1. Електрон се убрзава из стања мировања кроз потенцијалну разлику од 12 V. Колика је промена електричне потенцијалне енергије електрона?
Познато:
Наелектрисање електрона (е) = -1.60 x 10 -19 Кулона
Електрични потенцијал = напон (V) = 12 волти
Тражи се: Промена електричне потенцијалне енергије електрона (ΔPE)
Решење:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10⁻¹⁵ C)(12 V) = -19.2 x 10⁻¹⁵ Џула
Знак минус означава да се потенцијална енергија смањује.
[ирп]
2. Две паралелне плоче су наелектрисане. Растојање између плоча је 2 цм, а јачина електричног поља између плоча је 500 волти/метру. Колика је промена потенцијалне енергије протона када се убрза са позитивно наелектрисане плоче на негативно наелектрисану плочу?
Познато:
Јачина електричног поља између плоча (Е) = 500 волти/метру
Растојање између плоча (s) = 2 cm = 0,02 m
Наелектрисање протона = +1.60 x 10⁻¹⁴ кулона
Тражи се: Промена електричне потенцијалне енергије (ΔPE)
Решење:
Електрични потенцијал:
V = E s
V = (500 волти/м)(0.02 м)
V = 10 волти
Промена електричне потенцијалне енергије:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10⁻¹⁵ C )(10 V)
ΔPE = 16 x 10⁻¹⁵ Џула
ΔPE = 1.6 x 10⁻¹ 8 џула
[ирп]
3. Два тачкаста наелектрисања су удаљена 10 цм. Наелектрисање у тачки А = +9 μC , а наелектрисање у тачки Б = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Колика је промена електричне потенцијалне енергије наелектрисања у тачки Б ако се убрза до тачке А?
![]()
Познато:
Наелектрисање A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10−6 C
Наелектрисање B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10−6 C
k = 9 x 10⁻⁹ Nm² C − 2
Растојање између наелектрисања А и Б (r) = 10 цм = 0.1 м = 10⁻¹ м
Тражи се: Промена електричне потенцијалне енергије (ΔEP)
Решење:
