1. Одредити електрични потенцијал у тачки која се налази на 1 цм од наелектрисања 5.0 μ C. Кулонова константа (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C.
Познато:
Удаљеност од наелектрисања (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10⁻² m
Наелектрисање (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10⁻⁶ C
Кулонова константа (k) = 9 x 109 Nm² C − 2
Тражени: Електрични потенцијал (V)
Решење:
Електрични потенцијал:

Електрични потенцијал је 4.5 x 10⁶ волти
[ирп]
2. пуњење Q1 = КСНУМКС μC и наплати Q2 = КСНУМКС μC. Кулонова константа (к) = 9 x 109 Nm2C-КСНУМКС, 1 μC = 10-КСНУМКС C. Тачка А се налази између наелектрисања. Одредити електрични потенцијал у тачки А.

Познато:
Наелектрисање Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10-6 C
Удаљеност тачке А од Q 1 = 10 цм = 0.1 м = 10 -1 м
Наелектрисање Q² = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C
Удаљеност тачке a од Q² = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Кулонова константа (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Тражи се: Електрични потенцијал у тачки А
Решење:
Електрични потенцијал 1 :

Електрични потенцијал 2 :

Електрични потенцијал у тачки А :
V = V² – V1
V = (54 – 45) x 10⁴
V = 9 x 10⁴
[ирп]
3. пуњење q1 = 5.0 μC и наплати q2 = 6.0 μC. Кулонова константа (к) = 9 x 109 Nm2C-КСНУМКС, 1 μC = 10-КСНУМКС C. Одредити електрични потенцијал у тачки А.
Познато:
Наелектрисање Q1 = -5.0 μC = -5.0 x 10-6 C
Удаљеност тачке А од Q² = 40 цм = 0.4 м = 4 x 10⁻¹ м
Наелектрисање Q² = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C
Удаљеност тачке А од Q² = 50 цм = 0.5 м = 5 x 10⁻¹ м
Кулонова константа (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Тражи се: Електрични потенцијал у тачки А
Решење:
Електрични потенцијал 1 :

Електрични потенцијал 2 :

Електрични потенцијал у тачки А :
V = V1 + V2
V = (-11.25 + 10.8) x 10⁴
V = -0.45 x 10³
V = -4.5 x 10³
Електрични потенцијал у тачки А је -4.5 x 10³ волти