Њутн/метар)
x = промена дужине (метри)
Константа опруге:
к = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[ирп]
2. Одредити константу опруге.

Решење
Константа опруге:
k = F / x
к = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[ирп]
3. Опруга А има почетну дужину од 60 цм, а опруга Б има почетну дужину од 90 цм. Опруга А има константних 100 N/m, опруга Б има константних 200 N/m. Однос промене дужине опруге А и промене дужине опруге Б је…
Познато:
Константа опруге А (kA ) = 100 N/m
Константа опруге B (kB ) = 200 N/m
Сила на опругу A (F A ) = F
Сила на опругу B (F B ) = F
Тражи се: Δl A : Δl B
Решење:
Формула Хуковог закона:
Δl = F / k
Δl = промена дужине, F = сила, k = константа
Промена дужине опруге А:
Δl A = F A / k A = F / 100
Промена дужине опруге B:
Δl B = F B / k B = F / 200
Однос промене дужине опруге А и промене дужине опруге Б:
Δl A : Δl B
Ф/100 : Ф/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2 : 1
[ирп]
4. Најлонска врпца почетне дужине 20 цм повуче се силом од 10 N. Промена дужине врпце је 2 цм. Одредити величину силе ако је промена дужине 6 цм.
Познато:
Сила (F) = 10 N
Промена дужине ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Тражи се: величина силе (F) ако је Δl = 0.06 m.
Решење:
Константно:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Величина силе (F) ако је Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
Ф = 30Н
[ирп]
[впдм_пацкаге ид = '689 ′]